Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky
reklama

Máte doma futbalového fanúšika? Doprajte mu zážitok na Bundeslige

RELAX - Tipy na výlet | 6.1.2017, 11.33, Ján Král

Milé dámy, trápili ste sa s darčekom pre svojho partnera k Vianociam? A neviete, čo mu venovať k jeho blížiacim sa narodeninám či meninám? Ak patrí k futbalovým fanúšikom, máme pre vás tip, ako ho ozajstne potešiť. Kúpte mu návštevu zápasu nemeckej Bundesligy.

Máte doma futbalového fanúšika? Doprajte mu zážitok na Bundeslige

Takúto famóznu môžete zažiť v Dortmunde. Foto (17x): Ján Král

reklama

 

Zájazdy na zápasy organizujú rôzne futbalové cestovky, osobne však s kamarátom patríme k fanúšikom výjazdov na vlastnú päsť autom. Človek má väčšiu voľnosť a hlavne cestuje iba s ľuďmi, ktorých si vyberie. Nemecká sieť diaľnic je navyše pohladením pre milovníkov šoférovania.

 

Do niektorých miest sa dá cestovať aj letecky, pokiaľ však nejdete do Berlína (jediná nemecká destinácia, kam sa lieta z Bratislavy), peňaženka to zväčša pocíti. Vlakom by vás presuny vyšli ešte oveľa drahšie.

 

Cez cestovku vám odpadajú starosti s organizáciou výjazdu, zabezpečovaním dopravy, zháňaním lístkov a orientáciou v cudzom priestore. Ekonomicky však treba rátať asi so stovkou eur v nákladovej položke navyše.

reklama

 

Pri individuálnom výjazde sa dajú lístky zohnať napr. cez portál viagogo.de, počítajte však s dvojnásobnou cenou lístkov a vysokým poštovným.

 

Odporúčame najprv skúsiť webovú stránku vybraného klubu, kde sa dá kúpiť vstupenka za reálnu cenu. Ak nejde o top zápas, v ktorom hrá Bayern Mníchov alebo Borussia Dortmund, lístok sa obvykle dá zohnať.

 

Základné technické údaje by sme mali. A kam teda na futbal?

 

 

Bayern Mníchov

V bavorskej metropole hráva domáce zápasy najslávnejší nemecký klub Bayern Mníchov. Moderná Allianz Arena leží na okraji mesta neďaleko diaľnice, klub hrá špičkový futbal a na domácej scéne dominuje. Úspešný je aj v Európe.

 

Allianz Arena je veľkolepá.

 

 

Pred zápasom sa oplatí zájsť do centra mesta na typické bavorské koleno, praclíky či pivo. Mníchov očarí aj múzeom BMW či Olympijským parkom, kde si v lete treba zobrať deku a zresetovať si hlavu ležiac na trávnatom svahu neďaleko jazera.

 

Za pozretie stojí aj tréningové centrum Bayernu, ktoré sa nachádza vo štvrti rodinných domov, kde zároveň sídli aj sekretariát klubu. Niektoré tréningy sú verejné, fanúšikom čakajúcim na svoje hviezdy sa občas ujdú aj podpiskarty s autogramami.

 

Tréningové centrum Bayernu. 

 

 

Mníchov 1860

Momentálny druholigový klub si prechádza ťažkým obdobím, fanúšikovia, ktorí vedia vytvoriť živelnejšiu atmosféru, ako priaznivci Bayernu, ho však neopustili. Keď hral pred dvoma rokmi záchranársky duel o zotrvanie v druhej bundeslige, bol štadión takmer vypredaný.

 

Belasý „Sechzig“ bol v Mníchove oveľa populárnejší, Bayern ho však dávno predbehol po všetkých stránkach. 1860 je ale stále silná značka, ktorá stojí za návštevu.

 

Mníchov - vzdialenosť: 550 kilometrov

 

 

Borussia Dortmund

Vestfálsky štadión, momentálne pomenovaný ako Signal Iduna Park, je najväčším futbalovým stánkom v Nemecku. Označujú ho aj ako Die Kathedrale des Fussballs – futbalový chrám. Kto sa tam postaví na tribúny, pochopí prečo.

