Futbalová glosa: Píšťala arbitra znela falošne ako gitara Vila Travoltu

Futbalista Hrnčiaroviec Peter Vozár sa drží hesla, že futbal treba brať s nadhľadom. V tom duchu píše aj svoje glosy.

Tribúna v Brestovanoch. Ilustračné foto: archív hlas.sk

Tentoraz písal o zápase Brestovany - Hrnčiarovce 3:2.

Milí priatelia,

úspešný štart do jarnej časti sezóny nám nečakane pribrzdilo domáce zaváhanie so Suchou a preto sme sa chceli rehabilitovať hneď v dohrávanom kole v Brestovanoch.

Tie pravdepodobne niekedy v zime v noci potajme odpojili vagón s nejakými futbalistami a nedali im na výber.

Ešte sa ani nezačalo, po tretej našej rozohrávke sa k lopte na pravej obrane dostal Há Roberto, loptu poslal stredom obrany do územia nikoho, tam si ju preto vyzdvihol domáci záložník a poslal loptu šprintujúcemu Vidovičovi, ktorý obišiel nášho Matúša a do prázdnej pohodlne skóroval. 30.sekunda a 1:0.

Paradoxne, gól nás nakopol, v druhej minúte Jeďovu obaľovačku domáci gólman len tesne vyškriabal na brvno, po rohu závar v domácej šestnástke, loptu iba odvrátili na pravo, kde si ju prebral Mirko Bé, pohodlne obišiel štatizujúceho obrancu, od čiary spätnou prihrávkou hľadal Ondríka, ten loptu prepustil opustenému Jeďovi, ktorý v 3.minúte nezadržateľne k vinglu vyrovnal. Tretia minúta a 1:1.

Reku, keď je taký opustený, spraví mu radosť. Začalo sa prakticky odznova.

Studená sprcha ale najmä pre zopár divákov, ktorí na blízkej stanici ohlasujú príchod a odchod vlakov, keď sa pokazí amplión.

Domáci sa snažili hrať útočne, najmä po dlhých prihrávkach po stranách. Medzi domácim útokom a hosťujúcou obranou bol celý generačný rozdiel.

Dvadsiatnici proti štyridsiatnikom. Párkrát využili svoju rýchlosť, jednu príležitosť po peknej kolmici zmaril Rihannko včasným vybehnutím, potom sme si už domáce tykadlá viacmenej ustrážili, v najhoršom opäť hasila spoľahlivá stopérska dvojka Marcelinho s Dudkom.

Hral sa obojstranne dobrý futbal, Brestovančania ťažili zo svojej dravosti a kondície, my skôr zo skúseností.

V 25.minúte nám nevyšla kontra, kedy utiekol po pravej strane Pravý Vozo a cez jediného obrancu domácich sa mu nepodarilo loptu prepasírovať na voľného Jeďa.

Na druhej strane nebezpečne vystrelil z priameho kopu domáci Čulák, Matúško gólovicu bravúrne na čiare chytil.

Zhruba v polovici prvého dejstva sa na želanie domácich divákov rozhodol sudí hosťom znechutiť futbal.

Isto, domáce rýchle tykadlá sme často zastavili nedovolene, ale postupom času, píšťalka hvízdala aj za bežné súboje, párkrát aj za špatné pohlady.

Naopak, na druhej pred šestnástkou domácich po zákroku brestovanskej obrany na prenikajúceho Ondríka, zostali oči slepé a píšťalka hluchá.

Polčas 1:1 napriek miernej prevahe domácich.

Na 1.mája by sa malo romanticky bozkávať pod čerešňou, my sme sa cítili, akoby nás niekto v čerešňovom sade opakovane nemislosrdne znásilnil.

Domáci začali náporom a zatlačili nás do hlbokej defenzívy, peknými kombináciami sa ale dostávali zväčša len pred našu šestnástku.

Opäť párkrát sme zasiahli nedovolene, ale dvakrát viac razy znela píšťala falošne jak gitara Vila Travoltu. Vilo to aspoň robí z radosti.

Už ked sme nadychovali k plnohodnotnému zapojeniu do hry, prišla rozhodujúca chvíla. Po pravej strane nám utiekol domáci záložník, z čiary poslal spätnú prihrávku, domácemu útočníkovi čisto znemožnil vystreliť Mirko Bé, lopta prešla k domácemu záložníkovi, ktorý sa pošmykol... Penalta.

Za takú by sa hanbil hádam aj Stredák.

57.minúta Adamík, bezpečne na 2:1. Až do konca zápasu, faul na polovici domácich,"Pískni penajltu!", ruka pri čiare, "Pískaj penajltu"..."Ty ocot!"

Domáci pokračovali v nátlakovej hre, nikým nestrážený motor Brestovančanov Wesolowski po rohu volejom z päťky skóroval.

"Koho to bol hráč?" zaslúžená otázka.

Samozrejme, že mój. Srry. 63.minúta 3:1.

Domáci však ešte nič nemali v kapse. Zlepšili sme medzihru, loptu sme zbytočne nepasovali do predu, v útoku sme ju aj dokázali podržať, zápletku priniesla 72. minúta, kedy kolmicou našiel Marcelinho zabiehajúceho Pravého Voza, ten ju posunul skvele hrajúcemu Hilcovi a ten z prvej ľavačkou loptu umiestnil do opačného rohu k žrdi.

72.minúta 3:2. Dráma bola na svete.

Dovtedy suverénnejším Brestovanom začalo tiecť do topánok, hra sa začala otáčať v náš prospech a začali prichádzať aj šance.

Jeďo po spätnej prihrávke obalovačkou len tesne minul pravú žrď, po závaroch v päťke domácich bránili celé Brestovany, aby si mičuda nenašla cestu do brány, po akcii z ľavej strany sa k vysokej lopte na päťke dostal Pecko, hlavou si ju posúval dovnútra ihriska, aby ju z otočky poslal do odkrytej časti brány, domáci obranca si pomohol tzv. mawashigerim, karate kopom, do píšťale asi napadali topole, alebo čo.

Najväčšiu šancu však mal náš striedajúci Matúš z Jankola, loptu zľava prestrčil cez dvoch obrancov a popri padajúcom brankárovi, v hodine dvanástej však zachránil odkopom na bránkovej čiare domáci stopér.

V závere po rohovom kope išiel na nožničky aj náš gólmanis Matúš, z následného protiútoku v prečíslení piatich na troch sa domáca ofenzíva zašmodrchala a tak v platnosti zostal stav 3:2.

Škoda, možno by domáci vďaka kvalite a mladým hráčom zvíťazili aj tak, takto po zápase zostala len pachuť jak po rozhodnutiach disciplinárnej komisie, alebo pri sledovaní finále veľkého, zábavného a zaujímavého pohára.