9 vecí, na ktoré myslieť pri kúpe bezpečnostných dverí
SERVIS - Dom a záhrada | 28.11.2016, 07.01, inzercia
Nikto nechce, aby sa mu niekto cudzí ponevieral po byte či nebodaj niečo ukradol. Základom ochrany každého domova by mali byť kvalitné dvere. Práve tie sú totiž prvým kontaktným bodom, tým pomyselným múrom medzi zlodejom a vašim súkromím.
Aj takto vyzerajú bezpečnostné dvere.
Premýšľali ste už nad týmto prvkom zabezpečenia, no odradilo vás množstvo ponúk a časová náročnosť sa v nich vyznať? Nevešajte hlavu. Prinášame vám 9 tipov, na čo si dať pozor a ako ku kúpe bezpečnostných dverí pristupovať.
1. Overte si dodávateľa
Ak chcete ísť na dovolenku na Malorku, asi si ju nepôjdete vybaviť do cestovnej kancelárie, ktorá nemá reputáciu, referencie ani históriu. Obrátite sa na tú, ktorá na trhu pôsobí už dlhé roky a má za sebou množstvo spokojných klientov.
Rovnako to platí aj pri bezpečnostných dverách. Nenechajte sa zlákať na prvý pohľad lacnými ponukami neznámej firmy. Na trhu pôsobí niekoľko zabehnutých a rokmi overených dodávateľov, obáťte sa na nich.
2. Pýtajte sa na certifikáty
Existuje nespočetné množstvo výrobkov, pri ktorých môžete nájsť prívlastok “bezpečnostný”. Možno takto totiž označiť aj výrobky bez oficiálneho certifikátu.
A tak sa stáva, že kľúče, kovania, ale aj dvere sú označované za bezpečnostné, ale pritom žiadna certifikovaná skúšobňa ich neodskúšala.
Pokiaľ si kupujete výrobok, ktorý vás má chrániť, vyžiadajte si certifikát. Dôveryhodný dodávateľ ho má vždy poruke.
S týmito dverami zlodeji veľa práce nemali.
3. Hľadajte pomontážny servis
Keď sa pokazí elektrospotrebič, nepoteší vás to, ale v zásade to neobmedzí vašu činnosť. Idete ho reklamovať, opraviť alebo kúpite nový.
Pokiaľ sa však pri bezpečnostýnch dverách vymknete alebo sa tieto dvere dostanú po pokuse o vlámanie do stavu, že nemôžete vojsť do bytu, to je už vážnejšie.
Takú situáciu potrebujete riešiť okamžite. Hľadajte preto dodávateľa, ktorý vám poskytuje aj pomontážny servis, najlepšie 24-hodinový.
4. Vyberte si správnu triedu
Existuje päť tried bezpečnostných dverí. Prvá je najnižšia, do piatej patria už bezpečnostné dvere trezorového typu.
"Najčastejšie si ľudia do klasických bytov obstarávajú bezpečnostné dvere tretej triedy. Je to trieda, ktorá zabezpečí, že náradím, ktoré je bežne dostupné, páchateľ nie je schopný tieto dvere otvoriť. Pokiaľ by takéto dvere mali byť prekonané, tak len za použitia úplne špecializovaného náradia,” vysvetľuje Jozef Adame, spoluzakladateľ spoločnosti ADLO.
V prípade odľahlých lokalít, ako je napríklad chata v horách, je dobré zvážiť aj vyššiu triedu.
Ani tieto dvere nevydržali.
5. Rekonštruujete? Myslite na dvere
Pri bežných rekonštrukciách bytov sa menia okenné výplne, podlahy, stierkuje sa, prípadne sa mení omietka. Súčasným štandardom však už je aj výmena vstupných dverí.
Otázkou teda je, za čo sa ich rozhodnete meniť. Buď si kúpite klasické „papierové“ dvere v niektorom z nákupných centier pre domácnosť alebo zájdete za špecializovaným výrobcom bezpečnostných dverí. Takéto dvere okrem bezbečnostnej spĺňajú aj protihlukovú a protipožiarnu funkciu.
6. Dvere si môžete dať spraviť na mieru
Existujú ľudia, ktorí chcú dať najavo, že si vymenili dvere. Ak patríte k nim, môžete si ich dať po vizuálnej stránke spraviť na mieru. Dokonca na nich môžete mať nápis, že ide o bezpečnostné dvere. Druhá skupina ľudí sa snaží byť nenápadná.
Dvere by podľa nich mali zostať zvonka výzorovo rovnaké, ako majú susedia. Či patríte k prvej alebo druhej skupine, nezabúdajte, že máte možnosť výberu.
Renomovaní dodávatelia vám umožnia prispôsobiť si dizajn dverí podľa vašich požiadaviek, tak zvnútra ako aj zvonka.
7. Skúste aj nové technológie
Aj keď ide vývoj rýchlo dopredu, najdôležitejšou časťou ochrany domov a bytov stále zostáva mechanické zabezpečenie. Len to fyzicky zabráni páchateľovi dostať sa dnu. Avšak dnes už existuje možnosť montáže tzv. Smart dverí. Tie dokážu mnohokrát predísť samotnému vlámaniu.
„Okrem informácie, že niekto sa dlhšie nachádza pred vašimi dverami, máte možnosť ho vidieť, a dokonca s ním začať komunikovať. Vtedy potenciálny páchateľ nevie, či ste doma alebo nie. Takto ho môžete pomerne jednoducho odradiť,“ odporúča Mária Posová, odborníčka na bezpečné bývanie.
Smart dvere využívajú nové technológie.
8. Nezabúdajte aj na okná
Prízemia, nižšie poschodia a rodinné domy je potrebné zabezpečiť aj prostredníctvom okien. Systém zabezpečenia plastového okna funguje veľmi jednoducho.
Stačí, aby vám špecialista nasadil na už existujúce okno hrubé odolné fólie, ktoré sú nerozbitné. Plastové okná sa dajú veľmi ľahko vypáčiť aj malým skrutkovačom.
Aby ste tomu predišli, nechajte si na vnútornú stranu okna namontovať prídavné uzamykanie s dvoma pevnými istiacimi bodmi. Nepotrebujete žiaden kľúč navyše, ide o automatické uzamykanie pomocou kľučky.
Zabezpečené okno.
9. Využite prostriedky zo stavebného sporenia
Podľa Milana Baláža, regionálneho riaditeľ Prvej stavebnej sporiteľne v Trnave, sa stále častejšie stretávajú s tým, že ľuďom záleží na ochrane vlastného bývanie. Finančné prostriedky zo sporenia môžete využiť aj na tieto účely.
„Všetky zabezpečovacie prvky sa dajú hradiť zo stavebného sporenia. Medzi najčastejšie účely použitia stavebného sporenia pri zabezpečení domácnosti patrí rozhodne kúpa nových bezpečnostných certifikovaných dverí,” hovorí Baláž.
Či už premýšľate nad kúpou bezpečnostných dverí alebo si to nechávate do budúcnosti, veríme, že sme vám trochu pomohli. Nezabúdajte, že aj keby vám nemali doma čo cenné vziať, pocit ukradnutého súkromia je veľmi nepríjemný.
Či už to budú bezpečnostné dvere, rôzne alarmy alebo iné prostriedky, vždy majte na pamäti bezpečnosť svojho bývania.