Trnavské rybníky
reklama

Lektorka angličtiny Katarína Vitteková prezradila recept na úspech: Dôležitý je osobný prístup

RELAX - Tí sú naši | 22.12.2015, 07.16, Ján Král

Keď sa chce, ide všetko. Lektorka angličtiny Katarína Vitteková dokazuje, že ak sa človek zaprie a podriadi všetko svojim cieľom, prerazí. Pred dva a pol rokom si otvorila súkromnú jazykovú školu Smart School of English. Poctivým prístupom sa jej podarilo rozbehnúť firmu veľmi solídne, o čom svedčí množstvo spokojných klientov. Už teraz ich má toľko, že si musela privolať na pomoc posilu.

Lektorka angličtiny Katarína Vitteková prezradila recept na úspech: Dôležitý je osobný prístup

Katarína Vitteková so svojím verným kamarátom. Foto: archív Kv


Ako ste sa vôbec dostali k učeniu?
- Vždy som mala rada angličtinu, od ôsmich rokov som sa ju učila. Dlho som snívala, že raz pôjdem do Londýna, po strednej škole som si túto túžbu splnila. V metropole Anglicka som pracovala a popritom navštevovala denné štúdium vysokej školy. Po návrate som si povedala, že skúsim učiť a podarilo sa.

Štúdium v zahraničí, to asi nie je nič jednoduché...
- Bolo to náročné, všetko sa na vás valí v cudzom jazyku. Keď v osemnástich rokoch vyjdete zo slovenskej školy, ktorá má v porovnaní s európskymi nárokmi priemernú úroveň, do anglickej, máte sa čo obracať, aby ste ustáli realitu. Zrazu ste v inom štandarde a leveli, kde sa od vás nečaká, že iba niečo namemorované odrecitujete. Nútia človeka k aktivite, kritickému premýšľaniu. Keď som v Anglicku robila záverečnú prácu, nevychádzala som iba z faktov, prikladala som aj svoju analýzu, ktorú som podporovala názormi odborníkov v danej veci.

V Londýne ste študovali na odbore medzinárodnej politiky oblasť mieru a konfliktu. Mali ste snáď úmysly udrieť po návrate na Slovensko na politickú scénu po vzore Ivety Radičovej?
- Cha-cha, to nie, pôvodne som sa chcela zamerať na žurnalistiku. Po návrate na Slovensko som si to ale rozmyslela.

 

V londýnskom metre.


Možno teraz niekoho inšpirujeme a tiež by si rád skúsil štúdium v Londýne ako vy. Povedzte, je ťažké prepracovať sa na zahraničnú školu?
- Proces je dlhý a komplikovaný, treba splniť sériu krokov, mať urobený certifikát z angličtiny, napísať osobné vyjadrenie, z akého dôvodu sa o štúdium usilujete. Celý tento proces trvá asi trištvrte roka. Popritom treba poriešiť finančnú stránku veci a napokon aj praktickú - kde bývať, z čoho žiť. A potom vytrvať. Na univerzity berú v Anglicku viac ľudí ako u nás. Nie každý, kto sa však na školu dostane, ju aj doštuduje. Nároky sú pomerne vysoké a mnohí odpadávajú. Aj medzi svojimi klientmi v jazykovej škole mám ľudí, ktorí majú záujem o štúdium v zahraničí. Som rada, že im môžem odovzdať svoje skúsenosti.

 


Čo to vlastne stojí také štúdium v cudzine? Museli ste poriadne siahnuť aj do vrecka?
- Jedna izba v tretej zóne v Londýne ma vyšla mesačne 500 libier. Štúdium som mala zaplatené študentskou pôžičkou. Popritom som však musela pracovať, inak by to nešlo. Začínala som ako au-pair, postupne som si vyskúšala aj profesie čašníčky, sekretárky, recepčnej v hoteli, robila som administratívu v jednej z firiem.

To už sú solídne skúsenosti, aby ste v Londýne aj zostali žiť. Nemali ste chuť zostať v metropole Anglicka?
- Nie, práve na základe týchto skúseností mi práveže stačilo. Aj keď do Londýna by som sa rada ešte niekedy vrátila, ale už len na párdňovú dovolenku.

 

Potulky po svete s blízkymi ľuďmi.

Ako váš príbeh pokračoval po návrate na Slovensko?
- V Londýne som si spravila bakalársky stupeň, magisterské štúdium je tam už veľmi náročné aj na financie. Titul som si teda sfinalizovala v našej krajine a popritom som pracovala na polovičný úväzok v jednej trnavskej jazykovke. Po ukončení štúdia som sa ale rozhodla pre osamostatnenie sa.

Na trhu, aj v samotnej Trnave, funguje viacero zabehnutých jazykoviek. Nebáli ste sa, či to v náročnej konkurencii ustojíte?
- Počula som už, ako si firmy medzi sebou robia naprieky, posielajú na seba kontroly, zisťujú si, kto má, akú ponuku. Viem, že v Trnave je asi dvadsať jazykoviek. Neriešim však iných, sústreďujem sa na seba. Učím už päť rokov a ľudia ma za ten čas poznajú. Zostávajú so mnou a prichádzajú noví, väčšinou na odporučenie od ich známych. Preto ani neinvestujem veľmi do reklamy a silného marketingu. Nemám dôvod robiť nábory.

Existujú rôzne metódy výučby angličtiny, akého sa držíte vy?
- Z môjho pohľadu je dôležité nájsť spôsob, aby bolo učenie príjemné a efektívne zároveň. Na začiatku robíme s uchádzačom vstupný rozhovor, prípadne test, kde zisťujem, čo reálne z angličtiny vie. Zároveň vyplníme aj dotazník, ktorým zisťujem, o akého človeka ide psychologicky, čo je dôležité pre nastavenie vhodného kurzu. U mňa to nie je o zaradení do skupiny, snažím sa mať individuálny prístup. Každý človek je iný a potrebuje rôzny prístup. Možno aj to ľuďom vyhovuje, navyše, dávam im možnosť, aby si prispôsobili čas, kedy budú kurz navštevovať. Výučbu u nás absolvujú začiatočníci, ale napríklad aj manažéri, ktorí si len potrebujú oprášiť obchodnú angličtinu, prípadne sa naučiť špecializované výrazy. Iným robím prípravu na Cambridgeský certifikát. Je to individuálne.

 

Kristína je novou členkou tímu v Smart school of English.

Nájdete si pri tomto tempe vôbec čas na seba?
- Práci sa venujem päť dní v týždni. Denne som k dispozícii od 8.00 do 20.30. A keď aj práve neučím, pripravujem sa na hodinu s ďalším klientom. Navyše, od nového roka otvárame ďalšie kurzy. Aj preto som sa rozhodla, že priberiem posilu. Naša nová lektorka Kristínka je vnímavá mladá žena, ktorá rada pracuje s deťmi. Nakoľko sa pripravuje na Cambridgeský certifikát i štúdium v zahraničí a už bola tri mesiace v Amerike, vie výborne doplniť potreby našej jazykovky a venovať sa klientom, ktorým sa zíde viac americká ako britská angličtina, ktorú vyučujem ja. V týchto dňoch prebiehajú záverečné vianočné hodiny, ktoré vedie Američan Eric.

V čom je vlastne rozdiel medzi britskou a americkou angličtinou?
- Americká angličtina je gramaticky uvoľnenejšia, výslovnosť nie je taká prísna a vyskytuje sa často vo filmoch. Keď ale niekto potrebuje certifikáty alebo maturitu, tak odporúčam študovať britskú. Tá je aj na Slovensku najrozvinutejšia.


Čo by ste odporučili človeku, ktorý začína s angličtinou?
- Závisí od toho, koľko máte času a dokedy sa potrebujete po anglicky naučiť. Úplne najlepší spôsob je vycestovať do anglicky hovoriacej krajiny. Keď sa úplný začiatočník potrebuje naučiť jazyk, najlepší spôsob je nielen prijímať pasívne reč, ale aj aktívne jazyk využívať a  komunikovať.

 

 

Katarína, Kristína a Eric odovzdávajú svoje skúsenosti v jazykovej škole.

 

Po anglicky hovorí aj zo sna
Katarína Vitteková svojím povolaním lektorky anglického jazyka žije dušou aj srdcom. Od svojich blízkych sa dozvedela, že niekedy po anglicky hovorí aj zo sna.

 

"Sem tam dokonca vraj v noci tlieskam svojim študentom a hovorím "well done".  Keď mám dlhší monológ, okolie si to vysvetľuje tak, že som mala v noci telefonát z Anglicka," smeje sa.


Doma má verného štvornohého spoločníka – krásneho retrievera. "Psík je súčasťou môjho života a už pomaly tiež vie po anglicky," pokračuje zvesela.

 

"Na rozdiel od mojich študentov pri ňom nemôžem používať slovnú motiváciu a chválu, uňho fungujú len piškótky," dodáva.


Hoci však angličtinou žije, Vianoce trávi typicky po slovensky. "U nás na štedrovečernom stole nechýba ryba, šalát, kapustnica, oplátky a  orechy... Teším sa pravidelne na toto obdobie, ku ktorému patrí rodinná pohoda," dodáva.

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama