Trnavské rybníky
reklama

Naozaj, ako v Európe

RELAX - Tipy na výlet | 4.1.2011, 00.00, prispievatelia

Pozývame vás do Európy. Netreba chodiť ďaleko ani dlho cestovať. Celú Európu nájdete na jednom mieste, v Komárne. Pomerne extravagantný projekt, Nádvorie Európy, tam slávnostne otvorili pred desiatimi rokmi. Na námestie postavili jeho tvorcovia charakteristické budovy takmer všetkých krajín.

Naozaj, ako v Európe

Ktorý dom patrí ktorej krajine? Ťažko povedať, informačné tabuľky chýbajú. Foto: Marianna Wolfová

reklama

 

Čo je s nádvorím dnes? Dá sa povedať, že verne odzrkadľuje situáciu na starom kontinente. Podľa pôvodného zámeru mali na námestí fungovať polyfunkčné budovy s bytmi, obchodmi, kaviarňami a reštauráciami a hotel Milénium. Všetko novostavby v štýloch a farbách zo všetkých kútov Európy. Tvorcovia pravdepodobne dúfali, že podniky v jednotlivých domoch budú korešpondovať s krajinami, ktoré reprezentujú. To platí iba pre zelený írsky dom. Íri vždy vedeli žiť a baviť sa. Zvyšok Európy pozývajú do Irish pubu.


Odkaz do budúcnosti
Ale bude mať vôbec kto prísť? Hotel Milénium nakoniec ani nedostavali. Bytov je tu vraj skoro päťdesiat. Ťažko povedať, v koľkých naozaj niekto býva. Niektoré okná sú ešte prekryté fóliami. Priestory pre obchodíky a reštaurácie sú väčšinou tiež prázdne. Svietia na nich cedule: Na prenájom. Aj police v kníhkupectve sú prázdne. Obchodík s exotickými bytovými doplnkami zatiaľ funguje.
Vo Vatikánskom dome je krčma s reštauráciou. Ale ako ho spoznať? Informačné tabuľky chýbajú. Ktovie, čo je to za dom, v ktorom nám v bare ponúkli neuveriteľne zlé a kyslé víno. Dúfam, že nie francúzsky. Francúzi by sa mohli aj uraziť.

reklama

Ďalší umelecký počin s rozostavaným hotelom v pozadí. Foto: Marianna Wolfová


Európania si vždy zakladali na svojej slávnej histórii. Inak to nie je ani na Nádvorí Európy. Zdobia ho sochy „patrónov Európy“, ako ich nazvali na portáli venovanom cestovného ruchu. Stojí tu napríklad Mária Terézia, Žigmund Luxemburský, Matej Korvín, ale aj Panna Mária. Do veže venovanej Matejovi Korvínovi umiestnili tvorcovia projektu list pre budúce generácie. Odkazy z minulosti Európa vždy milovala.


Prosperujúci prisťahovalci
A súčasnosť? Turista vstúpi na Nádvorie Európy popri nedokončenom múre, polepenom starými plagátmi. To tiež odzrkadľuje realitu nablýskaných fasád, ktorými sa Európa pýši, a za ktoré schováva menej vábny zvyšok. Návštevník sa rozhliadne, ale okrem cukríkových fasád nevidí nič, čo by ho zaujalo. Popravde, prosperujú tu iba Číňania. Čínske bistro a centrum tradičných čínskych masáží, na rozdiel od iných prevádzok na námestí, ešte fungujú. Ďalší presný obraz Európy. Aktívni prisťahovalci to vedia. Už tu chýba len arabský kebab alebo falafel.

Nádvorie Európy aj takto víta návštevníkov. Foto: Marianna Wolfová


A prečo to s honosným Nádvorím Európy takto dopadlo? Traja spoločníci v investorskej firme sa už dávno rozhádali a spoločnosť je od roku 2003 v konkurze. Luxusné byty aj obchodné priestory ponúkajú realitky na predaj. Alebo aspoň do prenájmu. Ďalšie putujú do dražby. Europrojektu určite zasadila krutý úder aj hospodárska kríza. Tak ako celej Európe. Ešteže tu nemusia všetky ostatné domy dotovať ten grécky...
 

 

Ako sa tam dostať


Z Trnavy do Komárna trvá cesta autom hodinu a pol. Po ceste R1 smer Nitra, exit Šoporňa, po ceste 573 na Šaľu, potom 75 do Nových Zámkov a odtiaľ 64 do Komárna.

 

MARIANNA WOLFOVÁ

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2023. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda 30 rokov na SR
reklama
Cisárky Sereď
reklama