Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky

reklama

Pondelok 3. 8., meniny má Jerguš, zajtra Dominik(a).Význam mien.

Tip na dovolenku: V rakúskom Mondsee si oddýchnete, talianske Lago di Garda vás očarí

Vydané 23.2.2016 o 17.00, autor Ján Král

Patríte k typom, ktoré rozmýšľajú nad letnou dovolenkou už v zime? Nemáte však záujem iba o týždňové vylihovanie na pláži? A čo tak skĺbiť oddych s aktivitou a na záver sa ešte okúpať v mori?

Tip na dovolenku: V rakúskom Mondsee si oddýchnete, talianske Lago di Garda vás očarí

Príroda v Mondsee pôsobí inšpirujúco i upokojujúco. Foto: Ján Král


reklama

 

Týždňový „road trip“ po destináciách v dotyku európskych diaľnic, ktorý vám predstavíme, si ľahko zorganizujete aj sami. Nepotrebujete cestovku, stačí si pozrieť ubytovanie na internete a pripraviť si automobil na dlhšiu cestu. Dovolenku sme za vás vyskúšali v júni 2015.


 

Oddych i šport v Mondsee pri Salzburgu

O krásach rakúskej prírody sa rozpisovať nemusíme. Úplne čarovným miestom sú však jazerá pri Salzburgu. Mondsee, Wolfgangsee, Attersee... Ktorúkoľvek z týchto destinácii si vyberiete ako svoju prvú zastávku, urobíte dobre.

 

Lokalita, ktorá dýcha pokojom, ale zároveň ponúka možnosť turistiky či cyklovýletov do okolia po sieti udržiavaných cyklotrás, pomôže dokonale odbúrať každodenný stres a nabiť vás energiou.

 

Pri jazere v Mondsee je úžasný park aj s ihriskom pre deti.

 

Prístavná romantika vo Wolfgangsee. 

 

Pre turistov ponúkajú miestni možnosť výletov loďou, len 15 minút jazdy autom je vzdialený Salzburg - ďalšia cyklistická mekka - kde ale nájdete aj priestor na krásne prechádzky, či posedenie v kaviarňach priamo pri rieke alebo kus histórie v podobe možnosti výstupu na pevnosť Hohensalzburg.

 

Odporúčame sa ubytovať v Mondsee a odtiaľ si pobehať okolie. V jazere sa síce neokúpete, v lete je však v prevádzke miestne kúpalisko, ak by ste mali potrebu schladiť sa v bazéne.

 

Aj takéto scenérie ponúka Salzburg.

 

Na pevnosť si to môžete vyšliapať, alebo si priplatiť a vyviesť sa lanovkou.

 

Na večeru si doprajte nezameniteľný „Wiener schnitzel“, pivári si pochutia na zlatistom moku inej chuti, ako ponúkajú slovenské podniky a na svoje si prídu aj vinári.

 

V Mondsee odporúčame zotrvať dve noci. Zároveň priamo v obci dotankujte benzín do plnej nádrže. Na diaľnici vychádza zhruba o dvadsať centov na liter drahšie a v Taliansku, kam povedie vaša cesta ďalej, majú azda najdrahšie pohonné hmoty v Európe.

 

V uličkách čakajú na turistov aj pouliční umelci.

 

Rodný dom Wolfganga Amadeusa Mozarta v Salzburgu.


 

Romantika pri Lagu di Garda

Ráno si dáte v Mondsee skvelé raňajky od pohostinných Rakúšanov a vyrazíte smer Nemecko.

 

Na hlavnom ťahu na Mníchov vás neskôr čaká zmena smeru, pokračovať budete na Innsbruck, cez Dolomity prejdete do Talianska (tie výhľady stoja za to!), okolo Bolzana zídete až do nížiny a po pravej strane sa pred vami čoskoro začnú týčiť kopce.

