Trnavské rybníky
reklama

Nenaleťte úžerníkom - ako ich spoznať

AKTUALITY - Firmy | 5.6.2017, 22.16, inzercia

Či sa nám to páči alebo nie, dnešná doba je celá o peniazoch a o tom, ako sa k nim dostať. Keby k nám na návštevu prišiel niekto spred 100 rokov a videl by, ako chaoticky žijeme, prvé, čo by nám povedal, by bolo, že sa naháňame len za peniazmi a nevieme žiť.

Nenaleťte úžerníkom - ako ich spoznať

Ilustračné foto: shutterstock.com

 

Pravdou však je, že väčšina z nás nemá na výber a musí sa vedieť vynájsť. Možno sa v nasledovných riadkoch nájdete aj vy. Skoro ráno vstávame, aby sme sa čím najskôr dostali do práce, ktorá síce nie je tá vysnená, no každý deň si povieme, že nemáme na výber.

 

Mesiac po mesiaci dostávame výplatu, a v tom lepšom prípade si ju vieme rozdeliť na nevyhnutné výdaje, neočakávané výdaje a iné. Realita však prichádza vo chvíli, keď si uvedomíme, že sme vyplatili to najdôležitejšie, no neočakávaný výdaj nám urobil škrt cez rozpočet a do ďalšej výplaty nám chýba niekoľko sto eur.

 

 

Sila reklamy

Pripadá vám predošlá situácia až príliš povedomá? Snáď každý sa už do nej aspoň raz dostal. Práve v takýchto situáciách si človek všimne blikajúcu reklamu na internete či pekný leták s pútavým textom o super výhodnej a najmä rýchlej pôžičke.

 

Banka vám hlavou prebleskne len na pár sekúnd a túto možnosť zamietnete hneď na začiatku, pretože si poviete, že by bolo nemožné si od banky požičiavať takú malú samu. Rýchla pôžička je určite riešením, pozor však na prípadné úžernícke praktiky.

 

 

Čo je to úžera a kto je úžerník?

Úžera je horúcou témou aj na Slovensku už celé roky a dokonca ešte pár rokov dozadu by sa len veľmi ťažko, ba priam nemožne dala dokázať a potrestať.

 

Ide o stav, kedy sa peniaze požičiavajú za neprimerane vysoké úroky. Je potrebné ju vnímať ako zneužívanie situácie osoby, ktorá je okolnosťami donútená o pôžičku zažiadať alebo o zavádzanie či zneužívanie nevedomosti žiadateľa.

 

Podla nášho trestného zákona sa úžery dopúšťa ten, kto zneužije niečiu zlú finančnú situáciu, neskúsenosť či rozrušenie. Pozor však na situáciu, kedy by ste chceli podať trestné oznámenie na pôžičkovú spoločnosť.

 

Môže sa stať, že ste sa dostali do začarovaného kruhu a celá táto nepríjemná situácia sa obráti proti vám. Preto si dobre vyberajte, na koho sa obrátite.

 

 

Ako spoznáte podvodné a úžernícke praktiky?

- Poplatky vopred. Pokiaľ sa stretnete pri pôžičke napríklad 500 eur s poplatkom vopred s prísľubom bezproblémového postupu a prevodu peňazí, pravdepodobne svoje peniaze už nikdy neuvidíte a poskytovateľa tiež nie.

 

- Žiadne informácie. O sprostredkovateľovi nenájdete pravdepodobne žiadne dôveryhodné informácie, iba telefónne číslo, ktoré môže byť dokonca spoplatnené.

 

- SMS pôžičky. Okamžitá pôžička na základe jednej jedinej sms, kde nie je možné a evidentne ani potrebné zistiť platby schopnosť žiadateľa či bližšie informácie? To zaváňa problémom.

 

- Ručenie neprimerane hodnotným majetkom. Spoločnosť, ktorá bude požadovať ručenie vašou nehnuteľnosťou aj pri pôžičke o pár sto eur rozhodne nebude mať dobré úmysly. Je veľmi pravdepodobné, že buď prídete o množstvo peňazí na základe vysokých úrokov alebo o samotnú nehnuteľnosť.

 

- Neoverenie situácie žiadateľa. Pôžičky pre každého? Či už je osoba nezamestnaná, má na krku už pár dlhov a žiadne príjmy? Peniaze vám v podstate doslova núkajú. Aj keď to môže pre vás v momentálnej situácií pôsobiť lákavo, premyslite si, či vám možné nasledovné problémy stoja za to.

 

 

Opatrenia proti úžerníkom

Podľa aktuálne platnej úpravy zákona o spotrebiteľských úveroch a pôžičkách musí poskytovateľ (veriteľ) spĺňať tieto podmienky:

 

- vysokoškolské vzdelanie 2. stupňa,

- minimálne 5-ročná prax v oblasti bankovníctva alebo poisťovníctva,

- bezúhonnosť voči Slovenskej obchodnej inšpekcii aj voči ostaným orgánom štátnej správy.

 

Posledné 2 roky sa sprísnili opatrenia proti neserióznym a podvodníckym nebankovkám natoľko, že z počtu okolo 250 spred dvoch rokov kleslo toto číslo na približne 30 licencovaných nebankových subjektov.

 

Mnohé nebankové subjekty boli neseriózne, “garážové” a so zámerom zarobiť na úžerníckych úrokoch. Buďte v strehu pri výbere tej vašej pôžičky a nespoliehajte sa na pozlátko!

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2025. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX Trnava
reklama