Trnavské rybníky
reklama

FOTO: Fussmannov príbeh sa skončil v koncentračnom tábore, jeho pamiatka žije vo víne

RELAX - Príbehy | 13.9.2016, 07.00, Ján Král

Bol úspešný, dal prácu ľuďom z regiónu, ktorí ho rešpektovali aj pre jeho charakterové vlastnosti, napriek tomu mu osud trpko preťal čiaru života. S takmer celou rodinou sa dostal do koncentračného tábora v Osvienčime, kde ich nacisti pripravili o život. Na vinára Ferdinanda Fussmanna v sobotu spomínali pri Bojničkách.

FOTO: Fussmannov príbeh sa skončil v koncentračnom tábore, jeho pamiatka žije vo víne

Enológ Fedor Malík uviedol do života DVD s dokumentom o Ferdinandovi Fussmannovi, ktoré polial špeciálne vyrobenýn bielym vínom. Foto (22x): Ján Král

reklama

 

 

Akciu spojenú s oficiálnym začiatkom vinobrania zorganizovala vo Fussmannovom dvore spoločnosť Food Farm, ktorej patrí vinárstvo Golguz z Hlohovca.

 

Na podujatí v prostredí obklopenom vinicami vystúpilo pred stovkami návštevníkov viacero folklórnych skupín z regiónu, prezentovali sa miestni remeselníci aj vinári a popri chutnom jedle sa pilo dobré víno. V skákacom hrade si na svoje prišli aj deti.

 

"Pred sto rokmi bol Ferdinand Fussmann najlepším vinárom v Československu, po sto rokoch získalo prvenstvo na Slovensku vinárstvo Golguz. Sme hrdí, že nadväzujeme na jeho odkaz," povedal vo svojej reči riaditeľ Golguzu Miloš Holík.

reklama

 

Tieto vinice patrili Fussmannovcom, dnes z ich hrozna vyrába víno Golguz.

 

 

Vinárstvo v poslednom období zbiera viaceré úspechy, napr. za Cabernet Sauvignon rosé získali ocenenie Víno roka 2016 na Slovensku, zlatú medailu dostali za tento produkt na súťaži Bacchuhs v španielskom Madride a dokonca dvojitú zlatú v Amerike na Finger Lakes International Wine Competition.

 

Podujatie sa uskutočnilo pri príležitosti stého výročia príchodu Ferdinanda Fussmanna, rodáka z Mariboru, do regiónu.

 

V tejto súvislosti zabezpečili aj výrobu televízneho dokumentu s názvom Príbeh písaný vínom - Ferdinand Fussmann.

 

Autorsky ho zostavil Peter Chmela, ambíciou je, aby sa dostal aj do vysielania verejnoprávnej televízie.

 

Prípitok po uvedení DVD do života.

 

 

DVD uviedli do života poliatím špeciálnou edíciou bieleho vína z najlepších odrôd hrozna. Krstnými otcami sa stali spolu s výkonným riaditeľom Food Farm Vladimírom Mosným a riaditeľom Golguzu Milošom Holíkom aj hlohovecký historik Jozef Urminský, riaditeľ Múzea holokaustu v Seredi Martin Korčok a známy enológ Fedor Malík.

 

Ferdinand Fussmann podľa dobových záznamov prišiel na Slovensko v roku 1916 a odkúpil vinice medzi Hlohovcom a Dvorníkmi od skrachovaného vinára zo Serede.

 

V oblasti založil vinárstvo s názvom Pannonia a pri Bojničkách vybudoval areál s menším kaštieľom, ktorý rodina žijúca v Hlohovci využívala ako letné sídlo, dnes známy ako Fussmannov dvor.

 

Zo života Ferdinanda Fussmanna sa veľa fotografií nezachovalo. Jeho život predčasne ukončili choré hlavy, ktoré rozhodli, že má zomrieť v koncentračnom tábore, lebo má židovský pôvod. 

 

 

Ročne Fussmann údajne spracoval okolo 6000 hektolitrov vína, čím patril medzi popredných výrobcov v štáte. V hlohoveckom regióne sa rozhodol zostať aj po vypuknutí druhej svetovej vojny.

 

Ako jednému z mála ľudí židovského pôvodu sa mu v roku 1942 podarilo vďaka svojmu vplyvu získať výnimku, aby ho nedeportovali do koncentračných táborov. Tam však rodinu odvliekli v roku 1944, kde 5. októbra našli smrť v plynovej komore.

 

Ako jediný z rodiny prežil zverstvá nacizmu syn Oskar. Podľa hlohoveckého historika Jozefa Urminského ho od istej smrti zachránilo rozhodnutie, keď s trnavskou posádkou odišiel bojovať v roku 1944 do Slovenského národného povstania.

 

Krátko na to celú rodinu Fussmannovcov poslali do Osvienčimu.

 

Oskar Foltýn, Fussmannov syn, nechal v areáli dvora postaviť pamätník zavraždenej rodine.

 

 

Oskar sa po vojne vrátil na usadlosť, z obáv pred ďalším prenasledovaním si zmenil priezvisko na Foltýn a vo dvore hospodáril do roku 1948, keď mu majetok znárodnili komunisti.

 

Neskôr žil v Bratislave a v šesťdesiatych rokoch odišiel do Nemecka, kde pri Mannheime založil múzeum vinárstva a učil na vysokej škole.

 

Po revolúcii sa v deväťdesiatych rokoch vrátil na Slovensko, v rámci reštitúcii požiadal o vrátenie majetku, proces ale dovŕšil po otcovej smrti až jeho syn Ivan Foltýn, od ktorého objekt a vinice odkúpila v roku 2004 spoločnosť Food Farm.

 

Ivan Foltýn sa neskôr odsťahoval do Južnej Amerike, to bola posledná správa, ktorou o rodine v Hlohovci disponujú.

