Viskupič sa stal predsedom Združenia samosprávnych krajov SK 8
AKTUALITY - Trnava | 3.3.2018, 09.38, prispievatelia
Predsedovia samosprávnych krajov obnovili činnosť združenia SK 8
Jozef Viskupič. Foto: Ján Král
Na obnovení činnosti Združenia samosprávnych krajov SK 8 sa v piatok v Trnave dohodli predsedovia krajských samospráv.
Za nového predsedu SK 8 na obdobie 2,5 roka zvolili trnavského župana Jozefa Viskupiča, podpredsedami sa stali banskobystrický župan Ján Lunter a prešovský župan Milan Majerský.
Združenie v minulom volebnom období fungovalo len formálne, po novom má byť podľa Viskupiča silnou organizáciou.
,,Hovorili sme o možnej legislatívnej iniciatíve tohto združenia na národnej úrovni, lepšom a efektívnejšom vstupe do legislatívy cez medzirezortné konanie, ale aj o ovplyvňovaní legislatívy všade tam, kde SK 8 môže vstúpiť,“ povedal Viskupič.
Župani sa dohodli aj na vytvorení kancelárie s adekvátnym personálnym obsadením, podrobnosti majú dohodnúť na najbližšom rokovaní Združenia samosprávnych krajov SK 8 v Košiaciach.
Otvorili aj možnosť vytvorenia analytických jednotiek, z národnej úrovne známych z projektu Hodnota za peniaze.
V súvislosti s výrokmi predsedu vlády Roberta Fica o možnom vrátení stredného školstva do rúk štátu sa predsedovia samosprávnych krajov dohodli na spoločnom postupe.
,,Vnímom to, že premiér chce krajom zobrať kompetencie v oblasti stredného školstva. Dohodli sme sa, že predseda SK 8 Jozef Viskupič bude iniciovať stretnutie s ministerkou školstva Martinou Lubyovou, prípadne s premiérom, aby sme si ujasnili, o čo im ide,“ povedala žilinská županka Erika Jurinová.
Župani sa v Trnave dohodli aj na nominácii zástupcov Združenia SK 8 do slovenskej delegácie vo Výbore regiónov, v Kongrese miestnych a regionálnych samospráv, ako aj na nominácii svojho zástupcu za člena Rady vlády SR pre práva seniorov a prispôsobovanie verejných politík procesu starnutia populácie.
SITA