Ako vznikol názov dedinky Jarná? Pôvodný nevyhovoval bývalému režimu
RELAX - Kuriozity | 21.3.2017, 11.50, prispievatelia
Božetechov nebol v čase socializmu prijateľný názov obce, funkcionári MNV ju museli premenovať.

Listovanie v histórii obcí prináša zaujímavé fakty. Ilustračné foto: shutterstock.com
reklama
Dedinu Jarná, ktorá je v súčasnosti miestnou časťou Cífera v okrese Trnava, pomenovali v roku 1960 podľa aktuálneho ročného obdobia. Dovtedy sa volala Božetechov, tento názov však bol v časoch socializmu príliš nábožný.
Funkcionári Miestneho národného výboru (MNV) dostali z nadriadených orgánov z Trnavy príkaz Božetechov premenovať.
,,Z tohto dôvodu sa zišli všetci zainteresovaní u Nemčovičových v dome, kde sa nachádzala kancelária MNV a všetci spoločne dumali a snažili sa vymyslieť obci priliehavý názov. Keďže bola jar, mamu zrazu napadla spásonosná myšlienka dať obci názov Jarná,“ zaspomínala si dcéra vtedajšej tajomníčky MNV Ľudmily Krajčovičovej Zuzana Krištofičová v miestnej publikácii Mariána Pavlíka Gocnocké premeny.
reklama
A tak 1. júla 1960 Božetechov zmenili na Jarnú. S týmto názvom malá dedinka samostatne fungovala len pomerne krátko.
Prvého januára 1974 vznikla stredisková obec Cífer, ku ktorej pričlenili aj miestne časti Pác a Jarná. Takto funguje najväčšia obec v okrese Trnava aj v súčasnosti.
Obyvatelia Jarnej si založili občianske združenie Gocnog, prostredníctvom ktorého organizujú vlastné kultúrne a spoločenské podujatia, aby nimi pripomínali tradície typické pre Gocnod, Božetechov či Jarnú.
Gocnod (domáci udávajú aj Gocnog) je najznámejší a ešte stále často používaný názov Jarnej, obec sa tak volala najmenej od roku 1412.
V roku 1949 ju premenovali na Božetechovo. Vždy bola malou dedinkou, najviac obyvateľov, vyše dvesto, tam žilo tesne pred pripojením k Cíferu.
SITA