Trnavské rybníky
reklama

VIDEO: V reve píl sa zvíjali víly

AKTUALITY - Piešťany | 20.5.2011, 00.00, Rastislav Piovarči

PIEŠŤANY – Dostať z kusu dreva lavičku, to dá poriadne zabrať i skúsenému majstrovi. Dvaja stredoškoláci si na to trúfli popri ďalších skúsených rezbárskych majstroch.

VIDEO: V reve píl sa zvíjali víly

Andrej Irša s piešťanským drevenným opilcom. foto: ras

Cukrovar bývanie
reklama

 

Od minulého piatku na brehu Váhu pod Krajinským mostom tvarovali obrovské kusy dreva. Tento rok všetci vsadili na vodné živočíchy. Svoje majstrovstvo ukázali v rámci druhého ročníka rezbárskeho sympózia Sĺňavské slnko.
Hoci Dávid Řepka a Michal Svorčík im v rýchlosti práce nemohli konkurovať, so svojím výsledkom boli spokojní. Títo prváci na drevárskej škole v Topoľčanoch motorovou pílou vyrezali lavičku. „Len sa učíme. Je to ťažké, pretože ešte nevieme čo a ako, nepoznáme tie finty. Je to najjednoduchšia lavička, ale vyzdobili sme ju ornamentami,“ povedali obaja mladí rezbári. Od skúsených majstrov sa však čo – to chceli naučiť. Chlapci celú sobotu tesali dlátom do topoľového dreva rybie motívy, aby lavičku čo najviac skrášlili.
Sĺňavskému slnku rovnako ako minulý rok prispel aj rezbár Andrej Irša, Marián Hutira a Jozef Chromek. Nováčikmi boli dvaja študenti a Branislav Petráš. Ten má skúsenosti najmä s drevoobrábacím sústruhom. Všetci pri práci používali najmä motorové píly. V ich ohlušujúcom reve sa zvíjali nielen všetky múzy, ale aj vodné víly. „Urobil som žabu, ktorá sedí na piešťanských prameňoch. Je to taký symbol monopolu. Vody, ktoré môže verejnosť využívať viacej, ale dnes je to len biznis,“ hovorí autor lavičky na zamyslenie Marián Hutira. Majster Andrej Irša do svojich prác vkladá vždy vtip. Vyrezal opilca a lenivca. „Každý si môže predstaviť pod tým čokoľvek. Dokonca to môže byť aj korčuliar, ktorý jazdu nezvládol. Lavička to nie je, ale dá sa na tom sedieť,“ dodáva.
Lavičky ozdobia brehy Váhu a posedieť si na nich bude môcť každý. V jednej z nich je ukrytý malý fígeľ, na ktorý však musí prísť každý sám.

 


 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama