Trnavské rybníky
reklama

Nadšení učitelia: Marcel ako jediný Róm skončil deviatu triedu

AKTUALITY - Piešťany | 30.6.2011, 00.00, Rastislav Piovarči

Ani raz neprepadol, baví ho matematika a nemčina. O šestnásťročnom Rómovi Marcelovi Danišovi učitelia hovoria, že je veľmi šikovný. Je jediný z tohto etnika, čo skončil na ich škole deviatu triedu.

Nadšení učitelia: Marcel ako jediný Róm skončil deviatu triedu

Šikovný deviatak Marcel Daniš (16) z Veľkého Orvišťa sa rozhodol, že ďalej už do školy nepôjde. Všetci ho prehovárajú, aby si to rozmyslel. Foto: ras

Cukrovar
reklama

Spravil aj prijímacie pohovory na dvoch stredných školách. Prijali ho, paradoxne ale nepôjde na žiadnu. Pred mesiacom sa zaťal a tvrdí, že so školskými lavicami už nechce mať nič spoločné. Rodičia, učitelia aj spolužiaci zo ZŠ na Holubyho ulici v Piešťanoch ho prehovárajú, aby si to rozmyslel. „Baví ma matematika, slovenský aj nemecký jazyk. Vlastne všetky predmety mám rád. Učil som sa poctivo, ale do školy už viac nechcem ísť. Jednoducho som si to celé rozmyslel a zostanem doma,“ hovorí čerstvý absolvent Marcel Daniš. Od septembra by mal študovať buď odbor obchod a podnikanie alebo oprava počítačových sietí. Riaditeľ školy Vilém Vrba a triedny učiteľ Igor Číž sú z chlapcovho rozhodnutia sklamaní. Vysvetľujú, prehovárajú, zatiaľ nič nepomáha. „Marcel je veľmi šikovný chlapec, celá škola je z tohto jeho prístupu smutná. On má na to, aby zmaturoval, len musí chcieť,“ hovorí triedny Igor Číž. Ten počas svojej viac ako tridsaťročnej praxe šikovnejšieho Róma vraj ešte neučil. Marcel podľa neho zvládne všetko, pretože je pracovitý a nekonfliktný. „Bavili sme sa o jeho ďalšom smerovaní. Škola mu otvára nové možnosti, mohol by žiť inak. Môže to dotiahnuť ďaleko, má na to,“ dodáva triedny.

Riaditeľ dúfa, že cez prázdniny svoje rozhodnutie úspešný deviatak zmení. „Myslím si, že do niektorej z tých škôl pôjde a všetkých nás prekvapí,“ dodáva Vilém Vrba. Väčšina Rómov, hoci sú šikovní, školu končila treťou či štvrtou triedou. Učitelia to vysvetľujú tým, že nemajú doma dobré zázemie. Marcel teraz všetkým ukázal, že ak sa chce, dá sa to dotiahnuť ďaleko.
 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama