Trnavské rybníky
reklama

Hádzanárský majster Igor Gregůrek: Tréner Šulc bol tvrďas, Hirner dobrák

ŠPORT - Hádzaná | 8.9.2017, 10.14, Ján Král

V Mestskej športovej hale v Trnave sa v sobotu zišli bývalí výborní hádzanári. Muži i ženy, ktoré písali históriu svojich klubov, si medzi sebou zahrali turnaj. Vo výpočte známych tvárí bol aj Igor Gregůrek.

Hádzanárský majster Igor Gregůrek: Tréner Šulc bol tvrďas, Hirner dobrák

Igor Gregůrek (vo výskoku) v zápase s Holíčom. Foto: Ján Král

Púpavy pri aleji
reklama

 

Spojka, ktorá má na konte zisk majstrovského titulu s trnavskou hádzanárskou Lokomotívou, neskôr hrávala v Nemecku a Rakúsku, ale i v Hlohovci, Kopřivnici či Šali. Dňa 10. novembra bude mať okrúhlych päťdesiat rokov. Medzi zápasmi si našiel čas aj na rozhovor pre trnavskyhlas.sk

 

 

Ako sa cítite na stretnutí so starými známymi?

- Na tomto ročníku turnaja pribudli aj ženské družstvá, čo je pozitívum. Čím viac hádzanárskych tímov sa stretne, tým lepšie. Verím, že všetci prídu aj o rok. Mám tu veľa kamarátov, prišli aj družstvá z Holíča či Malaciek. To sú chalani, čo so mnou hrávali. Rád si po čase podebatujem pri hádzanej s ľuďmi, s ktorými sme sa stretali na palubovkách.

ŠUPA technika
reklama

 

Čo dnes robíte? Čím sa živíte?

- S hádzanou som skončil vo veku 42 rokov. Pracujem v stavebníctve, robíme sadrokartóny, maľujeme...

 

Boli ste súčasťou majstrovského trnavského tímu, ktorý získal prvý slovenský titul. Ako si s odstupom času spomínate na víťaznú sezónu?

- Bola ťažká. Trénoval nás Fero Šulc, ktorý neskôr za určitých okolností odišiel. Dal nám však strašne veľa, v mojej kariére to bol asi najlepší tréner, akého som zažil. To, že sme napokon získali titul, je paráda. Len škoda, že hádzaná v Trnave skončila a už ďalej na mužskej úrovni nepokračuje.

 

V čom bol Šulc ako tréner výnimočný?

- Bol tak nekompromisný, že žiaden hráč u neho nemal isté miesto v zostave. Išiel naplno so všetkým, nedalo sa pod ním zľaviť.

 

K titulu mužstvo dokráčalo pod trénerom Mariánom Hirnerom. Aký bol?

- Všetko zastrešoval a kvázi aj sponzoroval. Fero Šulc bol tvrďas, Maroš dobrák. Prvý menovaný nás držal na uzde, Marián nám ju povolil. Fero bol taký, že sme museli robiť, čo on povedal. Keď stanovil, že z daného miesta ihriska budeme vždy strieľať, museli sme to robiť. Inak išiel človek dole z hracej plochy. Marián nám dal po Ferovom odchode voľnosť, skĺbil mančaft, natrénované sme mali a dotiahol to do víťazného konca.

 

Na poste spojky odohral množstvo zápasov. Foto: Ján Král

 

 

Spomeniete si, ako vtedy sezóna gradovala?

- Už je to 25 rokov, spomienky sa mi ťažšie oprašujú. Každý zápas však bol fantastický. Vo vypredanej hale bolo vždy dvetisíc ľudí, diváci sedeli na miestach hodinu pred stretnutím a čakali na stretnutie. Bolo to fantastické. Želám si, aby sa hádzaná v meste obnovila a ešte sme niekedy takéto momenty zažili.

 

Cítili ste vtedy aj pri prechádzkach mestom, že ľudia vás evidujú ako hádzanárske hviezdy, ktoré v tom čase zatienili aj futbalistov Spartaka?

- Bolo to príjemné. Dodnes stretávam ľudí, čo ma zdravia, hoci ich ani nepoznám, no evidujú ma z hádzanej. A to už mám takmer 50 rokov.

 

Na čom sa podľa vás hádzaná zlomila, že v Trnave tak upadla?

- V roku 1995 som odišiel do zahraničia, hrával som v Nemecku a Rakúsku. Kontakt s trnavským klubom som pravidelný nemal. S chalanmi som si počas návštev domova chodil zatrénovať, ale presne rozoberať tento problém nemôžem. Všetko je však aj o peniazoch, keď sa tie nenájdu, hádzaná tu nebude. Hlohovec je malé mesto, ale hrajú dobrú hádzanú. Majú zanietených ľudí aj sponzorov, ktorí prispejú na chod klubu. Neverím, že v Trnave by sa nenašiel niekto, kto by dokázal fungovanie hádzanej zastrešiť.

 

Trnavskí hádzanári. Horný rad zľava: Brezina, Bočkay, Benci, Gregůrek, Demovič, Bališ, Baran, Lužák, Staník, M. Ruman. Dolný rad zľava: Vaňo, Ľudovít Ivanovič, Minárik, Pet. Gubrický, Augustín, Schir, Mišovič, Ľubomír Ivanovič, Drímaj, Just. Foto: Ján Král

 

 

Ako vnímate súčasnú slovenskú hádzanársku scénu?

- Nesledujem to do detailov. Prešov je samozrejme suverénne najlepší, čo vychádza z podmienok pre hráčov aj ich platov. Ostatné mančafty... Neviem, je mi to trochu smiešne, keď v najvyššej súťaži hrajú kluby ako Pezinok či Modra. To sú mančafty, ktoré hrali za našej éry druhú – tretiu ligu. A kluby, ktoré by mali v súťaži figurovať, ju nehrajú. Avšak, ako hovorím, všetko je to o peniazoch.

 

 

Trnava bola suverénna

Igor Gregůrek na turnaji nastúpil za Trnavu, ktorá nenašla premožiteľa a suverénne podujatie vyhrala. Druhé skončili Malacky a tretí Tím Európa, v ktorom sa predstavili hráči z viacerých krajín, ktorí žijú na Bristkých ostrovoch.

 

V ženskej časti turnaji dominovala Šaľa, druhá skončila Žilina a tretia Trnava.

 

"Zápasy mali fakt veľmi dobrú úroveň, predstavili sa hráči, ktorí hádzanárske umenie ovládajú," pochvaľoval si hlavný organizátor akcie Maroš Ruman.

 

Maroš Ruman (vpravo) s Ľubomírom Ivanovičom (vľavo) a Petrom Lužákom. Foto: Ján Král

 

 

Hoci tiež hádzanú aktívne hrával, do zápasov napokon nezasiahol. "Nevládal som sa už ísť ani prezliecť, tak som bol unavený z organizačných tortúr," usmial sa.

 

Turnaj má za sebou dva ročníky, pribudne aj tretí. "Určite plánujeme turnaj zopakovať aj o rok v podobnom termíne," dodal.

 

Všetci účastníci mužského turnaja.

 

Účastníčky ženského turnaja.

 

Ženský tím Trnavy. Horný rad zľava Katarína Dlugošová, Natália Juhásová, Tatiana Minaríková, Miriam Kristová, Dagmara Jobeková. Dolný rad zľava: Michaela Gajdošíková, Marianna Bošková, Kristína Červenáková, Stanislava Uhríková. Na fotografii chýbajú Martina Rippelová a Lenka Foltýnová.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX
reklama
Dostupný domov
reklama