Zamestnanci vykradnutého Balneologického múzea sa postavili za riaditeľa
AKTUALITY - Piešťany | 30.11.2016, 10.06, prispievatelia
Nie sme si vedomí zanedbania povinností pri správe nám zverených historických zbierok, píše sa v stanovisku zamestnancov.

Balneologické múzeum. Foto: TTSK
Zamestnanci Balneologického múzea v Piešťanoch v súvislosti s nedávnou krádežou vzácnych zbierkových predmetov -- starovekého zlatého prsteňa a troch brošní - vyjadrili plnú podporu svojmu riaditeľovi Vladimírovi Krupovi.
Pochybnosti o nedostatočnom zabezpečení ukradnutých zbierkových predmetov odmietajú.
,,Vitríny, z ktorých došlo k odcudzeniu predmetov, boli vybavené bezpečnostným sklom a boli chránené bezpečnostným systémom napojeným priamo na pult centrálnej ochrany Policajného zboru SR. Vzniknutá situácia nás veľmi mrzí, ale nie sme si vedomí zanedbania povinností pri správe nám zverených historických zbierok,“ píše sa v stanovisku zamestnancov Balneologického múzea.
Udalosť zo soboty, keď z Balneologického múzea dvojica páchateľov ukradla staroveký zlatý prsteň a tri ďalšie predmety, vyplynula podľa stanoviska zamestnancov skôr z neúmernej kriminality a iných problémov v oblasti komplexného zabezpečenia kultúrneho dedičstva v Slovenskej republike, zahŕňajúceho nielen bezpečnostný, ale i monitorovací systém.
Svoje stanovisko zamestnanci zverejnili na internetovej stránke múzea.
Staroveký zlatý prsteň a tri brošne si odniesla dvojica zlodejov z múzea v sobotu večer po tom, ako v archeologickej časti rozbili jednu z vitrín.
Balneologickému múzeu vznikla škoda 150-tisíc eur, zlodeji, ktorí prišli ako bežní návštevníci krátko pred záverečnou, sa stratili v dave na vianočných trhoch.
Polícia po páchateľoch pátra, za obzvlášť závažný zločin krádeže im hrozí trest odňatia slobody na 10 – 15 rokov.
Vladimír Krupa je dlhoročným riaditeľom Balneologického múzea v Piešťanoch. Múzeum v tomto roku pri príležitosti Dní kultúrneho dedičstva získalo výročnú cenu Revue Pamiatky a múzeá práve za akvizíciu zlatého prsteňa z kniežacieho hrobu z mladšej doby rímskej z Krakovian – Stráží.
SITA