O silový trojboj je opäť medzi mladými záujem.

Siláci a siláčky z regiónu dosiahli na slovenskom šampionáte výborné výsledky

Dorastenci z B.A.S.T.  Jaslovské Bohunice a SCP Trnava. Foto: archív klubu

Uplynulý víkend sa v športovej hale Milénium v Nových Zámkoch konal medzinárodný OPEN šampionát Slovenska v silovom trojboji a v drepe.

Od piatku do nedele sa predstavilo na súťažnom pódiu viac ako 150 pretekárov nielen zo Slovenska, ale aj z Čiech a Srbska.

Medzi súťažiacimi mali zastúpenie aj viaceré kluby z Trnavy a okolia, ktoré sú členmi AWPC – Slovakia (Slovenskej amatérskej federácie silového trojboja).

Súťaž odštartovali už v piatok ženy a muži kategórie Masters (starší ako 40 rokov) v divízii RAW (bez použitia špeciálnych dresov).

Medzi ženami si ďalšie víťazstvo a s ním aj titul „Majster Slovenska“ do zbierky pripísali pretekárky z Gym studia Albert Trnava Eleonóra Szombatová (výkon 200 kg v trojboji) a Kvetka Baranovičová (výkon 212,5 kg v trojboji), ktoré súťažili v kategórii masters.

Juniorka Bianka Kováčiková získala zlatú medailu pre Viking gym Cífer výkonom 337,5 kg.

Medzi mužmi kategórie masters si vybojoval striebornú medailu Ľubomír Majstrák (výkon 380 kg)zo Sport clubu Pohoda Trnava.

V sobotu patrilo súťažné pódium kategóriám Open v divízii RAW a všetkým pretekárom v divízii Equipment (v tejto divízii je povolené použitie špeciálnych podporných dresov).

V kategórii Open RAW bojoval v jednej z najobsadenejších kategórií, do 82,5 kg Marek Kéri z Viking gym Cífer. Výkonom 582,5 kg v trojboji získal bronzovú medailu.

Rudolf Siska.

Na súťaž nastúpili aj dvaja zástupcovia trnavského klubu Sport club POHODA Trnava.

Boris Švirec neplánovane stratil pred súťažou na telesnej hmotnosti viac ako päť kilogramov, čo sa v konečnom dôsledku odzrkadlilo na výkone. Tri neplatné pokusy v tlaku na lavičke s hmotnosťou 185 kg ho vyradili z ďalších bojov a na šampionáte nakoniec nebol klasifikovaný.

Viac sa darilo Rudolfovi Siskovi, ktorý si dal na súťaži jediný cieľ, prekonanie svetového rekordu v drepe. V kategórii masters M45-49 do 82,5 kg drepol v druhom pokuse 240 kg, čo znamenalo zlepšenie svetového rekordu federácie GPC a zároveň zisk zlatej medaile.

Video zo úvodného pokusu, ktorým Rudolf Siska už v prvom pokuse zlepšil svetový rekord na hodnotu 230 kg:

Nedeľa priniesla klubom z nášho regiónu okrem zisku medailí aj poznatok, že sa na súťažné pódiá opäť vracia mladá generácia silových trojbojárov.

V dopoludňajšom programe si vybojovali cenné kovy hneď traja pretekári Sport clubu POHODA Trnava.

Len 16-ročný dorastenec Lukács Dőmény získal striebornú medailu v kategórii do 67,5 kg výkonom 415 kg a zároveň si v absolútnom poradí medzi dorastencami bez rozdielu hmotnosti pripísal cenné druhé miesto.

O rok starší dorastenec Kevin Anthony Kalapoš získal zlatú medailu v kategórii do 90 kg výkonom 500 kg.

Taktiež 17-ročný David Benca získal v kategórii do 110 kg striebro výkonom 525 kg a uzavrel tak úspešnú premiéru týchto troch mladých pretekárov na šampionáte.

Gym studio Albert Trnava. Zľava Norika Szombatová, František Albert, rozhodkyňa Petra Viceníková a Kvetka Baranovičová. Foto: archív ES

Svoje zastúpenie a taktiež v dorasteneckých kategóriách mal aj B.A.S.T. klub Jaslovské Bohunice.

Tomáš Mitošinka získal striebornú medailu v kategórii do 75 kg výkonom 430 kg a Kristián Uhlík pridal druhé striebro v kategórii do 110 kg medzi 18 až 19-ročnými dorastencami výkonom 577,5 kg.

Úspešné vystúpenie pretekárov z nášho regiónu uzavrel ziskom bronzovej medaile junior Peter Bihari z klubu Viking gym Cífer, ktorý dosiahol v súčte trojboja výkon 577,5 kg.

Pretekári si okrem pódiových umiestnení a medailí zapísali aj viaceré nové slovenské rekordy, ktoré budú po kontrole výsledkov zverejnené na webových stránkach organizátorov šampionátu.