Trnavské rybníky
reklama

Bývalí trnavskí hádzanári na svojho trénera Karola Debnára nezabudli ani po rokoch

ŠPORT - Hádzaná | 25.3.2016, 08.05, Ján Král

Hoci na slávne časy trnavskej hádzanej dnes už športoví fanúšikovia len nostalgicky spomínajú, hráči, ktorí sa zapísali do jej histórie zlatým písmom, sú v kontakte aj po dlhých rokoch bez aktívnej činnosti.

Bývalí trnavskí hádzanári na svojho trénera Karola Debnára nezabudli ani po rokoch

Takto sme Karola Debnára odfotili pred piatimi rokmi. Foto: Ján Král

Púpavy pri aleji
reklama

 

Dodnes však cítia obrovskú vďaku trénerovi, ktorý formoval ich rast v najdôležitejšom mládežníckom veku.

 

Tréner Karol Debnár viedol dorast trnavskej hádzanárskej Lokomotívy, kde pôsobili neskoršie ikony ako Juraj Šimek, Milan Brestovanský či už zosnulý Marián Hirner alebo aj známi ligový hráči ako Peter Kučera, Viktor Dubovský, Vladimír Teplanský, Peter Žgančík, Igor Gregůrek, Peter Mesiarik a mnohí ďalší.

 

V sobotu 26. marca bude mať Karol Debnár okrúhle osemdesiate narodeniny. Počas kariéry hrával za Cífer, Motorlet Praha, Sláviu Trnava a po ukončení hráčskej kariéry sa venoval trénovaniu mládeže.

ŠUPA technika
reklama

 

"Nebol iba trénerom hádzanej, ale aj psychológom a pedagógom, ktorý vychovával veľa hráčov, ktorí neskoršie hrávali najvyššiu ligu a niektorí to dotiahli až do reprezentácie ČSSR. Bol obetavý a venoval sa chalanom aj mimo športu. On ich učil a pripravoval do života, vedel poradiť a na každý problém nachádzal riešenie. Vo svojej práci bol priamočiary, nechodil ako "tí druhí" okolo horúcej kaše, "netáral" a nesľuboval... Pracoval a vyžadoval aj od nás stopercentné nasadenie a poctivý prístup. Ja som si túto črtu zachoval dodnes. Preto ho všetci jeho hráči mali radi, napriek jeho prirodzenej autorite a často nekompromisnému jednaniu," povedal o svojom koučovi Juraj Šimek, ktorý to dotiahol až do reprezentácie, s ktorou si zahral na majstrovstvách sveta v Nemecku. Neskôr hral vo Francúzsku a Švajčiarsku, kde dodnes žije.

 

"Záležalo mu na raste telovýchovnej jednoty a jej hráčov, bol jeden z mála trénerov, ktorý mal trpezlivosť a vieru k vlastnej mládežníckej základni. Tu sa často stretával s oponentúrou "tých vyššie postavených", ktorí radšej "nakupovali" hotový tovar, ako sami vyrábali, resp. vychovávali," uviedol ďalej Šimek.

 

--- --- --- --- --- --- --- --- 

Čítajte aj: Pod trénerom Karolom Debnárom zažívali hádzanári hotové galeje

--- --- --- --- --- --- --- --- 

 

"Zažil som ho ako trénera, ako spolupracovníka, ako priateľa. Karol je človek s veľkým Č. Prežili sme spolu veľa a musím povedať , že bol učiteľom športu a vychovavateľom v jednom. Nielen, že nás trénoval a posúval nás v hádzanej ďalej, ale riešil s nami aj naše problémy, ktoré by s nami neriešili rodičia, tobôž funkcionári klubu," poznamenal ďalší z Debnárových zverencov Dušan Praj.

 

"Netreba zabudnúť ani na jeho organizačné schopnosti. V roku 1975 sa v Trnave hral najväčší turnaj národných mužstiev v ČSSR. Najlepšie mužstvá na svete v tom čase ZSSR, NDR, Maďarska, Poľska, ČSSR hrali v Trnave. Hráči ZSSR, ktorí turnaj vyhrali, boli základom reprezentácie ZSSR na Olympijských hrách v Montreale a vyhrali zlaté medaily. Turnaj v Trnave sa hral ešte tri roky a potom zanikol. Škoda. Dnes sa nám o tom ani nesníva. Karol sa zaslúžil o to, že Trnava bola na hádzanárskej mape v Európe a najlepší hráči sveta, v tom čase, si mesto Trnava pamätali," doplnil.

 

Na trénerskú éru Karola Debnára má najlepšie spomienky bratská dvojica Nemčekovcov.

 

"Dovolím si tvrdiť, že žiadny funkcionár, a nech sa na mňa ostatní nehnevajú, ani žiadny iný tréner nemá "na svedomí", že sme sa aj s bratom venovali hádzanej aj na profesionálnej úrovni. Stačilo málo - v 77. roku, keď rozpustili tím žiakov, sa vykašľať na decká, tak, ako sa to "podarilo" vtedajšiemu výboru Lokomotívy. Tiež nezabudnem na, už tradične pri ňom, vynikajúci kolektív B-družstva Lokomotívy, kde sme sa na relatívne staré hádzanárske kolená stretli viacerí jeho odchovanci a spoločne pod jeho trénerskou taktovkou, vyhrali majstrovstvá Západoslovenského kraja a postúpili po rokoch do SNL," uviedol Vladimír Nemček.

 

Jeho brat pridal aj veselú spomienku. "Ako 15-ročný som bol súčasťou A-dorastu, ktorý vtedy postúpil do prvej celoslovenskej dorasteneckej  ligy. Vybavil pečené prasiatko a iné dobroty a zobral nás tento postup osláviť na akúsi poľovnícku chatu, myslím, že do Veľkých Kostolian. Pri tejto príležitosti nás prichytil s bratom za chatou fajčiť a skoro ho rozpučilo od jedu. Na jeho otázku, či nám má jednu streliť alebo to povedať otcovi sme odpovedali: "Radšej nám streľte, ale tatkovi to, prosím, nepovedzte”. Ako to dopadlo s fackou si nespomínam, ale tatko sa to od neho nedozvedel. Bol skutočným dlhoročným lídrom mládežníckej hádzanej v Trnave a vychoval mnoho veľmi dobrých hádzanárov. Učil nás všetkých zdravému sebavedomiu a samostatnosti, neznášal krivdu, faloš a neúprimných ľudí. Som skutočne veľmi rád že dnes môžem hrdo povedať, že som jeho odchovancom," dodal Jaroslav Nemček.

 

Všetci spomínaní zaželali Karolovi Debnárovi s vďakou len to najlepšie. Ku gratulantom k okrúhlemu výročiu sa pripája aj redakcia trnavskyhlas.sk.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2023. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama