Trnavské rybníky
reklama

Provokácia?! Ženám ponúkali falus

AKTUALITY - Piešťany | 28.6.2011, 00.00, Rastislav Piovarči

Umelec vraj dnes musí už len šokovať. Vyradené dvere z nabúraného auta, pastierska kapsička či bronzový falus ozdobili priestor pred galériou.

Provokácia?! Ženám ponúkali falus

Róbert Makar pred svojim dielom, ktorým nechcel nič povedať. foto: ras

Cukrovar
reklama

Ľudia frflali, že zakopať dvere do zeme dokážu aj oni. Autor myšlienky odkazuje, že ide len o žart. V zahraničí je to bežná vec, našinci ju zatiaľ nechápu.
Otvorenie 29. ročníka Sochy piešťanských parkov vyvolalo rozruch. Na umelecké diela môžete naraziť priamo v meste a na tie drahšie v Galérii Fontána. Autorom dverí zasadených do zeme je Róbert Makar. „Nešlo mi o žiadne umenie, nechcel som tým povedať nič konkrétne. Každý si môže pod tým predstaviť, čo chce. Nehľadajte tam žiaden zmysel, jednoducho, tie dvere som nechcel vyhodiť a tak som ich použil takto. Mne pripomínajú šípku,“ vysvetľuje svoj zámer. Umelec v súčasnosti pripravuje výstavu v USA. „Mám diela, na ktorých sa narobím, trvá to niekedy rok, dva. Tie dnes takéto emócie nevyvolajú. Na druhej strane človek musí urobiť niečo pre zábavu. Dvere rozosmejú aj pobúria a tak to má byť,“ dodáva.
Naopak, svoje diela si k ich majiteľom chodí pravidelne hýčkať Miroslav Rudavský. Niekedy je do nich taký zahľadený, že ani nevie, o čom sa rozprávajú. Z návštevy však odchádza spokojný, videl svoje umelecké deti. „Nerád sa s nimi lúčim. Je mi za nimi smutno. Takýto vzťah získavam k svojim dielam už počas práce. Dávam do nich svoje srdce,“ hovorí so slzami v očiach.
Priestory galérie ozvláštnil veľký bronzový falus. Či ide o zámernú provokáciu alebo o symbolický návrat do pravekých čias, sa však nikto nedozvedel. Autor sochy sa nedostavil a vysvetlenie nepodal.

Veľký bronzový falus. Mal dráždiť alebo provokovať? foto: ras
 

Munipolis
reklama

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama