Trnavské rybníky
reklama

VIDEO: Na oslavách v Šúrovciach šampanské, cigary aj lietadlo

ŠPORT - Futbal - Spartak | 23.6.2011, 00.00, Ján Král

„Štvrtý postup za sebou! Čo k tomu povedať? Je to nádhera!“ oslavoval nahlas tesne po stretnutí Šúrovce – Bošany vedúci mužstva FC Horses Peter Demovič. To už striekalo šampanské, hráči si užívali chuť cigár a na trávniku stál konský povoz, na ktorom urobili symbolické kolečko po ihrisku.

VIDEO: Na oslavách v Šúrovciach šampanské, cigary aj lietadlo

Miroslava Náhlika zobrali hráči nad ruky. Foto Michal Hlavatovič

Púpavy pri aleji
reklama

 

Ešte predtým však zobrali nad ruky majiteľa klubu Miroslava Náhlika a oslavne ho vyhadzovali do vzduchu. Ten si vychutnával postupovú cigaru a na jeho tvári sa zračila veľká spokojnosť. Šúrovce si triumf v štvrtej lige poriadne vychutnali. Súpera z Bošian zdolali suverénne 8:0 a zavŕšili obdobie, keď klub nepretržite postupoval od najnižšej súťaže až do tretej ligy. „Jeden z najťažších postupov bol v najnižšej triede. Brali sme vtedy všetko, čo prišlo. Mančafty z okolia sa chceli na nás vytiahnuť. Naopak, asi najľahšie to bolo v piatej lige, ktorú sme vyhrali s vysokým náskokom. Vo štvrtej lige sa to ťahalo, napokon sme však súperov opäť prevalcovali a dosiahli cieľ,“ povedal viceprezident klubu Ladislav Pocisk.

Ladislav Pocisk (vpravo) si užíval zisk trofeje. Na fotografii s Marekom Ujlakym. Foto: Michal Hlavatovič

ŠUPA technika
reklama


Z hľadiska oslavy sledovalo zhruba šesťsto divákov. Medzi pozvanými osobnosťami bol aj Jozef Adamec. Kluboví činovníci pripravili bohatý sprievodný program bez vstupného . Hrala dychová hudba, predstavili sa mažoretky seniorky z Brestovian, počas zápasu dokonca z lietadla zhodili na ihrisko lopty, za ktorými sa rozbehli najmenší. Domáci fanúšikovia sa zabávali aj pyrotechnikou, nechýbala dymovnica. Na ihrisku síce pozápasové oslavy skomplikoval dážď, mužstvo však naplno pokračovalo v kabíne. Slovenské evergreeny si s harmonikárom zaspieval tréner Daniel Benkovský, moderné skladby boli doménou hráčskeho kádra. Nechýbali ani chorály Spartaka.

 

Poslúcha generálnu
Pred novou sezónou ohlásili Šúrovce zmeny. Dotknú sa i funkcionárskeho kádra. Generálneho manažéra Pavla Čechoviča nahradí vo funkcii nežnejšia polovička trénera Igora Bališa Adriana. „Neviem, či nebude prvou ženou na Slovensku v úlohe generálneho manažéra futbalového klubu. Rád jej však s prácou pomôžem,“ uviedol Bališ. Kto z manželskej dvojice bude šéfom? „Generálny manažér! Teraz budem musieť poslúchať už nielen doma, ale aj na ihrisku,“ smial sa Bališ, ktorý nastúpil na záverečné minúty. Po zlomenine nohy si obul na jednu nohu tarfu, na druhú kopačku. „Majiteľ chcel, aby sme sa na ihrisku stretli ostrieľaní starší hráči. Splnili sme mu jeho želanie,“ vysvetlil krok Bališ. „Náš cieľ bol postúpiť. Nie všetky zápasy boli podľa našich predstáv, ale taký je futbal. Raz sa darí, raz nie. Sezóna však bola úspešná. Máme dobrý kolektív, kvalitných hráčov, chlapci zodpovedne pristupovali k povinnostiam. Pomohli nám skúsení hráči, ktorým patrí vďaka,“ pokračoval.
Pavel Čechovič sa zatiaľ na nové futbalové pôsobisko nechystá. V budúcnosti však nevylučuje návrat do zaužívaného kolotoča. „Možno sa vrátim k futbalu v zime. Cítim sa na to, že by som ešte mohol niektorým mužstvám pomôcť. Keď človek robí tridsať – štyridsať rokov pri futbale, nezvykne si už iba sedieť doma pri televízore, ťahá ho to späť,“ uviedol Čechovič, ktorý bude i naďalej priaznivcom Horses: „Za ostatné roky sa veľa vo futbale v obci pohlo k lepšiemu. Prajem klubu všetko dobré, budem Šúrovciam držať palce, aby sa im darilo i naďalej.“

