Trnavské rybníky
reklama

Nemecká obrana zlyhala

RELAX - Reportáže | 17.6.2011, 00.00, prispievatelia

Šesťdesiatšesť rokov oslávuje moja babka tento rok v máji. Narodila sa v mesiaci, keď sa skončila druhá svetová vojna. Každý rok v televíznych novinách môžeme vidieť moderátora, ako stojí pred bombou, mínou, granátmi, ktoré ľudia vyorali pri obrábaní pôdy. Niektorí z nás každý deň prechádzajú okolo betónových kociek popri ceste.

Nemecká obrana zlyhala

Betónoví strážcovia. Dediny mali byť aj vďaka nim nedobytné.

reklama

 

Ako malá som si myslela, že sú to bunkre. Moji starí rodičia o vojne nehovorili. Jediné, na čo spomínali, bola príhoda, ako sa dedko pred Nemcami ukryl v kukurici. Vtedy mi nedošlo, že kukurica vyrastie trošku neskôr... Ani v škole nás neučili, že v severnej časti Malých Karpát sa zvádzali najtvrdšie boje v priestore Smolenice - Chtelnica.

 

Chtelnica, smer Nižná – príroda si so zátarasmi časom poradí.

reklama

 

Šterusy, cesta na Vrbové.


O Dechtice museli bojovať dvakrát, keď nepriateľ protiútokom vytlačil sovietske jednotky. Po postupnom prelomení obrany v tomto sektore
3. až 5. apríla 1945 už front postupoval plynule. Nemecké železobetónové prekážky a cestné uzávery na dôležitých prístupových cestách do hôr, do obcí, postavenia pre delostrelectvo a mínomety po vojne zväčša odstránili, protitankové priekopy a zákopy zasypali. Zopár ich ale zostalo ako spomienka na vojnové časy na našom území.

 

Vrbové. Rozpadávajúci sa betón, ďalší je za plotom rodinného domu.

 

Dechtice. Údolná cesta ku kameňolomu. Akoby sem kus betónu spadol z neba.


Najmohutnejší zachovaný uzáver v oblasti Malých Karpát nájdeme pri železničnej zastávke Buková. Pretínal cestu i železnicu a chránil dôležitý priechod Biela hora. Pri Trstíne je jedna strana železničného uzáveru poškodeného demoláciou priľahlého mostu. Protitankové železobetónové prekážky sú viditeľné aj na mapách, ktoré si nájdete na internete.
Nemcom nakoniec nepomohli ani zákopy, ani mohutné zátarasy. Tie zostali v teréne ako neprehliadnuteľné memento nezmyselnej vojny. K ich koncu dopomohli okrem Červenej armády aj domáci. V roku 1942, počas druhej svetovej vojny, sa v oblasti Malých Karpát utvorila a pôsobila partizánska skupina Janka Kráľa. Jej spoluzakladateľom bol Alexander Markuš.

 

Dechtice. Smer Kátlovce, kryt pri cestnom uzávere.

TEXT A FOTO: JÚLIA KAMPFOVÁ

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama
cale clinic
reklama