VIDEO: Ženy majú menej mŕtveho dreva
AKTUALITY - Trnava | 14.5.2011, 00.00, Rastislav Piovarči
TRNAVA – Desiatky vzácnych bonsajov vystavujú do nedele trnavskí bonsajisti v malej synagóge. Väčšinu z nich majú počas roka schované vo svojich zbierkach.

Najstaršie ninistromčeky na svete môžu mať tisíc päťsto rokov. Foto: Vladimír Kampf
Každý bonsaj má svoj príbeh aj rukopis majiteľa. Na ich osudy sa však treba pýtať. Niektoré zo stromov zachránili v kameňolomoch v poslednej chvíli pred zničením. Iné zase takmer zabila sama príroda.
Ženy vraj k tvorbe bonsajov pristupujú s nehou a citlivosťou. „Rozdiel bežný návštevník výstavy nespozoruje. Ale ženy menej zasahujú do stromu, majú menej mŕtveho dreva ako muži. Bonsaje od žien sú jednoducho jemnejšie,“ hovorí členka Bonasai klubu Trnava Jarmila Oravcová.
Bonsaje začali tvoriť ako prví Číňania. Chceli sa zbaviť namáhavej práce s tučnou princeznou. Bola milovníčkou prírody, no pre kilogramy navyše už nevládala chodiť. Každý deň ju museli odniesť na nosidlách do lesa. Pár mužov nakoniec začalo s tvarovaním malých stromčekov a svet prírody vytvorili princeznej priamo pod nosom.
Okrem tohto umenia priniesli trnavskí bonsajisti množstvo kameňov – suiseki. Tieto kamene nechávajú doslova vybuchnúť fantáziu človeka. Svojim vzhľadom vždy niečo pripomínajú. Medzi najcennejšie však patria paradoxne tie, ktoré takmer verne kopírujú skutočnosť. Je ich málo a zberateľ musí mať veľké šťastie, aby takéto suiseky vôbec našiel.