 

Postupové cigary nechýbali, vychutnal si ich aj Igor Bališ. Foto: Michal Hlavatovič

 

Šolko, pre teba!
Keď Šúrovce v zime angažovali do svojich služieb Martina Kočiša z béčka Spartaka, zrejme ešte netušili, aký skvelý príchod práve zrealizovali. Mladý útočník uplatnil svoju rýchlosť i dravosť a z pozície pravého krídelníka pripravil a strelil mnoho dôležitých gólov. „Mám radosť, že som sa o postup pričinil i ja. Myslím, že sa odviedlo dosť kvalitnej práce a v klube vládne spokojnosť,“ vravel Martin, ktorého výkony zaujali aj skautov Baníka Ostrava. „Je to určite veľké plus a motivácia, aby som na sebe robil a zlepšoval sa. Stále to však je len v rovine, že sa prišli na mňa pozrieť. Nič konkrétne. Teší ma, že sa o tom píše, ale do 30. júna mám zmluvu so Spartakom. Uvidíme, ako to bude ďalej, prebiehajú rokovania. Najradšej by som zostal v Spartaku, moje srdce patrí Trnave a chcem hrávať za Spartak,“ hovoril 20-ročný rýchlik, ktorý záverečný duel sezóny odohral s čiernou páskou na ruke na znak smútku. Gól, ktorý vsietil, poslal gestom zdvihnutej ruky „tam hore“, bývalému spoluhráčovi Martinovi Šoltésovi, ktorý nedávno tragicky zahynul. „Pozrel som sa k nebu a zakričal: Šolko, toto je pre teba! Boli sme veľmi dobrí kamaráti i spoluhráči. Veľmi nám chýba. Myslím, že hovorím za všetkých.“

Hoftych ho neláme
Futbalové Šúrovce pútali pozornosť nielen výsledkami a výkonmi, ale aj zvučnými menami na súpiske. V kádri sa zišli bývalí reprezentanti Bališ, Timko, Ujlaky, Hadviger a Kožuch. „Po dlhom čase som si opäť zapálil cigaru. Naposledy som tak urobil pri majstrovských oslavách v Liberci, keď sme získali titul i český pohár,“ usmieval sa Vladimír Kožuch, ktorý v klube končí. Naplno sa bude venovať trénerskej práci v Spartaku. „Tréner Hoftych mi dáva dostatok priestoru. Zapája ma do činností, postupne sa priúčam a zisťujem, aký je tlak na trénerov.“ Vlada sme podpichli, či mu tréner Hoftych nenaznačil, že v prípade potreby opráši jeho registračku. „Kdeže, doberá si skôr hráčov. Nechce ani vidieť, aby som bol na tréningu od niekoho lepší. Tým pádom by prišli o miesto v kádri.“

Mužstvo spravilo okruh po ihrisku na konskom povoze. Foto: Michal Hlavatovič

 

Jedine na ryby
Podobnú otázku sme adresovali aj Marekovi Ujlakymu, ktorý pokračuje ako asistent pri B-tíme Spartaka. „Koži ma už pozná, takže nič také nehrozí. Mám súdnosť, hrám už len pre radosť. S Vladom pôjdeme akurát tak na ryby, keď ho tréner Hoftych uvoľní,“ napojil sa Ulino na debatu vo veselej nálade. Vzápätí potvrdil, že i v budúcej sezóne potiahne šúrovskú futbalovú loď. „Kam už by som odchádzal? Do vyššej súťaže určite nie. Uvidím, ako na tom budem zdravotne. Tento rok som mal menšie problémy s krížami, chrbát bolel, roky nezastavím. Hral som pre radosť, ak by som sa mal zdravotne trápiť, skončil by som. Futbal ma ale stále baví a som rozhodnutý pokračovať.“

Kopačky nevešia
Jaroslav Timko aj vo veku 45 rokov ukázal, že stále patrí na ihrisku k platným hráčom. „Postup je, ako sa hovorí, snom každého futbalistu. Podarilo sa mi s tímom vybojovať tretiu ligu. Je to výborný pocit. Tím tvorí dobrá partia, mám z toho radosť,“ vravel najskúsenejší futbalista z kádra. Či bude pokračovať aj v budúcej sezóne, zatiaľ nie je jasné. „Prišiel som, aby som pomohol k postupu. To sa podarilo. Teraz je to otázka na klub. Kopačky ešte na klinec nevešiam. Ak nie v Šúrovciach, budem pokračovať niekde inde. S futbalom som sa narodil a zotrvám pri ňom,“ doplnil.


