Trnavské rybníky
reklama

Poslanci mičurinci: V betóne budú pestovať chránené orchidey

AKTUALITY - Piešťany | 1.7.2011, 00.00, Rastislav Piovarči

Rozhodnuté! Kto prejaví záujem, môže vyrúbať a zastavať zvyšky lužného lesa. Na mieste, kde žijú vzácne živočíchy a rastú chránené rastliny, môže vzniknúť športové centrum.

Poslanci mičurinci: V betóne budú pestovať chránené orchidey

Malá vrbina so vzácnymi druhmi rastlín aj živočíchov je zrejme minulosťou. Poslanci schválili, že sa môže zastavať. foto: ras

Cukrovar
reklama

Povolili to piešťanskí poslanci, ktorí vo štvrtok prijali zmenu územného plánu mesta. V betóne sa ocitne aj prísne chránená orchidea. Po novom sa totiž môže zastavať až polovica územia Malá vrbina. Piešťanci týmto rozhodnutím prídu o jedno z posledných miest, kde ešte rastie voľná zeleň.
„Pre mesto sú vzácne nezastavané plochy. Tých zastavaných je veľa. Viem si tu predstaviť chránenú mokraď s náučným chodníkom,“ povedala poslankyňa Eva Wernerová, ktorá proti zničeniu Malej vrbiny protestovala. Nesúhlasí ani riaditeľ CHKO Malé Karpaty Viliam Klescht. V emaili mestu napísal, že chránené druhy sú tu potvrdené a bola by škoda ich zničiť. Ani tento argument poslancov nepresvedčil.
Tí, čo chcú, aby sa tu stavalo, tvrdia, že územie je devastované a nepripisujú mu výnimočnosť. „Developer nie je nepriateľom mesta. Orchidey, ktoré tu rastú, sú všelikde na svete. Nevieme, či tu tie vzácne druhy sú, alebo nie,“ povedal poslanec Jozef Beňačka.
Mesto má toto územie zahrnuté aj v genereli zelene. Poslanci však nakoniec rozhodli, že v budúcnosti sa tu bude môcť stavať. „Ak niekto nájde v betóne orchideu, nech ma poučí, začnem sa tým živiť aj ja,“ dodala poslankyňa Eva Kolláriková. Zatiaľ ale nič nie je definitívne. Posúdiť rozhodnutie poslancov musia aj ochranári a na nich bude záležať, čo sa nakoniec s touto vzácnou lokalitou stane.
 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama