Starosta Špačiniec ušetril, bežcov vyplácať nemusí

ŠPORT - Atletika | 3.7.2011, 00.58, Ján Král

Špačinských trojuholník v rukách bratislavskej Kobry. Bežec tohto klubu Marián Dávidík zvíťazil na trati dlhej 10 070 metrov a na tretí pokus si vybojoval prvenstvo.

Dekorovanie víťazov. Prvenstvo získal Marián Dávidík (uprostred). Foto: Ján Král

V predošlých rokoch to na trase zo Špačiniec do Trnavy a späť dvakrát skúšal márne. Vždy skončil druhý. Tentoraz triumfoval časom 34:08. O sedem sekúnd nechal za sebou Konštantína Kociana z Behame.sk, o štrnásť sekúnd predstihol tretieho v poradí Pavla Bukováca z klubu Farmaceut Bratislava. „Trať bola veľmi pekná. Nebolo ani príliš teplo, takže sa bežalo dobre. Ako najťažšiu som vnímal strednú pasáž, kde bolo treba pridať do kopca. Zo začiatku sme išli klasickým tempom, potom sa ale utrhol Janko Moravec. Dobehli sme ho na piatom kilometri. Neskôr sme sa dostali do úniku traja, ja, Pavol Bukovác a Konštantín Kocian. Práve Kosťo nás ťahal, Buki v závere zrýchlil, našťastie som to zachytil a rozdali sme si na to na poslednom kilometri,“ vravel víťaz Dávidík.
Výborný orientačný bežec, ktorý v novembri oslávi 34. narodeniny, využil voľnú sobotu, aby sa zúčastnil pretekov. Na konte má zisk druhého miesta z majstrovstiev Európy (2000), dvakrát šieste miesto na MS a víťazstvo na svetovom pohári v roku 2002.
Starosta Špačiniec pred pretekmi garantoval, že tomu, kto prekoná rekordné časy Špačinského trojuholníka (Lukáš Barták zvíťazil v roku 2008 za 32:21 a Zuzana Nováčková bola prvá v čase 39:21) udelí osobitnú prémiu. Napokon sa nič také nekonalo, najrýchlejšia žena v cieli Jana Kadlecová (Hodonín) dobehla až v čase 41:54.
Spomedzi pretekárov z našej oblasti sa najviac darilo Štefanovi Lehenovi. Trnavčan skončil na celkovom pätnástom mieste a obsadil piatu priečku vo svojej vekovej kategórii nad 40 rokov.
Ďalšie bežecké podujatie v našom regióne bude v sobotu 9. júla. Na futbalovom štadióne v Malženiciach odštartuje druhý ročník Malženickej 13. Všetky kategórie vyrazia na trať v rovnakom čase – o 17. h.