Spartakovci absolvovali špeciálne testy: Košťál skáče takmer ako Ronaldo!
ŠPORT - Futbal - Spartak | 10.11.2015, 12.04, Ján Král
Preklepli si ich fyzičku. Futbalisti Spartaka Trnava v utorok absolvovali špeciálne testy. Na základe výsledkov budú tréneri môcť efektívnejšie nastaviť individuálne tréningové plány pre hráčov na decembrové medzisezónne obdobie.

Martin Košťál mal výborné výsledky vo výskoku z miesta i vo frekvenčnej rýchlosti nôh. Na fotografii pri disciplíne drepy s činkou. Foto: Ján Král
reklama
"Potrebujeme zistiť aktuálnu trénovať hráčov a ich silovo-rýchlostné schopnosti. U hráčov, ktorí sú u nás dlhšie, vieme výsledky porovnať s testami, ktoré sme robili v minulosti. Keď budeme robiť individuálne plány na zimu, musíme z niečoho vychádzať," uviedol asistent trénera Spartaka Milan Ivanka.
Hráčov prišli otestovať doktorandi Fakulty telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave Csaba Gábriš a Matej Vajda, ktorí pôsobia na pracovisku diagnostického centra profesora Hamara.
Na meranie použili moderné diagnostické prístroje ako Myotest, Fitrodyne či Fitro tapping.
Spartakovci postupne absolvovali záťažové disciplíny ako tlak na lavičke, meranie frekvenčnej rýchlosti nôh, výskok do výšky z podrepu so záťažou, či výskok s vlastnou váhou.
Práve v poslednej disciplíne dosiahol výborne výsledky stredopoliar Martin Košťál.
"Z miesta vyskočil do výšky 59,7 centimetra, čo je nadpriemerný výkon. Napr. Cristiano Ronaldo dosiahol v jednom z testov hodnoty 64 centimetrov. Preborníci v tomto ukazovateli sú basketbalisti, ktorí skáču aj nad 70 centrimetrov," uviedol Dávid Moravec, ktorý v Spartaku pracuje ako kondičný tréner kategórií U8 – U12 a popritom sa ďalej vzdeláva na FTVŠ.
Nadpriemerné hodnoty v tomto ukazovateli zaznamenali aj u Martina Tótha (55 centimetrov) či Lukáša Greššáka (54 centimetrov).
Matúš Čonka obstál v testoch veľmi dobre. Foto: Ján Král
"Osobne som prekvapený z Martina Košťála, ktorý ukázal veľké predpoklady, čo sa týka rýchlostno-silových predností, v silových disciplínach zabodovali v testoch aj Čonka, Harba, Godál či Depetris," chválil hráčov Milan Ivanka.
Martin Košťál sa pri počúvaní pochvalných slov na svoju adresu a spomínaní Ronaldovho mena spokojne usmieval.
"Síce skôr inklinujem k hráčovi Barcelony Messimu, výsledky ma však potešili. Mrzí ma však, že teraz vypadnem z tréningového procesu minimálne na mesiac, nakoľko vo štvrtok musím postúpiť artroskopiu pravého členka. Zimnú prípravu ale chcem stihnúť celú a popasovať sa o miesto v tíme," dodal 19-ročný futbalista, ktorý pre zranenie pauzuje od konca júla.