VIDEO: Rekonštrukciu Prachárne zabrzdila nenažranosť
AKTUALITY - Trnava | 27.6.2011, 00.00, Gabriel Kopúnek
TRNAVA – Prehnané podmienky dočasne odradili trnavského podnikateľa od plánov zrekonštruovať historickú budovu Prachárne a vrátiť do nej život.

Interiér Prachárne je zdevastovaný, na opravu treba minimálne milión eur. Foto: autor
Majiteľ viacerých reštaurácií v Trnave Jozef Svátek prejavil záujem o Pracháreň už v roku 2009, necelý rok po tom, čo budovu opustil posledný nájomca – spoločnosť Pracháreň, spol. s r. o. Tá ju zanechala v takom dezolátnom stave, že do dnešného dňa nie je prenajímateľná. Škody správca vyčíslil na takmer dvanásťtisíc eur. Navyše, spoločnosť zanechala dlh na nájomnom viac ako 70-tisíc eur.
Pracháreň je evidovaná v Ústrednom zozname pamiatkového fondu, jej hodnota je na základe znaleckého posudku 706-tisíc eur. To ju ale Mesto muselo v 90. rokoch zrekonštruovať za takmer 50-miliónov korún. Aby ju mohol nový nájomca využívať, musí do nej vraziť milióny eur, pričom Mesto mu je ochotné započítať len investície do jedného milióna eur.
V utorok sa malo priamym prenájmom Prachárne Jozefovi Svátkovi zaoberať mestské zastupiteľstvo. Pred týždňom však mestská rada tento proces zastavila. „Predstavy podnikateľa a správcu TT-Komfort o výške nájmu sa diametrálne líšia. Jozef Svátek uviedol, že za stanovených podmienok do nájmu nejde,“ poznamenal viceprimátor Trnavy Bystrík Stanko. Podľa jeho slov TT-Komfort premrštil ceny.
Za prenájom budovy k okrem štandardného nájmu vo výške 29 263 eur za rok správca do zmluvy pribalil aj cenu za atraktivitu vo výške 108 896 tisíc eur. Samozrejme, ročne. Na koruny je to spolu viac ako 4 milióny, pritom predchádzajúci nájomníci platili dohodou za pracháreň milión až 1,7 milióna korún. A to do nej nemuseli investovať nič. Je teda namieste otázka, či chce Mesto niekoho ošklbať, alebo má seriózny záujem, aby sa o Pracháreň konečne niekto staral. Veď správca nebol schopný za štyri roky priestory budovy ani len upratať a zabrániť tomu, aby ich ďalej niekto nedevastoval. Ak vyplašia aj túto zlatú sliepku, bude samospráva onedlho ponúkať Pracháreň nie ako atraktívnu budovu na podnikanie, ale atrakciu – vizitku vlastnej dlhoročnej neschopnosti postarať sa o vlastný majetok.
V takomto stave bola Pracháreň v januári, dodnes sa vraj poriadok nepravil.