FOTO: Uctili si históriu, na križovatke partizánskych ciest spomínali na SNP
AKTUALITY - Región | 28.8.2017, 08.08, prispievatelia
Osada Pustá Ves bola v rokoch 1942 – 1945 strediskom partizánov a vlastencov bojujúcich proti fašizmu. Za pomoc partizánskemu hnutiu nemecké vojsko vykonalo v obci viacero razií a niekoľko obyvateľov prašníckych osád skončilo vo väzení.
Vence na hrob partizánov v Prašníku - Pustej Vsi položili predstavitelia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov z Trnavy (na fotografii), Trnavského samosprávneho kraja, samospráv a ďalších inštitúcií.
Položením vencov k pamätníku SNP v Prašníku – Dúbrave a hrobu padlých partizánov v Prašníku - Pustej Vsi si v nedeľu v partizánskej obci Prašník v okrese Piešťany pripomenuli 73. výročia Slovenského národného povstania predstavitelia Trnavského samosprávneho kraja, Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, miest a obcí, ako aj niekoľko priamych účastníkov oslobodzovacích bojov.
Osada Pustá Ves bola v rokoch 1942 – 1945 križovatkou ciest vojakov a partizánov bojujúcich proti fašizmu. Miestne obyvateľstvo im poskytovalo materiálnu podporu a cenné informácie.
Krajské oslavy pokračovali slávnostným programom v amfiteátri v Pustej Vsi. Trnavský župan Tibor Mikuš označil vo svojom príhovore Slovenské národné povstanie za jednu z najslávnejších kapitol novodobých dejín slovenského národa.
„Môžeme byť hrdí na to, že naši otcovia sa v spolupráci s inými národmi postavili proti zlu, ktoré predstavoval fašizmus, a pomohli ho vyhladiť. Slovenské národné povstanie je vysvedčením morálky národa,“ skonštatoval Mikuš.
Podotkol tiež, že pamätníkov SNP je na Slovensku mnoho, treba sa len postarať o to, aby mal k ním kto prichádzať.
Predseda oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Trnave Jozef Petráš pripomenul, že z regiónu sa do Povstania výrazným spôsobom zapojila aj Trnavská posádka a piešťanskí letci.
K účastníkom krajských osláv 73. výročia SNP sa prihovoril predseda Trnavského samosprávneho kraja Tibor Mikuš.
Osada Pustá Ves bola v rokoch 1942 – 1945 strediskom partizánov a vlastencov bojujúcich proti fašizmu.
Za pomoc partizánskemu hnutiu nemecké vojsko vykonalo v obci viacero razií a niekoľko obyvateľov prašníckych osád skončilo vo väzení.
V Pustej Vsi a blízkom okolí operovalo viacero partizánskych skupín. Okrem iných skupina Jermak, ktorá sa venovala predovšetkým politickej a spravodajskej službe a ktorá podávala správy do Kyjeva až do príchodu Červenej armády.
Oslavy výročia SNP sa konali v nádhernom prostredí, ale v komornej atmosfére.
V lokalite pôsobila aj partizánska skupina Miloša Uhra a po zjednotení partizánskych skupín tu mala dočasne sídlo 2. partizánska brigáda Stalin s veliteľom Dibrovom, ktorú po jeho smrti viedol Jozef Brunovský.
Oslavy SNP sa v Prašníku – Pustej Vsi konajú pravidelne od roku 1964, v posledných rokoch majú charakter krajských osláv.
Oslavy výročia SNP sa v týchto dňoch konajú aj vo viacerých ďalších mestách a obciach Trnavského samosprávneho kraja.
text: SITA
foto: pm