ŠPORT - Atletika | 26.12.2017, 13.58, Ján Král

Zimný beh zdravia zaznamenal účastnícky rekord. Na Štefana sa postavilo na štart prvého dielu trnavskej bežeckej trilógie na prelome rokov 289 pretekárov, z toho 219 mužov a 70 žien. Dvaja účastníci napokon beh nedokončili.

Ondrej Kubo (v žltom) vbieha do cieľa. Foto: Ján Král

Na výber bola trať dlhá 3,9 kilometra a hlavná 10-kilometrová. Štart bol premiérovo rovnaký pre obe kategórie.

Celkovým víťazom sa napokon stal  s časom 34:35 Piešťanec Ondrej Kubo súťažiaci vo farbách klubu 3NT Triathlon Bratislava.

Druhý v poradí Matej Kompas (Šaľa) dobehol do cieľa s viac ako minútovým oneskorením. Tretí Michal Puškár (Slávia Trnava) strácal na víťaza minútu a 25 sekúnd.

"Po sviatkoch som sa potreboval trošku rozbehnúť, predsa len som trochu viac oddychoval. Toto beriem ako štart prípravy na novú sezónu. Plánujem sa zúčastniť aj na ďalších behoch trilógie," hovoril po dobehu do cieľa Ondrej Kubo.

Trio najlepších si od úvodu vytvorilo skupinku, ktorá ušla ostatným bežcom. "V treťom kole sme začali predbiehať pomalších bežcov, začali sme sa medzi nich miešať, vznikla medzera, prestal som sa otáčať a chalanom trochu utiekol. Náskok som si udržal do konca. Po asfalte sa bežalo super, na tráve sa trochu šmýkalo, no dali sa nájsť miesta, kde sa dalo zaprieť. V úsekoch pri ostatných bežcoch to bolo trochu nepríjemné, ale dalo sa," zhodnotil preteky.

Medzi ženami triumfovala Dagmar Vargová z AK Bojničky.

Doterajší rekord Štefánskeho behu sa zrodil v roku 2014, keď prišlo 279 bežcov, v roku 2017 sa ich na štart postavilo o desať viac.

Matúš Kompas (v modrom), Michal Puškár (v oranžovom) a Ondrej Kubo (v žltom) ťahali bežecký pelotón.

Na 3,9 kilometrovej trati boli najrýchlejší Lukáš Dóka a Kristián Uher, ktorí dobehli do cieľa zhodne v čase 13:49.

Spomedzi žien bola najrýchlejšia Zuzana Lužáková (Bernohy.sk) s časom 18:15.

Celkového víťaza bežeckej trilógie spoznáme 6. januára. Bežcov ešte čaká Trnavský novoročný beh (1.1. o 13:45, štart na Trojičnom námestí) a Trojkráľová šestka (6.1. o 11.00, štart na Slávii), ktoré sa budú započítavať do celkového hodnotenia.

Kompletné výsledky Zimného behu zdravia nájdete TU.

Trať absolvoval aj tento otužilec. Teplota vzduchu bola 3 stupne Celzia.

Okrem atlétov trať si prišlo zašportovať aj množstvo rekreačných bežcov. Bol medzi nimi aj primátor Trnavy Peter Bročka. "Po operácii kolena ide o moje prvé preteky. Zhruba ročnú pauzu som cítil, ešte nie som vo forme ako pred zranením," vravel v cieli prvý muž trnavskej radnice.

Kondičku si prišiel vylepšiť aj futbalista Zlatých Moraviec Erik Ujlaky (vľavo), ktorý v januári prestupuje do nižšej rakúskej súťaže.