Trnavské rybníky
reklama

V Lošonci po rokoch ožil futbal, Drvič sa pri hre zabáva

ŠPORT - Futbal - Futbalové ligy | 15.6.2018, 09.00, Ján Král

V Lošonci sa kedysi hrával súťažný futbal, pamätníci dokonca spomínajú na priateľský zápas so Spartakom Trnava. Keď však malá dedinka spod Malých Karpát, v ktorej žije len niečo málo cez päťsto obyvateľov, v roku 1998 odhlásila svoj tím z organizovaných líg, tento šport v obci zapadol prachom takmer na dve desaťročia.

V Lošonci po rokoch ožil futbal, Drvič sa pri hre zabáva

Lošonec teraz reprezentujú hráči FC Drvič (v bielom). Foto: Nina Velšicová

Púpavy pri aleji
reklama

 

O ihrisko sa nikto nestaral, až sa z neho stala de facto pastvina. Prvý zápas po dlhej odmlke sa hral až na jeseň v roku 2015 s časťou Smoleníc - Smolenickou Novou Vsou.

 

„Ihrisko vyzeralo ako lúka, bola to oráčina, jednou stranou chodili traktory, boli tu od nich vyjazdené koľaje. Žiadne šatne ani voda, nič,“ spomína Denis Marton, ktorý v obci býva a dal dokopy partiu vystupujúcu ako FC Drvič Lošonec.

 

Dnes je však stav trávnika úplne iný. Futbalová partia sa pustila do práce, začala zveľaďovať areál a ten už dnes možno porovnávať s inými obcami, kde sa pravidelne hrajú aj oblastné ligy.

ŠUPA technika
reklama

 

Kabíny vytvorili z unimobuniek, vybudovali bufet s krytým prístreškom, pravidelne kosia a snažia sa zavlažovať. Finančne pomohla obec, gro prác spravili svojpomocne futbaloví nadšenci.

 

Dokonca sa podarila získať dotácia od Úradu vlády na vybudovanie malého multifunkčného ihriska, ktoré má vyrásť v areáli do konca leta.

 

Do súťaže sa síce klub neprihlásil, hráva však mnohé priateľské zápasy. V tíme je asi dvadsať hráčov, najmladší člen má tridsať rokov, najstarší 65. Vekové zloženie mužstva je teda pestré, kategóriou ale spĺňa označenie "oldboys".

 

Denis Marton (v bielom) v súboji o loptu s Patrikom Velšicom v zápase Drvič Lošonec - Neformálne združenie Športnedeľa. Foto: nv

 

 

"Stred tabuľky by sme podľa mňa v 8. lige uhrali. Ale vyhovuje nám to takto, nemáme záujem hrať žiadnu džungla ligu. Toto je o kamarátskych vzťahoch, ľudia prídu, stretnú sa, niečo zjedia, vypijú a odchádzajú spokojní," pokračoval Marton.

 

"Ide o to, aby ľudia v Lošonci mali kam ísť, nielen do šenku. Tiež aby sme sa stretávali každý piatok. Buď máme tréning, alebo brigádu, ktorou zveľaďujeme areál. Raz ročne organizujeme zájazdy na vianočné trhy. Boli sme už vo Viedni aj v Budapešti, ľudia s nami radi cestujú. Robíme to všetko pre nich."

 

Inak, Marton svojho času trénoval Horné Orešany, s klubom postúpil do piatej ligy. V obci vtedy vládol futbalový boom a obrovské nadšenie.

 

Neskôr viedol starší dorast trnavskej Lokomotívy, potom prešiel k funkcionárskej práci v FC Senec, kde bol prezidentom klubu. Na návrat do veľkého futbalu sa ale momentálne nechystá.

 

"Ponuka by musela byť veľmi seriózna, či už trénerská alebo funkcionárska. Klub by musel mať víziu fungovania a robota zmysel. Nevidím to ale v dohľadne. Robí mi radosť dcéra Sofia, ktorá hrá v prípravke Horných Orešian, kde trochu pomáham klubu. Máme tam 19 detí, z toho sedem dievčat, to sú krásne čísla," dodal.

 

Denis Marton patrí k šíriteľom dobrej nálady. Foto: Ján Král

 

 

Prídu bývalí reprezentanti Slovenska

Najstarším členom tímu Drvič Lošonec je Peter Nídel. Má síce 65 rokov, na ihrisku však dokáže popreháňať aj mladších futbalistov. "Dvadsať rokov som hral za Lošonec, takže niečo odohrané už mám," usmial sa Nídel.

 

Obroda futbalu v obci ho potešila. "Medzi chalanmi som omladol, keď sa tu obnovil futbal, začal som znova žiť. Futbal je v Lošonci o zábave, skamarátime sa vždy so súpermi ako by sme sa poznali už dvadsať rokov."

 

Názov klubu podľa jeho slov odkazuje na partiu, ktorá hrávala v Smoleniciach interligu a pracovala v neďalekom kameňolome, podľa čoho si vtedy dali pomenovanie Drvič.

 

Marián Zachar (v bielom) strelil v sobotu gól Lošonca. Za Športnedeľu vyrovnával Martin Susko (vpravo v úzadí). O loptu bojuje Martin Dohňanský. Foto: Nina Velšicová

 

 

Okrem futbalu majú v Lošonci ešte združenie hasičov, poľovníkov a spevokol. Futbalový areál však dokáže združovať najväčší počet ľudí.

 

Cez víkend Drvič remizoval 1:1 s trnavským neformálnym združením Športnedeľa, ktoré sa venuje okrem rekreačného športu v spolupráci s neinvestičným fondom Budúcnosť deťom podpore charitatívnych myšlienok.

 

Po zápase hráči zostali v družnej debate, ihriskom sa šíril zvuk heligónky, pre deti bola pripravená opekačka, pre dospelých aj niečo tekuté. Do toho príjemná atmosféra a letné počasie. Skrátka (po)futbalová pohoda.

 

Spoločná fotografia Drviču Lošonec a združenia Športnedeľa. Foto: Nina Velšicová

 

 

V posledný júlový víkend budú v Lošonci hody - v piatok si zahrajú s Drvičom starí páni Smoleníc, v sobotu pôjde obcou folklórny sprievod a v rámci osláv majú v nedeľu nastúpiť aj internacionáli Slovenska, ktorí kedysi nosili reprezentačný dres.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama
cale clinic
reklama