Slávistky majsterkami Slovenska

ŠPORT - Basketbal | 18.5.2011, 11.21, prispievatelia

Staršie žiačky BK AŠK Slávia Trnava potvrdili tohtosezónnu vynikajúcu formu na finálovom turnaji sezóny. V Košiciach sa uplynulý víkend stali majsterkami Slovenska.

Majsterky Slovenska z Trnavy. Horný rad zľava: trénerka Božena Jacková, Karin Miksádová, Dominika Jančovičová, Monika Krajčovičová, Antónia Krippnerová, Monika Kučerková, Martina Szilvásová, Alexandra Saša Strapáková, trénerka Viera Martinická. Dolný rad zľava - Nikola Fero Hujsiová, Nikola Fiďa Fodorová, Lucia Babirátová, Adriana Šústová, Deana Simeonová a Patrícia Hrehušová. Foto: Robert Simeonov

Turnaj sa hral play-off systémom podľa umiestnenia v nadstavbovej časti, v ktorej Trnavčanky skončili druhé. Prvý zápas na turnaji hrali slávistky s Ružomberčankami. Začali zle, ťažko si zvykali na rušné prostredie, súper sa chytil a polčas vyhral o desať bodov (40:30). V tretej štvrtine však slávistky zápas otočili vďaka presnej obrane a väčšej chuti po víťazstve. Duel napokon vyhrali 79:71 (30:40).
V semifinále natrafili zverenkyne trénerskej dvojice Jacková – Martinická na áčko Banskej Bystrice. S týmto súperom hrali dievčatá vždy vyrovnané zápasy. V polčase si vytvorili desaťbodový náskok, ale súperky ešte dokázali stav vyrovnať. Trnavské hráčky v nervóznom závere za stavu 59:58 získali ďalšie dva body a s vypätím všetkých síl tesný náskok ubránili.
Finále medzi Sláviou a Petržalkou sľubovalo dramatický priebeh. Za posledných 18 mesiacov odohrali proti sebe asi najviac vzájomných zápasov, pričom bilancia bola vysoko pozitívna pre Trnavčanky. Z desiatich zápasov neuspeli len v jednom. Víťazstvom nad domácim Jugo Košice však Petržalčanky získali sebavedomie. Vstup do zápasu vyšiel slávistkám, v prvej štvrtine hrali výborný, ukážkový basketbal a vypracovali si až dvanásťbodový náskok. V druhej štvrtine stačila trojminútová nesústredenosť druhej trnavskej päťky, súperky zacítili príležitosť a polčase sa skončil nerozhodne 33:33. V úvode tretej štvrtiny získali hráčky Petržalky nepríjemný päťbodový náskok. Potom však prišiel zlom v zápase, keď sa hráčky Trnavy zmobilizovali, dobehli súpera a na konci tretej štvrtiny dokonca o desať bodov viedli. Jednoznačná dominancia slávistiek sa prejavila v závere stretnutia výsledkom 82:73. Štyridsať sekúnd do konca zápasu skandovala plná košická hala Trnava je majster. Individuálne ocenenia BK AŠK Slávia Trnava získali Monika Kučerková (All Stars B), Deana Simeonová (najlepšia strelkyňa trestných hodov) a Božena Jacková (najlepšia trénerka).
Titul majsteriek Slovenska a skvelá reprezentácia mesta v podaní trnavských dievčat nemá obdobu. Svedčí o výbornej práci všetkých, ktorí sa o tento úspech zaslúžili. Vďaka za vydarenú sezónu patrí trénerkám, hráčkam, rodičom i fanúšikom.