Trnavské rybníky
reklama

Od Semena lásky po hymnu

RELAX - Rozhovory | 15.5.2011, 00.00, Katarína Rosinová

O chvíľu to vypukne! Hokejové majstrovstvá a spolu s nimi aj hymna slovenskej reprezentácie z dielne skupiny Gladiator. Líder kapely Miko Hladký (38) prezradil okolnosti vzniku hymny aj to, čo ho v týchto dňoch najviac zamestnáva.

Od Semena lásky po hymnu

Miko už ako malý chlapec hrával hokej na rybníkoch. Neraz sa pod ním prelomil ľad. FOTO: Dita Fiebigová

reklama

 

Známy spevák s blond melírom miluje šport, okrem hokeja aj futbal, tenis a lyže. Náš región mu nie je cudzí – žije v Alekšinciach, len na skok od Hlohovského okresu, a na Trnavu má veľmi silné spomienky.


Už o chvíľu zaznie na štadióne vaša hokejová hymna. Čí to bol nápad?
- V januári nás oslovil SZĽH. Nám to prišlo ako dobrý nápad, hlavne preto, lebo sme veľkí hokejoví fanúšikovia.
Prečo ste si zvolili refrén, ktorý už bol vymyslený?
- Chceli sme, aby bola hymna rytmická, energická a tvrdá – presne ako hokej. Známy popevok sme zvolili zámerne, pretože charakterizuje dve veci: je to typický hokejový popevok, a hlavne vytvorený slovenskými ľuďmi. Myslím si, že sa to výborne skĺbilo dokopy.
Názory na vašu hymnu sú však rozporuplné. Myslíte si, že ju fanúšikovia prijmú a budú ju na štadióne spievať?
- Verím, že áno. My na ňu máme veľmi dobré reakcie. Samozrejme, nemusí sa to páčiť všetkým, ale hudba je už taká. My sme vytvorili takúto skladbu a je to naša verzia oslavy fenomenálnej hry, ktorou hokej určite je.
Hokej patrí medzi vaše záľuby. Hrávali ste ho niekedy aj profesionálne?
- Hokej hrávam od malička aktívne, ale iba amatérsky. Máme doma rybníky, kde som ako malý trénoval aj pod hrozbou, že sa prelomí ľad, čo sa veľakrát stalo. Momentálne chodím s partiou hrať každý týždeň na nitriansky štadión. Je to pecka! Z kapely sa chvíľu profesionálne ako junior venoval hokeju náš klávesák Peťo Slamečka, ešte stále mu to ide veľmi dobre.
Kde budete sledovať tohtoročné MS v hokeji?
- Rád by som videl našich hrať aspoň jeden zápas naživo, tak dúfam, že mi to vyjde. Inak sledujem hokej často s kamarátmi v mojom obľúbenom podniku v Nitre. Mám rád tú atmosféru, keď celý pub je ako jeden človek.
Nájdete si čas? Lebo vraj ste v týchto dňoch spolu s kapelou veľmi zaneprázdnení.
- Je to tak. Rok 2011 sa pre nás nesie v znamení osláv 20. výročia nášho pôsobenia na hudobnej scéne. Pre fanúšikov pripravujeme viac darčekov. Knihu, v ktorej bude obsiahnutá celá história skupiny s množstvom nevydaných vecí a zaujímavými fotkami. Bude to naša prvá kniha, tak sa na ňu veľmi tešíme. Pripravujeme aj koncertný program a dvojcédé našich najväčších hitov. Okrem spomínanej hymny sme pracovali aj na projekte Jiří Schelinger pocta 2011 – CD. Takže práce máme až-až.
Keby ste mali tých dvadsať rokov bilancovať, aké boli?
- Obdobie to bolo osudové. Gladiator spojil životy piatich chalanov, ktorí zažili výnimočné chvíle, či už na pódiách, alebo pri skladaní pesničiek. Dá sa povedať, že sa mi splnil sen a som preto nesmierne šťastný. Nikdy som nemusel nič riešiť, len to, čo ma baví. Chcel by som to dopriať každému.
Predsa len, po toľkých rokoch, nezažili ste aj ponorku alebo konflikty medzi sebou?
- Dramatickejšiu ponorku ani nie. Samozrejme, boli občas nejaké slabé búrky, ale väčšinou išlo o konštruktívne hádky pre dobro kapely. Najťažšie to bolo v úplných začiatkoch, keď sme boli mladé horúce hlavy a hlavne ja som si myslel, že mám vo všetkom pravdu.
Viem o vás, že máte s Trnavou milú súvislosť.
- S týmto mestom budem navždy spätý, lebo sa mi tu pred vyše piatimi narodila dcérka Ninka. Bol som dokonca aj pri pôrode.
Už sa u nej prejavili hudobné gény?
- Jasné. :-) Spieva, tancuje a veľmi rada sa predvádza s mikrofónom pred telkou.
Pýtam sa preto, lebo vy ste vraj zložili svoju prvú pesničku ako šesťročný. O čom bola?
- To áno, pamätám si to ako teraz. Sedel som v bratovej izbe a strašne som sa tešil, že mám súvislú pesničku. Hneď som ju chcel všetkým predviesť, ale neviem či som bol správne pochopený. Pesnička sa totiž volala Semeno lásky a ja som to myslel naozaj z toho hlbšieho pocitu. :-)
Aj skupinu ste založili ako mladí chalani. Prečo ten názov?
- Mali sme ambíciu hrať po celej Európe, čo sa nám aj podarilo, a preto sme chceli názov, ktorý by nebolo treba prekladať a ktorý zároveň znie tvrdo, rockovo. Gladiator toto všetko spĺňal a do pľacu ho hodil môj brat Dušan, ktorý vtedy s nami hrával. Momentálne nám robí manažéra.
Kde sa vidíte vy osobne o ďalších 20 rokov?
- Bolo to dokonalých 20 rokov. Netuším, kde budem o ďalších 20, ale už teraz som spokojný so svojím životom, takže všetko ďalšie bude len príjemný bonus.
 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX
reklama