Novoročný beh má v Cíferi 40 rokov, tradíciou sa inšpirovala aj Trnava

ŠPORT - Atletika | 29.12.2017, 15.10, prispievatelia

Novoročný beh zdravia ´88 v Trnave, teda pred tromi desaťročiami, vyhral Karol Lipovský.

Novoročný beh má v Cíferi 40 rokov, tradíciou sa inšpirovala aj Trnava

Novoročný beh neregistrovaných v Cíferi viackrát absolvovala aj Hlohovčanka Leticia Tandlmajerová. Džogingu sa naplno začala venovať so šiestimi krížikmi na pleciach. Foto: Valent Gergely

Čas neúprosne plynie. Zdá sa, že bolo to iba nedávno, čo v Cíferi, najväčšej dedine Trnavského okresu, sme sa stretli na štarte Novoročného behu neregistrovaných.

Lenže išlo o prvý januárový deň 1978. Nezabudnuteľné spomienky sú teda staré rovných štyridsať rokov. Ani sa nechce veriť.

Takmer tri tisícky žičlivých divákov vtedy privítali najmocnejším potleskom v cieli pred cíferskou sokolovňou víťaznú dvojicu hlavnej konfrontácie dospelých.

Piedestál po absolvovaní cestnej päťky patril Alexandrovi Švarcovi zo Slovana Častá a medzi mužmi od štyridsať rokov bol najrýchlejší Pavel Minich z Lokomotívy Trnava.

V sprievodných pretekoch žiactva na kratších tratiach sa z prvenstva tešila štvorica Dáša Spurná, Marta Julínyová (obe VI. ZDŠ Piešťany-Banka), Miroslav Císar (Zväzarm Trnava) a Dušan Adamkovič (Červeník).

O dobrú náladu sa postarala dychovka Cíferanka pod taktovkou Jána Dugoviča. Inak, počasie nám prialo, veď na štarte ukazoval teplomer vyše päť stupňov Celzia.

Do Cífera pricestovali 1. januára 1978 milovníci džogingu z celého Slovenska. Najvzdialenejším účastníkom úvodného dejstva NBN bol mladý Košičan Peter Buc.

O rok neskôr sme bežali v uliciach tejto pohostinnej obce už v trinásťstupňovom mraze. Napriek krutým poveternostným podmienkam pribudli do štartovej listiny desiatky nových záujemcov.

Nasledovala ročná odmlka. V tretej časti (1981) rozšírila rozpis rámcová kategória atlétov. Tí bežali samostatne a najrýchlejší bol popredný reprezentant ČSSR Štefan Polák (Inter Bratislava). Premiéru žien vyhrala Katarína Pénzešová (KDPM Trnava).

Dobrý chýr o bežeckom Cíferi sa teda rozniesol aj mimo trnavského regiónu. Nečudo, veď tamojšie masové preteky boli považované za najkrajšiu vidiecku akciu v celoslovenskej termínovej listine.

Štafetu prevzala Trnava

Na osem edícií cíferského NBN nadviazalo v úvodný januárový deň 1988, teda pred tridsiatimi rokmi, ďalšie podujatie tohto druhu. Centrum bolo v lesoparku za Trnavou.

V Trnave sa na Nový rok štartovalo v rôznych častiach. Tiež na Námestí SNP. Do rozpisu pretekov vtedy patrila aj obľúbená súťaž o najkrajšiu bežeckú masku. Foto: archív jl

Pod názvom Novoročný beh zdravia ho založilo trio M. Belko, L. Kmeč a J. Lieskovský. Na mierne zvlnenej trati o dĺžke 8,5 km sa predstavil stočlenný pelotón.

Krosové preteky v Kamenáči s prevahou vyhral Karol Lipovský. Bývalý trnavský cyklista vtedy behal dlhé dištancie v drese Iskry Vrbové.

Druhý skončil Jozef Danihel (Telovýchovná jednota Atóm Jaslovské Bohunice) a tretiu priečku obsadil Ján Šušuk (Červená hviezda Leopoldov).

O rok neskôr sme preteky presťahovali do historického centra Trnavy. Náš organizačný štáb sa opäť mohol oprieť o mimoriadne aktívny bežecký oddiel. V automotoklube n. p. TAZ ho viedol Milan Novák.

Presun do areálu Slávie prišiel od 21. kapitoly. Ako už portál trnavskyhlas.sk informoval, v ostatných sezónach ožíva 1. januára bežeckým ruchom Trojičné námestie.

Slovenský Rím teda pri terajšom vstupe do nového roku privíta početné účastnícke pole TNB tridsiaty prvý raz.

Od 13.45 h dostanú priestor žiacke kategórie (rok narodenia 2003 a ml., 1,5 km). Dospelí vybehnú do historickej zóny Trnavy o 14.00 h (6 km).

Predošlý Memoriál Ladislava Kmeča sa stal korisťou Mareka Hladíka a Renáty Šikulovej. Štartovalo v ňom 230 dospelých. Rámcový program žiactva si odbehlo 35 dievčat a chlapcov.