Na výstave bicyklov v Trnave ukazujú parádne historické kúsky
AKTUALITY - Trnava | 5.3.2017, 13.58, prispievatelia
Medzi prvými vlastníkmi stroja baróna Draisa bol aj básnik Ján Kollár. O jeho výhodách napísal vo svojom diele Slávy dcéra.
Na výstave možno vidieť asi tri desiatky bicyklov z medzivojnového obdobia, ale aj repliku vynálezu baróna Draisa (vpravo hore). Foto: Pavol Machovič
Históriu bicykla približuje výstava Od baróna Draisa po súčasnosť, ktorá je otvorená vždy v nedeľu a v stredu popoludní v západnom krídle trnavskej radnice.
Okrem asi troch desiatok historických bicyklov z medzivojnového obdobia členov Klubu Tyrnaviavelo môžu návštevníci vidieť aj repliku dreveného odrážadla Karla von Draisa z roku 1817, ktorú vlastnoručne vyrobil Miroslav Hazlinger z Gbiel.
Draisov vynález spred dvoch storočí je považovaný za prvé jednostopové vozidlo, a teda aj predchodcu dnešného bicykla. Výstava je sprístupnená do konca marca.
Jedným z prvých vlastníkov Draisovho stroja bol podľa predsedu Klubu Tyrnaviavelo Miloša Čuntalu slovenský básnik Ján Kollár, ktorý si ho kúpil počas štúdii v nemeckom meste Jena. O jeho výhodách písal aj v známom diele Slávy dcéra.
Najstarším vystaveným originálom je bicykel Achilles z roku 1925, ktorý jeho majiteľ Juraj Pukanec pred rokmi kúpil ako vrak pri vypratávaní povaly v Špačinciach.
,,Dnes je kompletne zreštaurovaný do pôvodného stavu, súčiastky naň som zháňal desať rokov,“ povedal Pukanec. Ak by vzácny stroj nekúpil, tak by podľa neho skončil v zberných surovinách.
Medzi kuriozity patrí hasičský bicykel Miroslava Hazlingera, na akých v prvej tretine minulého storočia chodili hasiči k požiarom, vystavený je aj pracovný bicykel Wanderer, aký používali na dovoz tovaru napríklad pekári, ale za svojimi zákazníkmi na týchto strojoch chodili aj remeselníci.
Členovia Klubu Tyrnaviavelo sa zameriavajú na zbieranie a reštaurovanie bicyklov z medzivojnového obdobia, najviac do roku 1945. Pri príležitosti 200. výročia vynálezu baróna Draisa však vystavili aj niekoľko bicyklov z čias socializmu.
Takým je napríklad dobre známa ,,skladačka“, ale aj legendárny a svojho času najdostupnejší stroj značky Ukrajina.
Repliku Draisovho stroja vlastnoručne vyrobil Záhorák Miroslav Hazlinger. Foto: Pavol Machovič
Bicykel remeselníkov, tento konkrétne trnavského opravára Jozefa Péchyho. Foto: Pavol Machovič
Začiatkom minulého storočia sprevádzali hasiči striekačky na takýchto bicykloch. Foto: Pavol Machovič
SITA