Na Korca chceli našiť pád výťahu a dostať ho do väzenia, spomína tajne vysvätený Sočufka
RELAX - Príbehy | 31.10.2015, 09.41, prispievatelia
O spomienky sa František Sočufka podelí v publikácii o kardinálovi Jánovi Chryzostomovi Korcovi, ktorej vydanie chystá Trnavský samosprávny kraj.
Ilustračné foto: Ladislav Šebák
reklama
Na poslednej rozlúčke s kardinálom Jánom Chryzostomom Korcom nebude chýbať riaditeľ jezuitského vydavateľstva Dobrá kniha v Trnave František Sočufka.
Tajne vysvätený biskup Korec v časoch socializmu pracoval ako opravár výťahov v bratislavskej Petržalke, jeho vedúcim bol ďalší člen jezuitskej rehole Sočufka.
S taškami plnými náradia chodili odstraňovať nahlásené poruchy v panelákoch prideleného rajónu.
reklama
Pre Sočufku bol Korec nielen kolega, ale aj duchovný vodca, ktorý ho v jednom z petržalských bytov tajne vysvätil za kňaza.
Keď medzi výťahárov v Kovospracujúcom podniku prišiel pracovať Korec, spolupracovníci vedeli, že je jezuita a niektorí aj to, že je biskup. Všetci ho rešpektovali a v šatni si nikto nedovolil používať vulgárne slová.
Aj keď na poruchy chodili výťahári vo dvojiciach, dvojica Sočufka – Korec mala navyše kontrolu v podobe príslušníkov Štátnej bezpečnosti. Práve jej príslušníkom pripisovali udalosť, ktorá mala Korca dostať za mreže.
,,Jedného dňa sme išli rutinne opravovať pokazený výťah v dvanásťposchodovom paneláku. Domovník, ktorý nám poruchu nahlásil, oznámil, že keď sa neskoro v noci vracal domov, výťah vydával veľmi čudné zvuky a tak ho radšej odstavil. My sme s hrôzou zistili, že ktosi úmyselne pripravoval pád výťahu do šachty. V prípade, že by sa v kabíne ocitol človek, mohol sa aj smrteľne zraniť. Keďže opravu, ale aj údržbu výťahu mal na starosti biskup Korec a ja, keby sa výťah odtrhol, mohli sme sa dostať do väzenia,“ spomína František Sočufka.
Skúsenému výťahárovi Augustínovi Minárikovi, ktorý s nimi spolupracoval, bolo jasné, že porucha je úmyselná i kto zrejme mohol za poruchu, ktorá sa len šťastnou náhodou neskončila tragédiou.
Pre Štátnu bezpečnosť nebolo veľmi pohodlné sledovať biskupa, ktorý sa mohol pohybovať v ťažko kontrolovateľných priestoroch panelákov, preto ho nadriadení po približne dvoch rokoch preložili do stolárskej dielne, aby ho mali lepšie pod dozorom.
Keďže mu prašné prostredie nerobilo dobre, pri prvej príležitosti odišiel biskup Korec do predčasného dôchodku. Sočufka sa s Korcom stretával aj neskôr, keď pôsobil vo Vatikánskom rozhlase.
Po politických zmenách a vymenovaní za nitrianskeho diecézneho biskupa a neskôr kardinála Korec častejšie cestoval do Vatikánu, Sočufka mu tam robil sprievodcu počas návštev rímskych inštitúcií, úradov a osobností.
So spomienkami na veľkú osobnosť katolíckej cirkvi sa František Sočufka podelí v publikácii o kardinálovi Jánovi Chryzostomovi Korcovi, ktorej vydanie chystá Trnavský samosprávny kraj.
Rozlúčka s kardinálom Jánom Chryzostom Korcom, ktorý zomrel vo veku 91 rokov, bude v sobotu 31. októbra o 11:00 v katedrálnej Bazilike svätého Emeráma v Nitre.
Svätej omši bude predsedať krakovský arcibiskup, kardinál Stanisław Dziwisz. Následne telesné pozostatky pochovajú v dolnej lodi Katedrály - Baziliky sv. Emeráma.
SITA