Trnavské rybníky
reklama

Majster slova Viliam Turčány má deväťdesiatku

RELAX - Tí sú naši | 24.2.2018, 18.14, prispievatelia

Viliam Turčány sa pokúša tvoriť aj v Dome pre seniorov. Čas pracuje proti mne, hovorí.

Majster slova Viliam Turčány má deväťdesiatku

Pavol Tomašovič zo Spolku slovenských spisovateľov s jubilantom, deväťdesiatročným Viliamom Turčánym. FOTO: PAVOL MACHOVIČ
 

reklama

 

Básnik, prekladateľ a literárny vedec Viliam Turčány sa v sobotu 24. februára dožil 90. narodenín. Autor štrnástich básnických zbierok, diel z oblasti literárnej vedy a oceňovaných prekladov svetovej literatúry napriek vysokému veku stále skúša tvoriť. Majster slova však priznáva, že je to už čoraz ťažšie.

 

"Stáva sa v poslednom čase, napĺňa ma to až smútkom, že zložím nejaké verše, ale zabudnem ich skôr, ako si ich stihnem zapísať. Už tá pamäť tak neslúži, čas pracuje proti mne,“ hovorí básnik.

 

Viliam Turčány sa narodil v Suchej nad Parnou, kde prežil aj detstvo. Trnavský samosprávny kraj, mesto Trnava, obec Suchá nad Parnou a ďalší organizátori si jeho životné jubileum pripomenú v polovici apríla slávnostným podujatím v rodisku.

reklama

 

S písaním poézie začal ako študent gymnázia v Trnave, kde v tom čase študovali aj Vojtech Mihálik, Miroslav Válek a ďalší.

 

"Trnava bola ostrovom vzdelanosti, mala 30-tisíc obyvateľov a päť škôl, ktoré sa končili maturitou,“ hovorí Turčány, ktorý dnes žije v Dome pre seniorov v Šelpiciach neďaleko Trnavy.

 

Aj keď väčšinu svojho života prežil v Bratislave, nezabúda okrem Trnavy ani na rodnú Suchú nad Parnou, kde vyrastal v jej srdci ,,nad Podhájskym potokom“.

 

Turčány debutoval v roku 1957 zbierkou Jarky v kraji, nasledovali zbierky V toku, U kotvy, Aj most som ja, Srdce DrSc a ďalšie.

 

Z jeho prekladateľskej tvorby vyniká preklad Danteho Božskej komédie. Počas dlhoročnej práce na tomto diele svetovej literatúry sa Turčány viac ako 14 tisíc veršov naučil naspamäť.

 

"Každú strofu som sa naučil naspamäť, aby som mohol na nej pracovať kdekoľvek a kedykoľvek. Samozrejme, učil som sa ich postupne, tie skoršie som zabúdal, nové som sa učil,“ približuje svoj pracovný postup básnik a prekladateľ.

 

Známy je aj jeho preklad Proglasu a ďalších významných diel. Okrem vlastnej tvorby a prekladov sa venoval aj literárno-vedeckej práci.

 

Viliam Turčány je nositeľom vysokého štátneho vyznamenania Pribinov kríž I. triedy, ktoré mu v januári 2002 udelil prezident SR za prínos v literárnej vede a prekladateľstve.

 

Dostal Cenu prezidenta Talianskej republiky za rozvíjanie slovensko – talianskych kultúrnych vzťahov a množstvo ďalších ocenení. Je tiež čestným občanom rodnej Suchej nad Parnou, Borského Mikuláša a Trnavy.

 

SITA

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX Trnava
reklama