Trnavské rybníky
reklama

Blog Dušana Radolského: Futbalová liga má problém, stratila divákov

BLOG - Dušan Radolský | 8.6.2017, 13.27, prispievatelia

Po zimnom odstúpení Myjavy z ligy sa špekuľovalo, aké následky tento krok zanechá na lige. Na mnohé sa dá pozrieť cez jarné štatistiky.

Blog Dušana Radolského: Futbalová liga má problém, stratila divákov

Ilustračné foto: Lukáš Grinaj

Nový Hlohovec
reklama

 

Výpovedná jarná tabuľka

Prvé štyri mužstvá po jeseni neobhájili svoje pozície. Týka sa to aj Trnavy, ktorá bola po jeseni štvrtá a na jar šiesta. Žilina skončila v jarnej tabuľke napr. až druhá za Ružomberkom. Podbrezová zaznamenala absolútny pokles - z druhého na ôsme miesto. Slovan bol v jarnej časti štvrtý.


V Žiline nastala zásadná zmena pred dvoma rokmi, keď sa majiteľ klubu Jozef Antošík rozhodol, že nebude meniť často trénerov, čo je obrovskou zmenou v ponímaní vedenia klubu. To treba dať do popredia. Pracovali s mnohými odchovancami, i keď majú v kádri aj viacero cudzincov.

reklama


Na jar ale Žilina nebola taká excelentná, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Pár kôl pred koncom bola dokonca na štvrtom mieste jarnej tabuľky. V pohári vypadla s druholigovou Skalicou. Ešte to teda nie je ideálne a do budúcnosti mužstvo čaká veľa roboty.

 

 

Stratili sme divákov

To však, že Žilinu dokázali v jarnej tabuľke naháňať iné mužstvá, neznamená, že narástla kvalita ligy. Videl som množstvo duelov, úroveň zápasov bola veľmi slabá, zdá sa, že liga kvalitatívne klesla ešte aj oproti minulej sezóne.


A to sa prejavilo na divákoch. Fanúšik, to je iný pojem, ten príde, aj keď mužstvo prehráva. Ale diváci, ktorých láka dobrý futbal, tých liga stratila.
Vidno to aj na Trnave, kde bolo napr. na Austriu v lete problém zohnať lístok a teraz...


V Poprade, kde inak ľudia veľa šancí vidieť ligový futbal nemajú, prišlo na súboj dvoch ligistov 150 divákov. Číslo na hlboké zamyslenie...


Keď človek číta, že na Slovane bolo 400 divákov na tribúne, tak musíme z pohľadu slovenského futbalu plakať. Signalizuje to, že niečo tam nie je dobré a podobné avíza prichádzajú aj z iných klubov.


Diváci sú barometrom kvality celej ligy. Okrem Dunajskej Stredy, kde ľudia chodili, zaznamenali obrovský pokles v Trnave, málo ľudí chodí už dlhšie na spomínaný Slovan, Žilina hrala výborný futbal, ale diváci na tribúny vo veľkom neprišli ani po zisku titulu a dobrej hre.

 

 

Ligu hral takmer hocikto

O kvalite ligy vypovedá aj skóre mužstiev v tabuľke. Iba päť mužstiev ho malo aktívne, teda ani nie polovica z celkového počtu.


V otázke trénerov treba pochváliť kormidelníkov, že nasadili mladých hráčov, na druhej strane si povedzme, že ligu hral takmer hocikto. Bez urážky, ale niektorí si túto poctu nezaslúžia. Jar priniesla pre mnohých chlapcov obrovské šťastie, životnú šancu ale využili veľmi slabo.


To isté platí o kvalite cudzincov. Všeobecne je ich úroveň nízka, až na pár výnimiek ako je napr. žilinský Mabouka. Ten je tu však už roky, do ligy neprišiel tento rok výrazne kvalitný cudzinec, azda až na ružomberského strelca Mareša. Aj k nemu ale možno mať výhrady.

 

 

A čo tréneri?

Niektorí tréneri pozerajú viac dopredu, ale nevidia realitu vo svojom mužstve. Juraj Jarábek napr. napísal, že chcú hrať útočný futbal, Zlaté Moravce ale na jar vyhrali iba jeden zápas.

 

Nemá to však byť jeho kritika, pretože napr. aj takí slovanisti chceli naháňať Žilinu, no zaváhali najmä oni.


Jantek chcel hrať v Prešove s mladými, i on však v lige debutoval a potrebuje získať skúsenosti. Ťažko sa to zlučuje, preto aj Prešov tak vyzerá. Na jar dal sedem gólov v trinástich zápasoch.


Svoje plány samozrejme treba mať, pred výpoveďou sa však niekedy treba pozrieť, čo má človek k dispozícii vo svojom dvore.


Páčil sa mi prístup dunajskostredského Csabu Lászlóa, ktorý sa vyjadril, že sa chce pozerať na divákov a dať im výsledky. A tie urobili.

 

 

Ďalší odliv hráčov

Nezanedbateľné sú odchody do zahraničia. Ak hráči uprednostňujú Česko, Poľsko či Maďarsko, kde máme dokopy zhruba 70 futbalistov, voľačo v našich kluboch nefunguje.

 

Nedokážeme vytvoriť podmienky, aby čo len trochu lepší hráči neodchádzali do okolitých štátov. Ak toto nedoriešime, neviem, čo bude ďalej.


Perspektívu vidím vo väčšej starostlivosti o deti. Je to málo, ak pomáhajú len rodičia a mám pocit, že  pomaličky sa dostávame do fázy, keď už futbal nie je pre chudobných chlapcov. Smutné. Potrebujeme vyberať hráčov z veľkého množstva, aby na špičke pyramídy bola kvalita.


Zamyslieť sa musia v kluboch, aby futbal v krajine neupadal, bude potrebná pomoc aj od mestských samospráv, vyšších územných celkov a štátu.

 

Nemôžeme sa iba spoliehať, že divácky záujem naštartujú nové štadióny. V Trnave máme príklad, že to nestačí.

 

DUŠAN RADOLSKÝ

-----------------------------------------------------------------------------------------------

 

Autor je futbalovým trénerom, pôsobil vo viacerých slovenských kluboch, najvýznamnejšími štáciami boli 1.FC Košice, Slovan Bratislava, MŠK Žilina a Spartak Trnava.

 

Viedol úspešnú slovenskú dvadsaťjednotku, ktorá skončila na majstrovstvách Európy na štvrtom mieste a kvalifikovala sa na olympijské hry v Sydney.

 

Figuroval ako asistent pri poslednom federálnom výbere Československa.


Trénoval aj v Dubaji, výraznú stopu zanechal v tímoch z Českej republiky (Cheb, Olomouc, Hradec Králové, Slovácko) a v meno si urobil aj v Poľsku, kde viedol Dyskoboliu Grodzisk, Ruch Chorzów, Poloniu Varšava či LKS Nieciecza.


Rodený Trnavčan oslávil 13. novembra 66 rokov.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda na splátky
reklama