V sobotu sprístupnia obnovené časti chtelnického kaštieľa
AKTUALITY - Región | 27.6.2016, 12.30, prispievatelia
V dvoch baštách a spojovacom trakte bude otvorených niekoľko výstavných expozícií, svoje diela ukážu aj maliari, ktorí pochádzajú z Chtelnice.

Aj takto vyzeral v minulosti zdevastovaný interiér kaštieľa. Návštevníci si môžu v sobotu pozrieť, ako vyzerá po obnove. Foto: Vladimír Kampf
Obnovené časti kaštieľa v Chtelnici (okres Piešťany) sprístupnia pre verejnosť v sobotu 2. júla. Obec do obnovy severnej bašty, východnej bašty a spojovacieho traktu medzi nimi investovala 930-tisíc eur. Išlo o najväčšiu investíciu do zdevastovaného kaštieľa za celé desaťročia.
V obnovených priestoroch kaštieľa bude podľa starostu Petra Radošinského otvorená výstava diel maliarov, ktorí pochádzajú z Chtelnice, výstava fotoobrazov a abstraktnej maľby Fedora Nemca a Róberta Němečka, ďalej expozície o histórii obce, osobnostiach spojených s Chtelnicou či tradičných remeslách.
Pri príležitosti slávnostného otvorenia bude v areáli kaštieľa 1. a 2. júla podujatie Hudba bez hraníc, ktoré obec Chtelnica pripravuje s partnerskou moravskou obcou Čejkovice.
Okrem domácej dychovej hudby Chtelničanka sa tu budú prezentovať viaceré súbory z Moravy, ale aj žiaci Cirkevnej základnej umeleckej školy sv. Gorazda z Vrbového a študenti Štátneho konzervatória z Bratislavy.
Chtelnický kaštieľ je zapísaný v registri národných kultúrnych pamiatok, v minulosti sa ho vedenia obce snažili predať.
Po nástupe Petra Radošinského do kresla starostu pred šiestimi rokmi obec zmenila stratégiu a po malých krôčikoch si začala svoj historický skvost rekonštruovať.
Menšie čiastky na jeho záchranu obec získala viackrát z ministerstva kultúry, z Úradu vlády, ale sumou deväťtisíc eur prispeli aj dedinčania v zbierke.
Erdödyovský kaštieľ prešiel najvýraznejšou prestavbou v druhej polovici 17. storočia, jeho vtedajšia podoba sa zachovala do súčasnosti.
V 19. storočí zmenil majiteľa, dostal sa do vlastníctva pálfiovcov. Začiatkom minulého storočia si objekt prenajal majiteľ bratislavského pivovaru Viktor Stein.
V roku 1941 v ňom za účasti prezidenta Jozefa Tisa otvorili Vyššiu vojenskú školu Hlinkovej mládeže. Za socializmu bola v kaštieli policajná škola a neskôr sklady ministerstva vnútra.
SITA