 

Lago di Garda je po Toskánsku asi najkrajšia časť Talianska. Toto jazero vyhľadávajú na dovolenky nielen domáci ale aj nároční nemeckí turisti.

 

Nádherné pobrežie jazera Lago di Garda v mestečku Garda.

 

Vybrať si môžete z viacerých obcí popri brehu vodnej plochy, my sme navštívili mestečko Garda - menšie ale za to úžasne romatické.

 

Skôr než sa z ubytovania dostanete k promenáde pri jazere, prejdete typickými talianskymi úzkymi uličkami, ktoré sú plné reštaurácií, vinární, obchodíkov s jedlom i úžasnou talianskou módou.

 

Talianske uličky sú úzke a štýlové.

 

Očarujúco pôsobí pobrežná promenáda, kde sídli reštaurácia vedľa reštaurácie. Ale pozor, čašníci pozorne čakajú pri vstupe, neotravujú okolo prechádzajúcich hostí, aby si vybrali práve ich podnik. Ak sa však opýtate na voľné miesto, usadia vás až k stolu.

 

Hriechom by bolo neochutnať tamojšie víno. Vinárska oblasť Bardolino produkuje skvelé ľahké červené víno, reštaurácie odoberajú od miestnych vinárov, zakúpiť si môžete aj fľaše na domov. Nehovoriac o skvelej pizze a iných talianskych dobrôt. Skrátka, gastronomický zážitok!

 

V tejto reštaurácii sme ochutnali úžasné víno z oblasti Bardolino.

 

Kúpať sa dá na okraji mestečka, kde je betónová minipláž, väčšina hotelov však má vlastné bazény. Cez deň sú k dispozícii pobrežné cyklotrasy, kadiaľ sa prepravíte aj do vedľajších mestečiek.

 

Autom sa dá spraviť si výlet do neďalekej Verony, kde určite neobídete slávny balkón Romea a Júlie. Nebude sa vám však chcieť, Garda vás skutočne očarí! Zostaňte tu tiež minimálne dve noci.

 

Na svoje si prídu v Garde aj rybári.

 

 

More musí byť

Pýtate sa, čo by to bolo za letnú dovolenku bez kúpania sa v mori? Po ceste domov si môžete z prímorských destinácií vyberať. My sme skúsili Lignano – časť Sabbiadoro.

 

Pulzujúce prímorske mestečko ponúka zábavu cez deň i v noci, piesočnaté pláže ale i prechádzky pod zeleným pásom borovíc.

 

Hotely ich majú medzi seba podelené, každý má vlastné lehátka, na recepcii vám dajú presné číslo toho vášho. V našom hoteli zdarma ponúkali hosťom aj bicykle.

 

Pláže v Lignane.

 

Pripravte sa na to, že na pláži vám každú chvíľu potulujúci sa predajcovia niečo ponúknu. Najčastejšie športové potreby, šatky, masáž alebo rôznu bižutériu.

 

Priamo na pláži precvičujú aerobik, v čase nášho pobytu sa tu konal mládežnícky turnaj v plážovom ragby.

 

Čistota mora nie je zrovna talianska doména, vstup do vody je veľmi pozvoľný, čo môže vyhovať najmä rodinám s deťmi. Na okraji strediska je aj pláž, kde majú povolený vstup psy.

 

Večer treba ochutnať skvelú talianskú kuchyňu a pripraviť sa na čulý nočný život. Taliani si potrpia na svoju vizáž, vyparádia sa, svoj šatník si tu však môžete obohatiť aj vy. Niektoré butiky majú ceny prepálené, v mnohých si ale príde na svoje aj Slovač.


Je už vecou vlastného názoru, koľko dní tu budete chcieť stráviť. Nezabudnite si ale k vylihovaniu na pláži zobrať aj niečo dobré na čítanie.
 

 

Zacvičiť si môžete aerobik na pláži.

 

Alebo sadnúť na bicykel a previesť sa pod borovicami.

 

 

Shopping na záver

Cesta domov vedie cez Alpy na Rakúsko. Skúste si tankovanie napasovať tak, aby ste dopĺňali nádrž až na rakúskej strane. V Taliansku sa, mimochodom, pripravte aj na mýto na diaľniciach. Diaľnicou sa dostanete až do Viedne a odtiaľ už cestu poznáte.

 

Ak budete chcieť spraviť ešte radosť vašim ženám, pár kilometrov pred Viedňou leží v Gerasdorfe nákupné centrum, kde nechýbajú mnohé obľúbené značky Slovákov, ale zároveň aj obchod s oblečením Primark, kde sa dá nakupovať skutočne za výhodné ceny.

 

Ak ešte máte sily, môžete odšoférovať zhruba 15 kilometrov a dať si na záver dovolenky kávu priamo v centre metropoly Rakúska. Vraj Viedenská je najlepšia.

Spolu najazdíte za týždeň zhruba 1800 kilometrov.

 

Jeden šofér to však bez problémov zvládne, nakoľko trasa je rozdelená na menšie úseky. Ak však pôjdete v aute štyria, napríklad dva páry, vyjde vás dovolenka nielen ekomickejšie, ale budete mať aj veselšie po ceste.

 

 

Vzdialenosti autom

Trnava – Mondsee:

407 km, cca 4 hodiny jazdy


 

Mondsee – Garda

458 km, cca 4 a pol hodiny jazdy


 

Garda – Lignano:

241 km, cca 2 a pol hodiny jazdy


 

Lignano – Gerarsdorf:

555 km, cca 5 a pol hodiny jazdy


 

Gerarsdorf – Trnava:

150 km, cca 1 a pol hodiny jazdy

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Hlavné správy

Veľký objav: Trnavskí jaskyniari objavili najhlbšiu jaskyňu v Malých Karpatoch

Veľký objav: Trnavskí jaskyniari objavili najhlbšiu jaskyňu v Malých Karpatoch

Zatiaľ sa vo Vajsáblovej priepasti dostali do hĺbky 120 metrov, potom im už chýbali laná. Jaskyňa však podľa všetkého... celý článok

Slovnaft Cup: Malženice si vybojovali zápas so Spartakom, Zvončín vyradil Boleráz

Slovnaft Cup: Malženice si vybojovali zápas so Spartakom, Zvončín vyradil Boleráz

Do druhého kola národného pohára Slovnaft Cup-u postupujú z nášho regiónu Malženice, Zvončín, Horná Krupá,... celý článok

Spartak v generálke remizoval v Olomouci, spolupráca s Petržalkou začala prehrou v Skalici

Spartak v generálke remizoval v Olomouci, spolupráca s Petržalkou začala prehrou v Skalici

Spartak Trnava remizoval v prípravnom zápase so Sigmou Olomouc 1:1. Mančaft z českej ligy poslal v 58. minúte... celý článok

Mlyn Fiat Ducato Fiat Tanex Plošina Gašparík Danubius Gastro Marell Bábence Remax

reklama

Aktuálne video

Spartak ďalej zbrojí, priviedol stredopoliara Martina Bukatu

Spartak ďalej zbrojí, priviedol stredopoliara Martina Bukatu

Spartak Trnava získal po Jánovi Vlaskovi a Erikovi Pačindovi ďalšiu posilu zvučného mena. Červeno-čierny dres bude... pozrieť video

AKTUÁLNE POČASIE

Trnava

Piešťany

Bratislava

Nepodarilo sa nadviazať spojenie zo serverom.

Nepodarilo sa nadviazať spojenie zo serverom.

Nepodarilo sa nadviazať spojenie zo serverom.

Nepodarilo sa nadviazať spojenie zo serverom.

aktualizácia: hod. / Predpoveď počasia - epocasie.eu

Facebook

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o.
Copyright © 2010-2020 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty

Pocitadlo.sk

Mazda zmrazené ceny

reklama