Trnavské rybníky
reklama

Veronika Vadovičová získala na paralympijský hrách prvé zlato pre Slovensko

ŠPORT - Športová streľba | 8.9.2016, 17.14, prispievatelia

Veronika Vadovičová nadviazala vo vzduchovej puške 40 v stoji na prvenstvo z Pekingu 2008.

Veronika Vadovičová získala na paralympijský hrách prvé zlato pre Slovensko

Veronika Vadovičová. Foto: archív vv

Púpavy pri aleji
reklama

 

Reprezentantka v športovej streľbe zdravotne znevýhodnených Veronika Vadovičová získala pre Slovensko prvú medailu na XV. paralympijských hrách v brazílskom Riu de Janeiro a hneď zlatú.

 

Vo finále súťaže žien vo vzduchovej puške 40 v stoji zvíťazila pred obhajkyňou prvenstva z Londýna 2012 a najlepšou z kvalifikácie Cchuej-pching Čang z Číny.

 

Vadovičová v tejto disciplíne triumfovala na PH 2008 v Pekingu.

ŠUPA technika
reklama

 

Finálovú časť nezačala 33-ročná Vadovičová dobre a v prvých šiestich ranách až trikrát získala menej ako desať bodov.

 

Keď však prišlo k "vyraďovaniu", začala stíhaciu jazdu za dovtedajšími líderkami. Keď v desiatom, štrnástom aj pätnástom výstrele dosiahla výkon 10,8 bodu, žičlivé publikum dostala "do varu".

 

Devätnásta rana a ďalšia na úrovni 10,8 bodu znamenala náskok 2,3 bodu pred striebrom a dávala veľkú šancu na zlato, ktorú už slovenská reprezentantka nepustila z rúk.

 

"Po poslednom výstrele som bola veľmi rada a z ramien mi spadol možno stokilový kameň. Počas finále som bola zmierená s tým, že na Cchuej-pching Čang nemám. Po deviatkach v úvode som už ani nedúfala, že to bude medaila. Potom som trochu zmenila polohu, málinko som sa otočila. Potom to začalo. Zároveň som sa upokojila a povedala si, že je všetko stratené. Hlavné motto bolo: 'Strieľať ako doma.' Darilo sa mi, v hale bola veľmi dobrá atmosféra a tlak zo mňa opadol. Bolo to dobré osvetlené aj ozvučené. Chcela som to so cťou dobojovať, do poslednej rany som nevedela, ako to dopadne,“ povedala pre agentúru SITA Veronika Vadovičová. 

Slovenská strelkyňa síce v prvej polovici finálových bojov akoby vzdala boj o zlato či medailu, no keď vo vyraďovacej časti zostala s dvojicou reprezentantiek Číny, akoby sa bála stlačiť spúšť, čo napokon sama priznala.

 

"Nechcela som totiž dať zlú ranu. Začala sa to vtedy, keď sme zostali posledné tri. Diváci pri výstreloch začali tlieskať a to nemám rada. Keď to skončilo po mojom rýchlom výstrele, tak som vedela, že to sú Slováci, ktorí mi fandia. Brala som to tak, že im to musím prepáčiť. Odpaľovala som ako prvá, pretože ak som to podržala dlhšie, tak sa mi to začalo triasť. Mám rýchle tempo a to mi vyhovuje. Tým som si udržala myšlienky na uzde. Málo strelcov to používa. Je tam totiž šanca, že ľudia začnú tlieskať a rozhodí to súperky," doplnila Veronika Vadovičová. 

Výsledky: 
Finále - ženy - vzduchová puška 40 v stoji:
1. Veronika Vadovičová (SR) 207,8 bodu, 2. Cchuej-pching Čang 206,3, 3. Jen Ja-pching (obe Čína) 183,6

 

SITA

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda na splátky
reklama