Zákon o športe kluby podceňujú, môžu prísť o šancu čerpať verejné financie
ŠPORT - Ostatné športy | 1.11.2017, 18.30, Ján Král
Zákon o športe má účinnosť od 1. januára 2016. Zaviedol viaceré novinky, ktorých cieľom bolo sprehľadniť financovanie športu, stransparentniť ho a zároveň navýšiť financie tečúce do športových odvetví z verejných zdrojov. Po takmer dvojročnom fungovaní sa odborníci zhodujú, že pôvodný zámer sa zatiaľ míňa účinku. Aj o tom sa hovorilo na nedávnej konferencii Právo a šport, kde sa zúčastnil i trnavský advokát Marián Galbavý.
Marián Galbavý sa zúčastňuje na konferencii Právo a šport každoročne. Foto: Ján Král
"Myšlienka vzniku zákona by sa dala označiť ako peniaze z verejných zdrojov za transparentnosť na strane športovcov. Stav je taký, že po dvoch rokoch účinnosti zákon poriadne nefunguje ani na jednej strane," hovorí Marián Galbavý.
Upozorňuje však na to, že hoci sa mnohé subjekty tvária akoby sa ich zákon netýkal, zo strany štátu rastie tlak na vynucovanie dodržiavania stanovených pravidiel.
"Týka sa to nielen profesionálnych ale i amatérskych športovcov a taktiež samospráv," pokračuje.
Zákon priniesol fixný systém financovania športu na základe výpočtu stanovených pravidiel, kde si štát vložil vyšší systém kontroly verejných prostriedkov.
Na úrovni profesionálnych klubov napr. zákon zaviedol, že športovci kolektívnych športov musia byť zamestnancami klubov a nie živnostníkmi ako doposiaľ.
Tí sa tak stali okrem iného výraznejšie chranení proti nevyplateniu mzdy. To sa totiž už vníma ako trestný čin.
Pre ponosy klubov voči zákonu bola prijatá výnimka, že kluby nemusia za svojich zamestnancov do roku 2019 odvádzať odvody.
Kým v niektorých odvetviach ako je futbal, kluby z dvoch najvyšších súťaží už na tieto povinnosti podľa slov prezidenta futbalového zväzu Jána Kováčika nabehli, v niektorých iných odvetviach to tak nie je.
Kluby, ktoré si však neosvoja stanovené normy, sa môžu dostať do problémov: "Zákon vyslovene hovorí, že u koho príde k porušeniu pravidiel, stráca spôsobilosť byť prijímateľom verejných zdrojov."
Znamená to, že kluby by sa nemohli uchádzať o peniaze zo štátu či rozpočtov miest a obcí na podporu ich činnosti.
To sa však netýka len profesionálnej úrovne športu, ale i menších amatérskych klubov. Galbavý dáva do pozornosti, že niektoré kluby stále nemajú v stanovách upravený výber členských príspevkov tak, aby nepodliehali zdaňovaniu.
"V konečnom efekte môžu na takúto skrytú mínu stupiť štatutári klubov a dostať sa do nepríjemného procesu s daňovou správou," vraví.
"Je dôležité, aby sa športoví činovníci vzdelávali aj v oblasti športového práva. Doba sa mení a to, čo sa dlhé roky ignorovalo a prehliadalo, môže týchto ľudí nejako postihnúť."
V prípade otázok sa odporúča klubom obrátiť na svoje športové zväzy, ktoré sú obvykle dobre informované, prípadne na odborníkov zaoberajúcimi sa športovým právom.
"Veľmi dobré podrobné informácie sú na webovej stránke Učenej právnickej spoločnosti, kde sú aj rôzne vzory zmlúv a tlačív, či citované zákony."
Galbavý napr. odporúča na vyplácanie odmien pre športových odborníkov (trénerov, masérov, vedúcich mužstiev) uplatniť zákon o dobrovoľníctve.
"Existujú spôsoby, ako sa vyhnúť tomu, aby sa zvýšilo daňové zaťaženie týchto osôb."
Na konferencii Šport a právo sa okrem iného hovorilo aj o návrhu na superodpočet.
"Ide o zaujímavý nápad, ktorý počíta s tým, že donor, ktorý by vložil do športu napr. euro, by si mohol z daní odpočítať 1,20 eur. Štát však zatiaľ s týmto nesúhlasil, o téme sa ale diskutuje."
Na podujatí vystúpil aj Dušan Guľáš zo spoločnosti Respect Slovakia, ktorý je známy ako dlhoročný filantrop a podporovateľ mládežníckeho športu.
Jeho príspevok hovoril o vytvorení športových poukazov, ktoré by mohli byť použité na nákup športového výstroja pre deti v školskom veku.
"Mesto Trnava má záujem na tom, aby deti športovali nielen výkonnostne ale i rekreačne. Takýchto možností má totiž súčasná generácia nedostatok. Športové poukazy by bol dobrý nástroj, ako rekreačný šport u detí podporiť," dodal Galbavý, ktorý je zároveň poslancom mestského zastupiteľstva v Trnave.