 

Pamätník rodiny, ktorú nacisti zavraždili v tábore, má miesto v záhrade Fussmannovho dvoru.

 

 

Pamätník odkryla búrka, bol to zásah z neba?

"Necítim sa ako odborník na víno, som milovníkom vína," vraví o sebe výkonný riaditeľ Food Farm Vladimír Mosný. Vinárstvo Golguz založili s ďalšími spoločníkmi v roku 2007. Mosný tvrdí, že zlomovou v posune smerom ku vysokej kvalite produktov bolo angažovanie nových ľudí do firmy po úvodnom fungovaní podniku.

 

"Ak nemáte správnych ľudí, úspech sa nedostaví. Až keď prídu veľkí odborníci a ľudia, ktorí robia so srdcom a to celé vložia do práce, na konci sa dostavia želané výsledky. To sa nám v ostatných rokoch darí, pretože naši zamestnanci dokážu zvládnuť svoje úlohy dňa," vraví Mosný.

 

Golguz má široké porfólium vín, od ľahkých, tzv. veselých až po vína pre náročných spotrebiteľov.

 

 

Veru, Golguz žne na vinárskom poli aktuálne jeden úspech za druhým, v roku 2015 sa stal vinárstvom roka a zaknihoval aj ďalšie úspechy.

 

V tohtoročnom máji ale vinárstvo zasiahli mrazy, kvôli ktorým prišli takmer o dve tretiny úrody.

 

"Postihla nás storočná katastrofa, z 240 hektárov vinohradov nám 130 vymrzlo na sto percent. Niečo vinohrad ešte dá, už však predpokladáme najnižšiu úrodu za existenciu spoločnosti, asi iba jednu tretinu," uviedol Mosný.

 

Pre potrebu Golguzu bude podľa slov Mosného vína dostatok, obmedziť budú musieť ale dodávky odberateľom. Jedným dychom však pridal, že zamestnanosť v podniku to neovplyvní.

 

"Food Farm je aj o rastlinnej a živočísnej výrobe. Veríme, že potiahnu iné odvetvia a o rok sa vrátime v plnej sile."

 

Napriek májovým mrazom vypestovali vo vinohradoch aj krásne strapce hrozna.

 

 

Mosný sa netají tým, že si váži odkaz, ktorý v regióne zanechal Ferdinand Fussmann. Hovorí o ňom ako o inšpirujúcej osobe a vizionárovi.

 

"Pre nás je inšpiráciou ako človek, pamätníci z tohto regiónu si ho vážia dodnes ako človeka, ktorý dal ľuďom prácu a slušne sa k nim správal. Musel byť obrovský vizionár a profesionálne zdatný, dnes by sme povedali, že veľmi úspešný manažér, pretože dokázal vyvážať do celej Európy, dokonca sme zistili, že aj do Anglicka a vlastnú predajňu mal napr. i v Prahe," pokračuje Mosný.

 

Food Farm organizuje vo Fussmannovom dvore už tretí rok spomienkové akcie, v rámci ktorých pravidelne položia veniec a kameň pri pomníku ohnivej pochodne v areáli statku. Tú v areáli na počesť svojej rodiny vybudoval po vojne syn Oskar.

 

Mosný (vľavo) a Holík (vpravo) položili k pamätníku Fussmannovej rodiny kvety a kameň.

 

 

Dlho však bol tento pomník voľnému oku nedostupný, jeho znovuobjavenie malo priam mýtický charakter.

 

"Dlho sme tento pamätník hľadali, bol však obrastený stromami a tujami, voľnému oku nedostupný. V polovici januára 2013 prišla obrovská búrka, na farme zvalila azda 50 stromov. A pamätník razom akoby vystúpil, stromy a tuje, ktoré ho obrastali, sa polámali. Kto a prečo ich tam vysadil nevieme. Chytili sme sa však toho, pomník sme obnovili a začali organizovať spomienkové podujatia, aby sme si pripomínali zakladateľa tohto krásneho regiónu."

 

Mosnému sa pri týchto slovách zalesklo v očiach a ťažšie prehltol. "Stále si kladiem otázku: Bola to náhoda, je to osud? Ferdinand Fussmann mal iniciály FF, Food Farm - to je tiež FF..." upozornil na zaujímavú zhodu.

 

Pietny akt.

 

 

"Som hrdý, že som bol pri transakcii, keď sme s vnukom pána Fussmanna podpísali kúpno-predajnú zmluvu, keď sme tieto vinohrady odkupovali. Aspoň čiastočne sme dokázali odškodniť túto rodinu. Stále sme ale zaviazaní pánovi Fussmannovi, že objavil región, kde sa produkujú kvalitné vína oceňované nielen u nás ale aj v zahraničí," dodal Mosný.

 

 

Ďalšia fotogaléria z podujatia na Fussmannovom dvore

Na akcii sa prezentovali aj miestni remeselníci.

 

Milovníci vína si prišli na svoje.

 

Bavili sa aj deti.

 

Pohľad do útrob jednej z budov vo dvore, do ktorej inštalovali aj dobovú výstavu.

 

Návštevníkom podujatia prezentovali aj informácie o holokauste.

 

Záber z dokumentu o Fussmannovi na dobovú tlač.

 

Veselšou časťou podujatia bol začiatok vinobrania. 

 

Do areálu si našli cestu stovky ľudí.

 

"Vínečko bílé..."

 

Golguz dostal do zbierky ďalšie ocenenia. Tentoraz z výstavy v Prešove.

 

Slnko, vínko, pohoda.

 

Vinohrady medzi Bojničkami a Dvorníkmi dýchajú úžasnou atmosférou.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX Trnava
reklama
Dostupný domov
reklama