Sezóna domácich alergií je celý rok: Pomôcť môže aj centrálny vysávač
AKTUALITY - Firmy | 10.7.2016, 14.05, inzercia
Podľa štatistík trpia alergiami viac ako 2 milióny Slovákov. Aj keď obdobie alergií vrcholí počas kvitnutia rastlín, reálne trvá celý rok. Mnoho ľudí si myslí, že domácnosť je útočisko, kde sa môžu pred nepríjemnými alergénmi skryť. Vedeli ste, že práve opak je pravdou?

Foto: Bigstockphoto
Alergia je neprirodzená reakcia organizmu na rôzne látky, ktoré sú pre zdravého človeka absolútne neškodné. Najčastejšie sa vyskytujú alergie na potraviny, peľ, slnko či prach a roztoče.
Ak máte v domácnosti alergika, pre ktorého sú najhoršími alergénmi posledné spomenuté, určite viete, že základom je pravidelné upratovanie.
V každej miestnosti sa totiž môžu vyskytovať spúšťače alergickej reakcie. Tie pritom môžu byť relatívne neškodné, no pri vážnejších typoch alergií aj život ohrozujúce.
Kde je v domácnosti najviac alergénov?
- Alergia na prach a roztoče sa najčastejšie prejavuje:
- Červenými, uslzenými očami
- Škriabaním v hrdle
- Kýchaním a zvýšenou tvorbou hlienu
- Kašľaním a problémami s dýchaním
- Svrbením pokožky alebo vyrážkou
- Zhoršovaním príznakov astmy
Najnepríjemnejšie na tomto type intolerancie je najmä to, že sa pred ňou nedá ukryť ani v domácnosti, pretože prach a roztoče nájdeme prakticky všade.
Pre roztoče sú živnou pôdou najmä teplé a vlhké miesta, kde sa môžu bez obmedzení živiť zvyškami odumretej ľudskej kože. Kritické sú preto najmä postele, v zmenšenej miere aj sedacia súprava.
Keďže je potrebné častejšie upratovanie, mali by ste sa v ideálnom prípade vzdať tzv. lapačov prachu - sošky, fotorámiky, knihy a plyšové hračky.
Keďže práve toto sú veci, ktoré zútulňujú domácnosť, je toto opatrenie prakticky nezrealizovateľné. Dôležité je aspoň vzdať sa plyšových hračiek a nahradiť ich takými, ktoré sa dajú ľahko utrieť vlhkou handričkou.
Lapačmi prachu sú tiež závesy, záclony a koberce - spolu s knihami by sa nemali nadchádzať najmä v miestnostiach, kde sa spí.
Ako sa zbavíte alergénov?
Upratovať, upratovať a upratovať. Pri čistení a dezinfikovaní domácnosti však musíte byť dôslednejší. Na vysávanie nepoužívajte klasické vysávače, ktoré víria prach.
Ideálnym riešením je centrálny vysávač, ktorý funguje na princípe potrubí inštalovaných v stenách. Vďaka nemu sa prach z domácnosti odstráni úplne - vzduch sa filtruje cez jemný filter a prach je hneď vyfukovaný von z domu alebo bytu.
Alergici by mali vymieňať posteľnú bielizen častejšie ako zdraví ľudia. Najlepšie každý deň, no minimálne raz týždenne.
Klasické páperové vankúše a periny je nutné vymeniť za také, ktoré sú vyplnené dutými vláknami a je možné ich prať pri teplotách vyšších ako 60 ºC. Okrem toho sa odporúča na matrace použiť protiroztočovú bariéru.