Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky
reklama

Tlakom na lavičke k pevným prsiam

RELAX - Hobby | 30.5.2011, 00.00, prispievatelia

Byť či nebyť? Cvičiť alebo necvičiť? Jednoznačná odpoveď: Cvičiť! Aký výsledok chcete dosiahnuť a nakoniec dosiahnete, je už iba na vás. Všetko bude závisieť od stanoveného cieľa a cesty, ktorou sa vyberiete. My sa vám budeme snažiť nielen ukázať cieľ, ale hlavne cestu.

Tlakom na lavičke k pevným prsiam

Pri cviku je dôležitá stabilita. Foto: Michal Hlavatovič

reklama

 

Pekne poporiadku. Niekto chce byť silový trojbojár, niekto kulturista, ďalší chce mať postavu ako model alebo modelka z reklamy na spodnú bielizeň. Niekto sa chce hlavne dobre cítiť a urobiť niečo pre svoje zdravie. Na začiatok vám poradím jednu podstatnú vec: Nájdite si vhodného tréningového partnera. Bude vás v dobrom slova zmysle nútiť do ďalších tréningov, pomáhať vám nielen pri cvičení, ale bude vás upozorňovať aj na prípadné chyby. V neposlednom rade môžete prekecať prestávky medzi jednotlivými sériami a tréning utečie ako voda.

 

Začiatok cviku. Vystreté ruky plus hlboký nádych. Foto: Michal Hlavatovič

reklama


Na úvod si dáme cvik na jednu z najobľúbenejších a najviditeľnejších svalových partií. Základným cvikom na prsné svaly je tlak na lavičke, známy ako benchpress. Iný prístup vyžaduje tréning pretekárov v silovom trojboji, ktorých môžete v posilňovni stretnúť, ináč trénujú kulturisti pripravujúci sa na súťaž. Ináč budete cvičiť, keď prídete do posilňovne prvýkrát vy.

 

Spodná fáza. Dotyk hrudníka. Foto: Michal Hlavatovič


Každý začiatočník by mal v prvom rade myslieť na svoje zdravie a nenechať sa vyprovokovať k skúšaniu maximálnych výkonov. Najjednoduchšie je využívať pri základných cvikoch systém pyramídy. V každej zo štyroch sérii sa snažte urobiť 10 až 12 opakovaní. Ak zvládnete tento počet opakovaní so štyridsaťkilogramovou činkou, pridajte si na činku trebárs 5 kg (každý môže pridávať inú hmotnosť podľa svojich schopností) a urobte opäť ten istý počet opakovaní. Ak máte pocit, že ste robili posledné opakovania na doraz, v ďalšej sérii už kotúče nepridávajte a zopakujte sériu s predchádzajúcou hmotnosťou.

 

Záverečná fáza. Výdych plus odobratie sparingpartnerom. Foto: Michal Hlavatovič

 

Nezabudnite na jednu podstatnú vec. Na stabilitu! Aj dom musí mať dobré základy. Tak aj vy musíte pri cvičení myslieť na to, že celé telo treba pripraviť na vykonanie cviku. Nohy pevne zaprite do podlahy, zadok položte na lavičku. Cvik začínajte vždy s vystretými rukami a tak ho aj končite. Vyvarujte sa neúplných pohybov. Nemenej dôležité je dýchanie. Pred každým opakovaním sa hlboko nadýchnite a vydychujte až pred koncom opakovania.

RUDOLF SISKA

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o. Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty
Copyright © 2010-2021 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk

Pocitadlo.sk

Mazda - bonus 2021
reklama