Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky
reklama

Iris šňupali a varili si z neho kávu

RELAX - Reportáže | 22.6.2011, 00.00, Vladimír Kampf

Neuveriteľné. Pred Klčovanmi v smere od Trnavy medzi hlavným cestným ťahom a železničnou traťou je ešte stále nádherne zachovaný kúsok prírodnej mokrade. Malebný kúsok prírody kdesi za dedinou. Dokedy vydrží?

Iris šňupali a varili si z neho kávu

Žeby letné sídlo Jóžina z bažín? Foto: Vladimír Kampf

reklama

 

Na prvý pohľad to vyzerá, akoby sa práve sem utiahol bezdomovec Jóžin z bažín. Gauč, kreslá, ohnisko, bordel... Možno si tu chlapci urobili bunker alebo tu majú svoje letné sídlo nejakí feťáci.


Mokrade
Mokraď je územie, ktorého pôda je celoročne alebo sezónne podmáčaná. Takéto územia môžu byť čiastočne či úplne pokryté plytkými vodnými plochami. Mokrade zahŕňajú okrem iných aj rašeliniská, močiare a bažiny. Sú dôležitou súčasťou ekosystému. Je ich však čoraz menej. Preto je klčovianska oáza zaujímavé územie.

 

reklama

Kosatec žltý už nie je zákonom chránenou rastlinou. Foto: Vladimír Kampf


Kosatec
Z rastlín malému priestoru dominuje kosatec žltý, ľudovo zvaný iris. Rastliny bližšie na dosah zo sucha už ktosi ošklbal. Z pohľadu legislatívy to neprekáža. Pekná veľká rastlina už nie je zákonom chránená. Zo zoznamu vypadla pred niekoľkými rokmi spolu so snežienkou. Na tieto príjemné kvety sa už druhová ochrana nevzťahuje. Kosatec žltý je v Európe prísne chránený iba vo Švajčiarsku.
Rastlina dosahuje výšku až vyše metra a jej kvety sú veľké. Kvitne od jari až do septembra. Dominuje okoliu a pohľad na ňu pôsobí veľmi príjemne.
V minulosti ľudia využívali kosatce žlté na rôzne účely. Ich sušené a drvené korene šňupali pri krvácaní z nosa, semená pražili a pripravovali ako kávu. Z kvetov vyrábali žlté farbivo a podzemky používali ako silné preháňadlo. Jeho rezané kvety a sušené plody – tobolky dnes ľudia využívajú v atraktívnych aranžmánoch.

 

Milý kvietok s rodovým názvom: smradľavý. Foto: Vladimír Kampf


Pakost
Ďalší, malý a príjemný kvietok, ktorý dominuje mokradi pri Klčovanoch, je pakost smradľavý. Jeho rodový názov nie je ktovieako vábny. Aj vňať tohto kvietka využívajú na podpornú liečbu pri objavení sa krvi v moči, proti vnútornému krvácaniu a pri vykašliavaní krvi. Osvedčil sa aj pri vyplavovaní močového piesku a kameňov a tiež pri chorobách obličiek.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o. Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty
Copyright © 2010-2022 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk

Pocitadlo.sk

Mazda plug in hybrid
reklama