Zelenču sa ospravedlnil
Jedným z hlavných strojcov postupu Šúroviec je tréner Daniel Benkovský. Radosť mu urobil i jeho syn Ľuboš, ktorý v dueli vsietil dva góly.
S akými emóciami príjmate ďalší postup?
- Za postupom je tvrdá robota celého kolektívu hráčov a funkcionárov. Stále tvrdím, že keď sa pracuje, odmena príde. S chlapcami sme poctivo robili, či v nižších súťažiach, alebo teraz vo štvrtej lige. Mal som k dispozícii kvalitných hráčov. A výsledok sa dostavil.
 

Len si dajte trénerko!, vraví Juraj Horváth Danielovi Benkovskému. Foto: Michal Hlavatovič
 

Čo vás presvedčilo k návratu do šúrovského futbalu?
- Mužstvo som viedol päť kôl na jeseň, teraz jedenásť jarných kôl. Už v zime ma prehovárali, aby som sa vrátil. Neskôr ma oslovili majiteľ i hráči a prikývol som. Čosi vo mne driemalo, hovorilo, že začatú robotu treba sfinalizovať. Už pri svojom odchode som povedal, že ak bude treba, Igorovi budem nápomocný. Spoločnými silami sme to napokon dotiahli až tam, kam majiteľ chcel. Pri rozhodovaní o návrate ma vnútorne blokoval sľub, ktorý som dal v Zelenči. Napokon sa ale kluby dohodli, a tak som prišiel do Šúroviec.
Kto bol kľúčovým hráčom tímu?
- Vystupovali sme ako kolektív. Starší chlapci pomohli. Pred posledným zápasom som sa vyjadril, že snímam klobúk dole pred nimi, ak vo svojich rokoch ešte dokážu hrať túto súťaž. Mladých som upozornil, že výsledky klubu môžu byť pre nich dobrým odrazovým mostíkom. Bol by som rád, aby sa presadili i vo vyšších súťažiach. Pre celý región je veľký prínos, že chlapci z okolia môžu hrať tretiu ligu. Ide o kvalitnú súťaž.
Váš odchod zo Zelenča bol z počiatku medializovaný tak, že ide iba o výpomoc a po sezóne sa vrátite. Majiteľ FC Horses Miroslav Náhlik však má naďalej záujem na vašom zotrvaní v Šúrovciach. Aká je situácia v tomto smere?
- Prezidentovi futbalu v Zelenči Marekovi Vavrovi som vďačný, že bol ústretový a umožnil mi odchod do Šúroviec. Pozvali ma na ukončenie sezóny, kde som sa im ospravedlnil, že slovo nedodržím. Mrzí ma to, mám však možnosť trénovať tretiu ligu a chcel by som to skúsiť. Asi by to lákalo každého. Ide zatiaľ o najvyššiu súťaž, v akej som vo svojej trénerskej kariére viedol mužstvo.
Máte už predstavu, akými zmenami by malo prejsť mužstvo pred novou sezónou?
- Odídu hráči, ktorým končia hosťovania, ako Rau, Matušica, Šarmír. Vlado Kožuch sa bude venovať trénerskej práci v Spartaku. Neviem ako to bude ešte s Jarom Timkom. Skončiť mal i Peter Schmidt, vyjadril sa však, že to chce ešte skúsiť. Hadviger skončil kvôli pracovným povinnostiam. Vážim si ho však, pretože keď som ho prestal stavať, neurazil sa. Klobúk dole pred ním, pomáhal mi, povzbudzoval chlapcov. Zobral to férovo. Tvrdím, že hrať futbal by mali najmä mladí, ktorých chceme zapracovať do tímu.
Čo zaželať šúrovskému futbalu do ďalšej sezóny?
- Trpezlivosť. Štyri roky za sebou sme stále vyhrávali. Teraz však proti nám bude stáť kvalita. Záleží na tom, ako mančaft poskladáme. Bol by som však rád, aby sme zohnali kvalitný káder.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama