Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky
reklama

Romantika dávnych čias

RELAX - Hobby | 21.5.2011, 00.00, prispievatelia

Aby ste sa mohli prechádzať ružovou záhradou, musíte si ju najprv vysadiť. Ružová je farba nehy, jemnosti, lásky a oddanosti, upokojuje dušu, majú ju radi ľudia romantickí, ale aj dôverčiví a zraniteľní.

Romantika dávnych čias

Najružovejšie sú v záhrade ruže. Od miniodrôd cez čajové a popínavé sú jednou z najstarších kultúrnych rastlín. I napriek svojim ušľachtilým kvetom patria k drevinám.

reklama

 

Kvety v ružovej farbe doplnené fialovou levanduľou, svetlomodrými kosatcami a fialovým orgovánom na pozadí práve rozkvitnutých jabloní vás prenesú do rozprávky. Rozprávky o kráse, vzduchu, harmónii duše. Sentimentalita ružovej sa zmení na spomínanie na príjemné zážitky. Muškáty, begónie, petúnie, surfínie, fuksie, lobélie, astrovky, netýkavky, cínie, plamienky... Toto sú názvy iba niekoľkých druhov kvetov, ktoré kvitnú ružovou farbou a budú sa do ružovej záhrady hodiť. Výber je na vás.

 

Poniklec veľkokvetý má nápadné kvety zvončekového tvaru. Od stonky po kvet je rastlina obrastená belavými jemnými chĺpkami. Je silne jedovatý.

reklama

 

Dálie sú kvety Aztékov a vyrastajú z hľuzy. Aby dlho a bohato kvitli, musíme odstraňovať odkvitnuté kvety. Veľmi efektné sú aj v črepníkovej výsadbe.

 

Ktoré sa vám páčia?
Orlíček obyčajný je trvalka s neobyčajnými kvetmi. Predĺžené kvetné lístky pripomínajú pazúry. Kvety sú také hlboké, že ich dokážu opeliť iba čmeliaky. Je vhodný na rez do vázy.
Pivonka lekárska si našla miesto už v prvých kláštorných záhradách, odkiaľ sa rozšírila aj na sedliacke dvory. Pivonky bohato zakvitnú, ak na jar pridáte ku koreňom trocha kompostu.
Papuľka väčšia je záhonová bohato kvitnúca letnička. Tvorí rozkonárené rastliny a kvitne počas celej jari a leta, niekedy až do prvých mrazov.
Nezábudka roľná kvitne dlhodobo aj ružovými drobnými kvietkami. Darujeme ich blízkej osobe ako symbol silného puta, potvrdenie vzájomnej lásky.
Echinacea purpurová je kvetom prérie. Dorastá do výšky jedného metra. Extrakt z koreňa a kvetov je špičkový prípravok na zvyšovanie obranyschopnosti organizmu.

 

Najromantickejšou májovou kvetinou je srdcovka nádherná. Neopakovateľné kvety srdcovitého tvaru s bielym stredom rastú početne na štíhlej stonke.

 

Klinček záhradný alebo hrebíček (po latinsky Dianthus – Diov, resp. boží kvet) tvorí husté, prenikavo voňajúce vankúše, ktoré kvitnú po celé leto.


Pranostiky
Chladný máj – pre ovocie raj.
Čo boh v máji daje, človek nech nekľaje.
Jasnými dni Pankráca a Urbana bude oberačka viníc požehnaná.
Svätá Žofia stromy rozvíja.
Keď sa na Želmíry včely začnú rojiť, dobrá ovca sa už môže dojiť.
 

 

Sunny

Foto: Júlia Kampfová

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o. Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty
Copyright © 2010-2021 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk

Pocitadlo.sk

Mazda - bonus 2021
reklama