 

Kapacitne pojme viac ako 81-tisíc divákov. Fanúšikovia Borussie tu dokážu vytvoriť nezameniteľnú futbalovú atmosféru, preslávená je južná tribúna označovaná ako Gelbe Wand (žltá stena), kde sídlia domáci ultras.

 

Partia Trnavčanov pred štadiónom v Dortmunde.

 

Na futbal sa chodí v Dortmunde vo veľkom aj na bicykli. Pri štadióne je strážené parkovisko.

 

 

Dortmund bol v minulosti vnímaný ako vyložene priemyselné mesto, to sa v posledných rokoch výrazne zmenilo. Viac ako 50 percent územia mesta pokrýva zeleň. Aj prístup na štadión vedie zo všetkých strán cez krásnu stromovú alej po ulici Strobelalle.

 

Nevynechajte návštevu centra mesta a podniku Wenkers, kde sa koncentrujú fanúšikovia Dortmundu. Z menu odporúčame Paprika schnitzel (dovolíme si tvrdiť, že lepší rezeň ste ešte nejedli!), domáce nefiltrované pivo taktiež padne na úžitok.

 

Dortmund - vzdialenosť: 1050 kilometrov

 

 

Borussia Dortmund má vlastné obrovské fanshopy po celom meste, najväčší je priamo pri štadióne a poskytuje fanúšikovské artikle od výmyslu sveta.

 

V Dortmunde v deň zápasu od rána chodia fanúšikovia oblečení v dresoch aj v centre mesta. Futbal je v Nemecku kultúrou a zábavou.

 

 

Schalke 04

Severné Porýnie – Vestfálsko je azda najfutbalovejším regiónom v Nemecku, veď táto spolková krajina je domovom viacerych tradičných nemeckých klubov. Patrí medzi ne aj Schalke 04, veľký dortmundský rival.

 

Štadión v Gelsenkirchene je unikát. Nadnesene možno povedať, že ide o obrovský pivovar obklopený tribúnami. Geniálny biznis plán spoločnosti Veltins zabezpečí, že každý druhý týždeň príde „na pivo“ 54-tisíc divákov.

 

Po štadióne sú natiahnuté trubky, cez ktoré prúdi zlatistý mok priamo do píp. To dovážajú cisternami do veľkých zásobníkov v útrobách štadióna. Štadión Schalke 04 patrí medzi unikátne nielen zaťahovacou strechou, ale aj posuvným trávnikom.

 

Keď nie je na programe ligový zápas, trávnik zo štadióna vysunú von.

 

Trávnik sa posúva po špeciálnej konštrukcii.

 

 

Mimo zápasov plochu vysunú von, aby mala tráva dostatok slnka, počas zápasov, keď je trávnik na svojom mieste, slúži ako jedno z parkovísk. Vďaka tejto technickej paráde, dokážu štadión využívať aj pre iné športy.

 

Hrali sa tu svojho času napr. zápasy hokejového šampionátu, konali sa tu už aj biatlonové preteky, motokrosové závody a mnohé iné.

 

Gelsenkirchen - vzdialenosť: 1070 kilometrov

 


Hertha Berlín

Staručký Olympijský štadión v Berlíne pôsobí navonok nehostinne. Pri vstupe do hľadiska však zmeníte názor, napriek tom, že ihrisko obklopuje nepopulárna atletická dráha. Pokiaľ je plno, futbalový zážitok máte zaručený.

 

Hertha nefiguruje medzi ašpirantmi na nemecký titul, patrí však medzi kluby druhého sledu, ktoré pravidelne útočia na pohárové priečky.

 

Berlínsky štadión má atletickú dráhu.

 

V tejto reštaurácii sa výborne najete.

 

 

V meste sídli mnoho dôležitých nemeckých inštitúcií, z turistického hľadiska rozhodne treba vidieť pozostatky Berlínskeho múru a symbol slobody Brandenburskú bránu.

 

A ak máte chuť si dať skutočne dobrý steak, zájdite do reštaurácie Block House vo východnej časti Berlína, ktorá sama o sebe uvádza, že robí najlepšie steaky v meste od roku 1968. Ochutnali sme, súhlasíme!

 

Berlín - vzdialenosť: 733 kilometrov
Letecké spojenie s Bratislavou!

 


1. FC Kolín nad Rýnom

Kolín je mesto, ktoré vás nadchne, napriek tomu, že sa tu nehrá špičkový futbal. Historické centrum s rekordne vysokou katedrálou pôsobí impozantne, ešte viac dych vyráža zeleň v meste, či sieť cyklochodníkov.

 

Samotný kolínsky štadión leží v obrovskom parku, pri ktorom sú situované rozsiahle tréningové trávnaté plochy slúžiace aj pre verejnosť.

 

Okolo kolínskeho štadióna je množstvo trávnatých plôch, slúžia hlavne pre športovanie mládeže.

 

Kolínsky dóm je významným turistickým lákadlom. So 157-metrami je asi trikrát vyšší ako trnavská Mestská veža.

 

 

Priamo pri hlavnom štadióne sídli futbalová škola. Maskotom klubu je cap, jeho podobizeń nájdete na mnohých klubových predmetoch.

 

Kolín - vzdialenosť: 1032 kilometrov

 


Bayer Leverkusen

Leverkusen leží v tesnom dotyku Kolína. Z mesta žiari pokoj a pohoda, aj tu dbal mestský architekt na kvantá plôch so zeleňou.

 

Štadión je zasadený do štvrti rodinných domov, parkovisko majú vytvorené nielen automobily ale aj bicykle.

 

Štadión Leverkusenu.

 

Pre Nemcov je cyklodoprava veľmi dôležitá. Odložiská na bicykle sú tesne pri štadióne.

 

 

V okolí sa nachádza, ako inak, množstvo tréningových plôch pre všetky vekové kategórie Bayeru. Moderný štadión ponúka maximálny možný komfort.

 

Bayer patrí medzi nemeckú špičku, pravidelne hráva európske poháre, v roku 2002 sa prepracoval dokonca do finále Ligy majstrov.

 

Leverkusen - vzdialenosť: 1040 kilometrov

 


Borussia Mönchegladbach

V Nemecku sa doťahujú dve Borussie, kto je lepší. Svoju pravdu majú v Dortmunde i Mönchegladbachu. Výsledkovo je však úspešnejší žlto-čierny vyššie spomínaný tím. Napriek tomu 50-tisícový štadión, kde momentálne hráva aj Slovák Lászlo Benés, býva takmer vždy vypredaný.

 

Futbalový stánok Gladbachu leží na okraji mesta s množstvom parkovacích plôch a výbornou hromadnou dopravou z centra. V lokalite sa nachádza aj starý hokejový štadión, i keď slovíčko „starý“ by sme na Slovensku k nemu určite nepoužili.

 

Zaplnený štadión Borussie Mönchegladbach.

 

Rad na vstup do fanshopu.

 

Marketingové oddelenie Mönchegladbachu myslí aj na detaily, s logom klubu predávajú na štadióne aj nanuky.

 

 

Pred štadiónom sa, rovnako ako inde v Nemecku, pred zápasmi je, pije, hoduje, konzumujú sa bratwursty - populárne nemecké klobásy - a pivo.

 

Nasleduje presun na tribúny. Fanshop bol hodinu pred výkopom duelu s Ingolstadtom tak naplnený, že na vstup dnu čakali ľudia v tridsaťmetrovom rade.

 

Mönchegladbach - vzdialenosť: 1100 kilometrov

 


Fortuna Düsseldorf‎

Moderné mesto s krásnym novým štadiónom momentálne nefiguruje v najvyššej nemeckej futbalovej súťaži. I druhá liga však má v Nemecku grády a atmosféra v Düsseldorf‎e je skutočne fantastická. Treba zažiť a popritom si pochodiť aj moderné mesto, centrum mnohých bánk a firiem.

 

Düsseldorf‎ - vzdialenosť: 1075 kilometrov

 

 

A to sú len niektoré z možností, ktoré sme v Nemecku vyskúšali. Lákavý je Hamburg, Brémy, Frankfurt, atď. Bundesliga má grády, ktoré treba zažiť osobne.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o. Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty
Copyright © 2010-2021 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk

Pocitadlo.sk

Mazda - bonus 2021
reklama