Trnavské rybníky
reklama

Do gule smrti ich zatvárali od detstva

RELAX - Rozhovory | 30.6.2011, 00.00, Katarína Rosinová

Uprostred predstavenia talianskeho cirkusu Medrano diváci zataja dych. Do železnej klietky v tvare gule mieria dvaja motorkári.

Do gule smrti ich zatvárali od detstva

Živí ich jazdenie v guli smrti. Štyria šialenci na konci vystúpenia odhodia prilby a predstavia sa divákom. Foto: Vladimír Kampf

reklama

 

Dvierka sa za nimi zavrú a oni si sa v nej začnú naháňať akoby nič. O chvíľu sa k nim pridá tretí a nakoniec aj štvrtý šialenec. Každé vybočenie z dráhy, nečakané zrýchlenie či spomalenie sa im môže stať osudným. No pre štvorlístok Fabricio Nacaramo, Pedro Roberto Coelho, Fernando de Lorenzi a Chiquinho Munoz je guľa smrti každodennou rutinou a živobytím. Jeden z chalanov nám ukázal jazvy na nohách. Niekedy sa stane nehoda. Viac prezradil ich hovorca a zároveň šéf odvážnych jazdcov Brazílčan Fabricio.


Koľko vám trvalo nacvičiť takéto číslo?
- Ja sa tomuto, nazvime to športu, venujem od detstva. Mal som asi dvanásť rokov, keď som to prvýkrát vyskúšal. Bolo to pre mňa úplne prirodzené, lebo jazdeniu v guli sa venuje celá moja rodina - otec, brat, strýko i bratranec.
Koľko rokov máš teraz?
- Dvadsaťdva. Najmladší z nás má dvadsať a najstarší dvadsaťštyri.
A koľko sa chcete dožiť?
- Chceme žiť veľmi dlho. :-) To, čo robíme je nebezpečné, ale len vtedy, keď niečo nie je v poriadku. Napríklad motorka. Ak by sa niečo stalo, máme prilby aj všetky možné chrániče, ktoré aspoň čiastočne pomôžu.
Stala sa vám nejaká vážnejšia nehoda?
- Vážna ani nie. Môj brat mal prasknuté koleno. Kamarát má jazvu na nohe, ja na tvári. Ale nie je ju vidno, lebo ju prekrýva obočie.
Ako často trénujete?
- Kedysi často, teraz len vtedy, keď nacvičujeme nejaké nové kúsky. Stačia nám každodenné niekoľkominútové vystúpenia v cirkuse.
Čo je na tom celom najťažšie?
- Musíme byť veľmi dobrý tím, spolupracovať a predvídať, čo ktorý z nás urobí. Začínali sme postupne – najskôr dvaja, potom traja, štyria... Ešte predtým, ako sme to skúsili s motorkami, cvičili sme na obyčajných bicykloch, aby sme stratili závrat a zvykli si na točenie hlavy. Najhoršie je jazdiť dookola vodorovne. Zvisle dolu hlavou je to fajn, to si človek pripadá ako na kolotoči. Teraz nám už nerobí problém prakticky nič.
Je to ešte stále adrenalín?
- Jasné! Každý raz, keď vchádzam dovnútra klietky. Nikdy to nie je rovnaké. Vždy je niečo inak a musíme na to pohotovo reagovať.
Keď jazdíte v klietke, celá sa trasie. Sú diváci v bezpečí?
- Guľa je pripevnená oceľovými lanami, jazdíme v nej 60- až 70-kilometrovou rýchlosťou. Vždy pred vystúpením ju dôkladne skontrolujeme. Ľudia v hľadisku sa nemusia ničoho báť. Je zo železa, vyrobili nám ju v Turecku. Jej priemer je 4,4 metra a maximálne v nej môže jazdiť šesť motorkárov.
Šesť? Veď toľko sa ich tam ani nevojde!
- Áno, niekedy vystupujeme aj šiesti, ale zvyšní dvaja kamaráti sú teraz odcestovaní. Doma máme aj klietku s priemerom 5 metrov, do ktorej sa zmestí deväť jazdcov. Vo svete, najmä v Amerike, nie je šou jazdenia v guli ničím neobvyklým, no toto je Guinessov rekord.
Jazdíte aj po cestách?
- Áno, ale nie na týchto motorkách, pretože nemajú svetlá a potrebnú výbavu. Sú menšie, crossové, s výkonom 250 koní. Upravili sme ich tak, aby boli čo najľahšie. Dokážeme na nich všeličo, skoky a iné kúsky. Ale tu v cirkuse na to nie je priestor.
Páči sa ti cirkusantský život?
- Veľmi. Sme tu všetci ako jedna veľká rodina a užijeme si kopec zábavy. Práca ma baví, vďaka nej veľa cestujem. Bol som už napríklad v Grécku, Taliansku, Slovinsku, Maďarsku...V Európe som šesť rokov a páči sa mi tu najmä preto, že tu zarobím viac ako v Brazílii. Aj keď doma je doma.
Ako na teba zapôsobila Trnave?
- Zatiaľ som bol akurát tak v Tescu. Nemáme veľa času pozrieť si mestá, v ktorých táboríme, ale vždy si nájdeme čas aspoň raz zájsť do baru či na diskotéku. Teda ja už veľmi nie, lebo som sa nedávno oženil, ale chalani chodia a zabávajú sa.
Na motorkárov, a ešte takých nadaných, baby určite letia...
- Tak áno, v každom meste máme nejaké fanúšičky, ktoré sa s nami chcú odfotiť alebo dostať podpis.
Ešte si mladý, ale predsa len - dokedy plánuješ robiť tento džob?
- Netuším, ale mám kamaráta, ktorý má sedemdesiat rokov a robí to. Myslím, že je najstarší na svete. Je to skrátka blázon. :-)
 

Video nebezpečnej jazdy v si môžete pozrieť TU.

reklama

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX
reklama