Volejbal v Trnave má takmer storočnú tradíciu, priekopníkmi boli gymnazisti
ŠPORT - Volejbal | 15.1.2017, 16.00, prispievatelia
Prvé dotyky s loptovou hrou pod vysokou sieťou v starobylom kráľovskom meste ponúklo školské prostredie.
V našich paberkoch z bohatej histórie trnavského volejbalu nemožno nespomenúť masový volejbal. Tomu sa v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch 20. storočia mimoriadne darilo v Telovýchovnej jednote SZM Fortuna. Foto: archív autora
Písal sa rok 1921, keď v slovenskom Ríme zasadili volejbalový strom. Ako inak, úvodné smeče padali na gymnaziálnej pôde, veď táto trnavská škola bola v tom čase významnou športovou baštou.
Do výnimočného telovýchovného jubilea, storočnice trnavského volejbalu, teda chýbajú už iba štyri roky.
Akiste niet pochýb, že oplatí sa zalistovať v historických kronikách.
V úvode absencia dlhodobých súťaží
Nová loptová hra mala spočiatku masovú podobu. Súťaže sa v tom období na Slovensku nehrávali ani v iných športoch.
Až v druhej polovici štyridsiatych rokov nastal zjavný obrat. To keď v Trnave sa výkonnostne nahor škriabali družstvá SSM a TŠS.
Piate desaťročie bolo najmä v znamení mužského volejbalu pod opaterou TJ Kovosmalt Trnava. Od sezóny 1959 sa dianie presťahovalo do Slávie.
Dorastenci v žlto-modrom výstroji sa dokonca prebojovali do záverečného turnaja o zisk majstrovských medailí na úrovni Československa.
Ženský a dievčenský volejbal mal však v starobylej Trnave dlhodobo navrch. Vo výkonnostnej či v rekreačnej podobe.
Spartakovský bronz v extralige žien
Z viacerých cenných záznamov treba uviesť predovšetkým bronzové medaily kolektívu žien TJ Spartak v extraligovom ročníku 1994/1995.
Trnavčanky dosiahli historický úspech v rýdzo amatérskych podmienkach. V konečnej tabuľke ich predstihli iba profesionálne kluby, Slávia UK Bratislava na prvom a SPASA Žilina na druhom mieste.
Tiež sa darilo masovému volejbalu. V sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch našla táto loptová hra žičlivé prostredie predovšetkým v mládežníckej Telovýchovnej jednote SZM Fortuna.
Dve agilné okresné organizácie, športová a odborárska, dlhodobo usporadúvali postupové súťaže pre rôzne zamestnanecké profesie. Aj v nich dosiahli zostavy z trnavského regiónu viaceré úspechy.
Na tejto úrovni neobíďme predovšetkým titul majsteriek Československa 1990 v konfrontácii výrobných družstiev. Získali ho ženy Štartu Tatrachema Trnava.
Dvojčatá na nerozoznanie. Gabriela (smečiarka) a Vlasta (blokárka) Hauserové počas prijatia v obradnej sieni mestskej radnice pri zápise do pamätnej knihy mesta Trnavy. Tieto vynikajúce športovkyne s obdivuhodne pokojnou povahou sa zaradili medzi najvýraznejšie osobnosti trnavského volejbalu. Počas vysokoškolského štúdia v Bratislave hrali za tamojšiu Červenú hviezdu a v jej dresoch sa pričinili o zisk tretej priečky v najvyššej oddielovej súťaži ČSSR 1984 / 1985. Sestry Hauserové sa v sezóne 1995 dostali do reprezentačného výberu Slovenska. Foto: archív autora
Memoriál D. Svatého pre miešané tímy
V novom tisícročí však záujem o volejbalové zápolenia na masovej báze v Trnave a okolí postupne upadal. Chýbala strešná zložka pre riadenie takýchto súťaží.
Medzi svetlé výnimky sa zaradil Memoriál bývalého popredného volejbalistu Dušana Svatého, ktorý pre miešané družstvá začala organizovať sídlisková TJ Elán z Linčianskej aj na medzinárodnej úrovni.
V trnavskom výkonnostnom volejbale sa začalo blýskať na lepšie časy v sezóne 2001, keď skupinka nadšencov založila volejbalový oddiel Hit.
Ambiciózna partia pod vysokoškolskou strechou UCM to dotiahla v aktuálnej sezóne až do najvyššej slovenskej súťaže žien. A v tomto volejbalovom subjekte pre nežné pohlavie dostali zelenú i ďalšie družstvá, vekovo rozdielne.
JAROSLAV LIESKOVSKÝ