Trnavské rybníky
reklama

Na tomto si pochutíte

RELAX - Rozhovory | 19.6.2011, 00.00, Katarína Rosinová

Sedem fešákov, ktorí hrajú pohodovú muziku. To je naozaj pochúťka pre fajnšmekrov. Skupinu Delikatesa z Trnavy je ťažké prirovnať k čomukoľvek na slovenskej hudobnej scéne. Práve v tom je ich devíza, ale čiastočne aj nevýhoda.

Na tomto si pochutíte

Sedemčlenná skupina sa už rozmnožovať nechystá. FOTO: Michal Hlavatovič

reklama

 

Mnohí hip hop nemusia, no v podaní tejto partičky znie celkom dobre. Hrajú ho totiž naživo. Ich hudba nie je len podmazom pre rap, ako sme zvyknutí pri iných hiphopových kapelách. Hoci všetci už majú za sebou pestrú hudobnú minulosť, pod názvom Delikatesa hrajú necelé tri roky. Za ten čas odohrali množstvo koncertov, ale udialo sa aj niekoľko personálnych zmien. V aktuálnej zostave hrajú len pár mesiacov, a tak trochu začínajú odznova. Raperov Ivana Cartera Palšoviča a Martina Skreča Branišu hudobne sprevádzajú basgitarista Martin Kubo Kubala, bubeník Peter Pioter Trnka, gitarista Pavol Spencer Borbély, klávesák Filip Krištofiak a trubkár Peter Letovanec.
 

Ako by ste definovali vašu hudbu?
- Je to v podstate hip hop hraný naživo, obohatený o prvky funky a džezu. My tomu hovoríme funky-rap. Na Slovensku je to niečo nové, ale v zahraničí je to úplne bežná záležitosť.
To, že ste iní a nehráte to, na čo boli ľudia doteraz zvyknutí, beriete ako svoju výhodu alebo nevýhodu?
- Čo si myslíš ty? Asi je to skôr výhoda. Na jednej strane máme problém zaujať ľudí, aby vôbec prišli na koncert. Nevedia, čo od nás môžu čakať. Na druhej strane, keď už prídu, obvykle sa na to chytia a pozrú si nás znova.
Takže sa nestalo, že by vás niekde vypískali?
- To nie, ale na našom prvom oficiálnom koncerte pred vyše dvomi rokmi na Hulifeste v Zelenči sme po prvých piatich sekundách hrania vyprázdnili celú sálu. Bol to metalovo-punkový festival a publikum sa zrejme zľaklo toho hip hopu. Ale hrali sme ďalej a postupne sme všetkých pritiahli naspäť. Takže sa to skončilo šťastne.
Kto vás počúva?
- Na koncerty chodí zmiešané publikum, nie sme žiadny boy band, ktorý by lákal samé baby. Ale bolo by fajn prebrať fanúšičky Martinovi Harichovi, lebo on ich má veľmi veľa. :-) Paradoxne, mysleli sme si, že oslovíme najmä hiphoperov, ale dopadlo to presne opačne. Páčime sa napríklad tanečnému publiku, rockerom, ale aj starším ľuďom.
Texty znamenajú veľa, najmä v hip hope. Tie vaše sú všetky v slovenčine, lepšie povedané v trnavčine. Kto ich má v réžii?
- Raperi si ich skladajú sami. Skreč obľubuje viac filozofické texty, Carter zase také o bežnom živote. Najlepšie sa mu vraj tvorí na záchode.
Používate vo svojich skladbách vulgarizmy ako iní raperi?
- Len sem-tam, ale nie sú samoúčelné. Nechceme robiť texty, v ktorých budeme niekoho zhadzovať. Ani nebudeme vracať úder, ak na nás niekto nakydá.
Nie je problém zladiť sa, keď vás je v skupine toľko?
- Nechystáme sa už rozmnožovať, ale ani zmenšovať. Je nás sedem a sedmička je šťastné číslo. Tento počet nám vyhovuje. Má to aj svoje nevýhody – občas máme problém zhodnúť sa na tom, čo sa nám páči. Sme rôzneho veku, každý z nás počúva inú hudbu a má iné nápady. Nakoniec sa však vždy dohodneme. Už sa nám na koncerte stalo aj to, že sme sa ledva zmestili na pódium.
Nechýbajú vám v kapele ženy?
- Ani nie, my si vystačíme. Aspoň sa môžeme v skúšobni rozprávať o hocičom. Samozrejme, ženy máme radi a nejakým vokálom v budúcnosti sa nebránime.
Kam to až chcete dotiahnuť?
- Hlavne nechceme skončiť ako lokálna kapela, chceli by sme sa dostať ďalej. Aspoň do Dolnej Krupej alebo do Zvončína :-).
Veľa si sľubujeme od nášho prvého albumu, ktorý by mal vyjsť na jeseň. Potom chceme hlavne koncertovať. Bolo by super, keby sme sa hudbou mohli živiť, prípadne preraziť v zahraničí. Ale robíme to hlavne preto, že nás to baví. Keď budú z toho aj peniaze, nebudeme sa im brániť.
Keď už sme pri albume, pred dvomi rokmi ste vyhrali regionálnu anketu a s ňou spojenú cenu tisíc eur. Vtedy ste hovorili, že ich chcete použiť na nový album.
- Nakoniec sme ich použili na spoločné turné s bratislavskou kapelou Punk Funk Genius po Slovensku a Česku. Turné sme si užili a posunulo nás ďalej, aj keď bolo stratové. Chceli sme sa hlavne prezentovať, aby nás ľudia spoznali. Takže na album teraz zháňame peniaze. Ten tvoj článok by sa mohol volať Delikatesa hľadá sponzora. :-)
 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX Trnava
reklama