Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky
reklama

VIDEO: Stanislavovo štvorkolesové čudo

RELAX - Reportáže | 1.6.2011, 00.00, Katarína Rosinová

Má to štyri kolesá, pedále aj motor, jednu sedačku, dve opierky, vpredu plastovú prepravku a vzadu záťaž. Čo je to? No predsa motorová štvorkolka Stanislava Krchnáka (68) z Borovej.

VIDEO: Stanislavovo štvorkolesové čudo

Pri netradičnom vozidle dôchodcu Krchnáka sa pristavujú cyklisti. Foto: Vladimír Kampf

reklama

 

Na netradičnom dopravnom prostriedku ho najčastejšie možno stretnúť na ceste z Borovej do Dolian. Sedemkilometrovú trasu zvládne približne za dvadsať minút. „Dolu kopcom šliapem do pedálov a hore kopcom naštartujem motor,“ usmieva sa. Vidíme to na vlastné oči. Vozidlo jazdí na troch kolesách, štvrté vzadu len podopiera záťaž. Tá je potrebná na vyváženie, aby sa neprevrátilo. Originálne približovadlo poháňa motorček z klasickej motorovej píly, palivom je benzín. „Nežerie až tak veľa, na túto jednu cestu spotrebujem tak pol litra,“ prezrádza hrdý majiteľ.

 

Upozorňuje na seba zvončekom aj klaksónom. Foto: Vladimír Kampf

reklama


Zrkadlo, teplomer aj rádio
Stanislav Krchnák najskôr jazdieval na obyčajnom bicykli, no keď začal mať problémy s chrbticou a nohou, prispôsobil si ho tak, aby sa pri jazde namáhal čo najmenej. Zoskrutkoval ho zo starých bicyklov a ďalších súčiastok, ktoré si zaobstaral v Kovošrote. Na jednej sedačke – prerobenej z plastovej stoličky, sedí, sedačky z bicyklov mu slúžia ako opierky na ruky. Aby sa mu ľahšie ťahalo, namontoval si prevody. Nechýbajú ani ďalšie vymoženosti ako brzdové svetlo, zrkadlo, klaksón, zvonček, tachometer, rádio či teplomer. Svojho miláčika niekoľkokrát prerábal, aby mu slúžil čo najlepšie. V Borovej a okolí ho už dobre poznajú, niektorí ho však stále majú za exota. Cyklisti sa pri ňom pristavujú a nevychádzajú z úžasu. O tom, že by si dal svoj vynález patentovať, vraj neuvažuje.

 

Podomácky vyrobeného tátoša poháňa motor z píly. Foto: Vladimír Kampf

 

Autorádio je plne funkčné. Foto: Vladimír Kampf

 

 

Manželka mu nadáva
Zručný invalidný dôchodca je vyučený murár, elektrike sa však vždy rozumel. Aj dnes vo voľnom čase opravuje televízory a iné spotrebiče. Jedine manželka nie je nadšená z jeho tátoša, ktorý na pohľad nevyzerá bohvieako. „Nadáva mi, že jej robím hanbu,“ vysvetľuje Stanislav Krchnák.
A čo policajti? Tí nemajú dôvod ho zastaviť, keďže vozidlo má riadne osvetlené a jazdí zásadne v reflexnej veste. Keď treba, aj v prilbe. Hoci spadnúť zo štvorkolky je takmer nemožné.

 

 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o. Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty
Copyright © 2010-2022 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk

Pocitadlo.sk

Mazda plug in hybrid
reklama