VIDEO: Objavený reliéf pripomína templársku šifru
AKTUALITY - Región | 21.6.2011, 00.00, Rastislav Piovarči
PÁC/CÍFER – Kamennú dosku s krížom v kruhu našli pamiatkári zamurovanú v stene pri výskume Kostola apoštolov Petra a Pavla. Zistili, že je staršia ako stavba, má možno takmer deväťsto rokov.

Kamennú platňu s krížom v kruhu objavili zamurovanú v stene kostola. Na Slovensku je vzácna, v Európe bežná vec. foto: ras
Platňu vyrobil kamenársky majster z vápenca vyťaženého v oblasti Devín a Hainburgu. Kto a prečo ju do kostola doviezol, ostane navždy tajomstvom. Znak uprostred dosky podľa ikonografie symbolizuje kríž ako strom života. Takéto reliéfy v románskom období v Európe nie sú žiadnou zvláštnosťou, ale na Slovensku sú veľmi vzácne. Historici si myslia, že mohlo ísť napríklad o náhrobný kameň významnejšieho kňaza či časť oltáru. S templármi teda nemá nič spoločné, je to len ľudská fantázia.
„Tento kameň môže posunúť datovanie kostola až do dvanásteho storočia. Už ale nezistíme, či ho vyrobili pre túto stavbu, alebo ho priviezli z iného miesta a využili len ako stavebný materiál,“ vysvetľuje Ján Čáni z Krajského pamiatkového úradu v Trnave.
Oficiálna verzia zatiaľ hovorí o prvej polovici trinásteho storočia. Najstaršiu časť Kostola postavili na mohutných otesaných kameňoch, ktoré doviezli až zo štyridsať kilometrov vzdialeného kameňolomu. Trošku tým súčasných výskumníkov zmiatli. Masívne kvádre sú zakopané v zemi, všetko, čo je nad nimi, už sú tehly. V stenách ich je niekoľko druhov, od plevoviek, prstoviek až po takmer súčasné. Kostol totiž koncom devätnásteho storočia prestavali Zičiovci. Jedno zo svojich sídiel mali aj v asi dva kilometre vzdialenom Cíferi. Dedina mala vlastný a veľký kostol, ale grófov zrejme opantala táto výnimočná stavba a investovali do jej rekonštrukcie.
V týchto dňoch archeológovia ukončili výskum kostola.