V Peugeote sa sporia o platy, odborári žiadajú ich zvýšenie o 10 percent
AKTUALITY - Trnava | 7.4.2018, 07.00, prispievatelia
Trnavská automobilka uviedla, že predstavila viaceré kompromisné návrhy, najnovšie ponúka celkové priemerné zvýšenie miezd o 6,8 percent.
Ilustračné foto: trnavskyhlas.sk
Odborári a vedenie trnavskej automobilky PSA Groupe sa sporia o výšku platov. Automobilka po poslednom kole kolektívneho vyjednávania ponúka odborom zvýšenie miezd v pevných sumách podľa jednotlivých profesií od 27 do 47 eur.
Odborová organizácia OZ KOVO požaduje navýšenie miezd o 10 percent pre všetkých zamestnancov.
K vyjednávaniu bude preto prizvaný sprostredkovateľ z ministerstva práce, ktorý sa bude snažiť predložiť kompromisný návrh.
Pokiaľ sa nepodarí dospieť k dohode ani za jeho asistencie, majú možnosť zástupcovia zamestnancov zorganizovať hlasovanie o prípadnom štrajku.
Na to, aby mohol štrajk legálne začať, musí sa hlasovania zúčastniť viac ako 50 percent zamestnancov a zo všetkých zúčastnených s ním musí väčšina vyjadriť súhlas.
Trnavská automobilka uviedla, že predstavila viaceré kompromisné návrhy, najnovšie ponúka celkové priemerné zvýšenie miezd o 6,8 percent.
Priemerná mzda v automobilke za rok 2017 dosiahla 1 465 eur, priemerná mzda robotníkov bola na úrovni 1 106 eur.
"Vo svojej ponuke Groupe PSA Slovakia reaguje na prioritnú požiadavku vyjednávačov OZ KOVO, a to zvýšenie základných miezd, pričom základné mzdy zamestnancov sa zvyšujú každoročne. Vďaka minuloročnej dohode s OZ KOVO sa základné mzdy zvýšili v priemere o viac ako 6,3 percent. V tomto roku chce automobilka reagovať aj na ďalšie požiadavky zamestnancov, vďaka ktorým by poskytla viac garancií pre individuálny mesačný príjem a upravila svoje odmeňovanie tak, aby bolo motivujúcejšie," uviedol riaditeľ vonkajších vzťahov Peter Švec.
Zároveň dodal, že automobilka rešpektuje rozhodnutie OZ KOVO obrátiť sa na sprostredkovateľa, ale nepovažuje ho za prospešné pre zamestnancov.
Automobilka vyzvala odborárov na pokračovanie v rokovaniach.
(pm)