Trnavské rybníky
reklama

Krásny príbeh ľudskosti z vianočných trhov: Predajcovia podporili okradnutú Veroniku

RELAX - Príbehy | 22.12.2016, 07.00, Ján Král

Inšpiratívny príbeh spolupatričnosti a ľudskosti sa odohral počas víkendu na vianočných trhoch v Trnave. Jeho hlavnými predstaviteľmi sú predajcovia, ktorí v centre mesta ponúkajú svoje výrobky. Keď jednu z nich obrali zlodeji o tržbu, ostatní stánkari sa zomkli a pripravili jej nádherné prekvapenie.

Krásny príbeh ľudskosti z vianočných trhov: Predajcovia podporili okradnutú Veroniku

Veronika Fitošová a jej mama Adriána pri svojom stánku na pešej zóne. Foto: Ján Král

reklama

 

Veronika Fitošová z Trnavy s mamou Adrianou pracujú na pešej zóne v stánku s tovarom, kde dominujú dizajnové zásterky a vankúše. V sobotu predávala Veronika sama, keď prišli dvaja muži.

 

Vydávali sa za cudzincov, komunikovali lámanou angličtinou a tvárili sa, že na zaplatenie majú k dispozícii iba dvestoeurovku.

 

"Skontrolovala som si, či je bankovka pravá a keďže som chcela vydať pre lepšiu prehľadnosť stovku a päťdesiatku, vytiahla som spod stola tržbu z dvoch predošlých dní, vydala som im časť z tých peňazí a časť z kasy. Vo svojej roztržitosti som asi zápisník so zvyšnou tržbou položila na stôl. Medzitým chlapi začali odvádzať moju pozornosť, splietali niečo o tom, že tovar chcú ako darček pre priateľku. Po ich odchode som si do zápisníka, kde boli peniaze, chcela zaznačiť, že som odtiaľ vyberala peniaze, ale už som ho nikde nemohla nájsť a bolo zjavné, že mi ho vzali," hovorí Veronika, ktorá takto prišla asi o 400 eur.

reklama

 

Okamžite zatvorila stánok a išla varovať aj ostatných predajcov, aby boli pred zlodejmi opatrní. 

 

"Na námestí mi v jednom stánku povedala slečna, že aj tam to skúšali, ale nepochodili, lebo ich už pozná."

 

Vec oznámila aj na polícii, kde spravili zápis. Hoci je na pešej zóne kamera, vyšetrovanie sa zatiaľ dopredu nepohlo.

 

 

Nezištná a nečakaná podpora

Keď však Veronika na druhý deň prišla do práce, čakalo ju príjemné prekvapenie.

 

"Ako prvá prišla suseda z vedľajšieho stánku a ponúkla mi peniaze, chcela mi prispieť na výplatu. Najprv som to odmietla, po chvíli sa ale zastavil sused predávajúci dáždniky o tri stánky ďalej a položil mi kôpku peňazí na stôl pod kalkulačku, aby som si ich vzala aj na silu," spomína Veronika.

 

Bol to Bratislavčan Anton Besedič, ktorý keď sa dozvedel, čo sa stalo, zorganizoval medzi predajcami zbierku, z ktorej vzišlo pre mladú Trnavčanku 125 eur.

 

"Musíme sa vcítiť do pocitov druhého človeka. Tej slečny mi bolo ľúto, celý mesiac tu na zime predáva, trápilo ma, že sa tento incident negatívne odzrkadlí na jej výplate. Rozhodol som sa, že skúsim s kolegami predajcami spraviť zbierku. Kto chcel prispieť, prispel, kto nie, neprispel. Väčšina oslovených však reagovala pozitívne, musíme si predsa pomáhať," vraví Anton Besedič.

 

Veronika sa predajcom poďakovala takýmito vianočnými ozdobami. Foto: Ján Král

 

 

Veronika bola dojatá. Správa sa rýchlo šírila, okrem podpory predajcov postupne začali prichádzať aj kamaráti Veroniky a známi jej mamy, aby ich podporili. Zbierka sa medzitým rozrástla už na viac ako dvesto eur.

 

"Chcem sa všetkým poďakovať, myslela som si, že takéto veci sa stávajú len v gýčových vianočných filmoch, je to však skutočnosť. Bolo to neuveriteľne spontánne a prekvapujúce, čoho sú ľudia schopní. Vidno, že nie sú len zlí ako sa niekedy hovorí, ale aj dobrota sa v nich prejaví," dodala Fitošová.

 

 

Dobro plodí dobro

Mama Veroniky Fitošovej Adriána je členkou klubu Trnavskí Bíli Medvedi. Otužilci, ktorí sa predstavili cez víkend aj na námestí v ľadovom bazéne, zažili podobnú situáciu ako jej dcéra pred rokom. Vtedy však bola v opačnej pozícii.

 

"Minulý rok sme sa boli z klubu kúpať v ľadovej vode a kamarát zabudol reflektor. O svetlo sme prišli, on povedal, že to zaplatí. Iniciovala som vtedy v našej partii zbierku, pridali sa aj členovia iných klubov. Teraz sme sa ocitli v takejto situácii my a vnímam to tak, že dobro sa nám vrátilo," vraví Adriána.

 

Dcéra Veronika sa bola predajcom, ktorí do zbierky prispeli, osobne poďakovať. Odmenila sa drobnými obálkami, v ktorých boli vlastnoručne vyrobené vianočné ozdoby - orechové škrupinky s farebnou výstelkou.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2023. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama
Cisárky Sereď
reklama