Trnavské rybníky
reklama

Igor Baranovič o ME v softbale: Do Trnavy príde európska špička a budúce olympioničky

ŠPORT - Softbal | 15.7.2018, 10.00, prispievatelia

Posledný júlový týždeň (23. - 28.7.) sa bude v Trnave niesť v duchu významného športového podujatia. Trnava bude dejiskom Majstrovstiev Európy v softbale do 22 rokov. Turnaj sa odohrá na softbalovom ihrisku v areáli Softbalového klubu Panthers, ktorý je hostiteľom a organizátorom podujatia a na dvoch ihriskách v areáli Bejzbalového klubu Angels Trnava.

Igor Baranovič o ME v softbale: Do Trnavy príde európska špička a budúce olympioničky

Igor Baranovič. Foto: archív ib

Púpavy pri aleji
reklama

 

K veci má čo povedať Igor Baranovič, dlhoročný činovník trnavského softbalu. 

 

 

Majstrovstvá Európy do 22 rokov v softbale budú prvýkrát nielen Trnave, ale aj na Slovensku. Ako ste sa k organizácii takej akcie dostali?

- Už niekoľko rokov sme sa pohrávali s myšlienkou, požiadať o organizáciu významného softbalového podujatie, doposiaľ bol však problém s ihriskom. Keď sme postavili svoje, nastal škrt cez rozpočet v podobe odchodu bejzbalistov z ich pôvodného domova, museli sme čakať kým postavia nové, vlastné ihriská.

ŠUPA technika
reklama

 

Podmienkou na organizovanie takého podujatia je mať totiž minimálne dve ihriská. Problém bol s tiež s osvetlením, variant organizovať akciu s iným mestom ale neprichádzal do úvahy.

 

Bejzbalisti však ihriská postavili, my sme sa prihlásili a dostali sme sa do užšej nominácie s holandským mestom Enschede. Dali to nám, sme pre Európu zaujímaví, chcú nás otestovať a pomohlo i to, že pár tímov, ktoré už navštívili naše ihrisko a mesto, boli veľmi milo prekvapení.

 

 

Čiže kedy nastal ten moment, keď sa definitívne povedalo: Ideme do toho?

- Keď sa čoraz jasnejšie ukazovalo, že podujatie bude kde uskutočniť. Nomináciu sme podali približne pred rokom, na septembrovom kongrese sme už vedeli, že ideme do toho.

 

 

Aký veľký bude rozsah tejto akcie?

- Na tohtoročné Euro bola voľná nominácia, nie sú žiadne kvalifikačné turnaje. Prihlásilo sa 17 tímov, čo nás vystrelilo do kategórie rizikového podujatia z hľadiska počtu účastníkov. Takáto akcia si vyžaduje úplne inú organizáciu v zmysle ihrísk, zabezpečenia, bezpečnosti, médií atď.

 

 

Také veľké podujatie má teda iste veľký význam pre klub, pre mesto, pre región..

- Je to prvýkrát, čo sa podujatie v takom rozsahu v tomto športe robí dokonca v našej krajine. Tieto majstrovstvá Európy sú o to zaujímavejšie, že na turnaji sa ukáže celá európska špička, na 90 percent sú to dievčatá, ktoré budú hrať o dva roky olympiádu. Všetci preto berú účasť v Trnave vážne, ako istú formu prípravy, ako možnosť ukázať sa a zároveň si urobiť obraz o svojom tíme.

 

 

Ak by sme porovnali podmienky softbalu u nás s okolitými krajinami, ako sme na tom?

- Prvým pohľadom je pohľad z Trnavy kde máme vybudované vynikajúce podmienky, organizáciu, no najmä sú tu nadšení ľudia, ktorí okolo toho robia. Druhým pohľadom je pohľad zo Slovenska, ktorý je žiaľ, veľmi čierny.

 

Zo všetkých miest, kde sa softbal hral, ostala okrem nás už len Bratislava, Košice a Pezinok. Neviem čím to je, azda tým, že generáciu nadšencov nemal kto nahradiť.

 

Problémy s peniazmi trápia aj iné kluby a športy a napriek tomu fungujú. V Trnave sme azda včas pochopili, že musíme začínať od detí, zapájať rodičov, vytvárať komunitu a to nás udržalo nad vodou. Preto sa ako klub orientujeme i na západ, často cestujeme do zahraničia, najbližšie sú Čechy, ale aj iné krajiny.

 

 

Do podujatia zostáva niečo vyše týždňa, v akom stave sú prípravy?

- Jedna veta to zhrnie – večer keď sedíme, odfajkneme jednu vec, čo sme spravili a tri nové nám vyskočia. Neúmerne to narastá a čím sme bližšie, tým sa ukazuje, čo všetko musíme ešte spraviť. Každý deň sa pracuje na ihrisku i za počítačmi – plánujeme, komunikujeme so zahraničím.

 

Veľký pokrok urobili bejzbalisti, ktorí finišujú s novým ihriskom. Posielame aktuálne fotky z príprav na web, ale dovolím si tvrdiť, že vedenie európskeho softbalu v určitom období čakalo, že to položíme, že to nezvládneme.

 

 

Problémy a prekážky. S čím sa boríte?

- Vždy sú to pri takomto športe peniaze a čas. Pomohli sponzori i verejné organizácie, no na tomto mieste by som rád vyzdvihol Materiálovo-technologickú fakultu STU a Základnú školu na Ulici Jána Bottu, ktorí nám mimoriadne vychádzajú v ústrety.

 

 

Organizácia takéhoto podujatia si teda zákonite vyžaduje veľké nadšenie.

- Samozrejme. Musím povedať, že bez pomoci nadšených rodičov a bývalých hráčov, bez ich kontaktov a ochoty by sme neurobili a nepovybavovali to, čo sme potrebovali. Pomáhajú aj hráčky, mnohé však už trénujú na samotné podujatie.

 

 

Na turnaji sa zúčastní 17 európskych krajín, kto je favoritom?

- Poviem to takto: Môj tip je, že vyhrá americký tím. Je to zvláštne, no veľká väčšina družstiev, ktoré k nám prichádzajú má naturalizované americké hráčky.

 

 

No a šance našich dievčat..?

- Bol by som veľmi rád, keby dievčatá ukázali, že vedia bojovať. Favoritmi sú iné krajiny, proti ktorým sa bude ťažko hrať. Už to je však víťazstvo, že môžeme hrať doma, pred vlastnými divákmi a treba tu preto nechať srdce. Veľká časť slovenského družstva sú Trnavčanky, smelo môžeme povedať, že dobrú kostru reprezentácie tvoria práve dievčatá odtiaľto.

 

 

Organizátorom a hostiteľom podujatia je Softbalový klub Trnava Panthers. Ako sa klubu darí, ako sa rozvíja?

- Viac a viac sa zameriavame na úspech s mladšími kategóriami. V spolupráci s bejzbalistami sme začali tvoriť skupinku najmenších, voláme to U9, kde sú spolu chlapci aj dievčatá a už hľadáme v okolitých krajinách podobných súperov.

 

Okrem toho je pozitívnou správou i dobudovanie ihriska, ktoré je na európskej úrovni. Pomohla tomu aj organizácia tohto podujatia, ktorá nás tlačila dopredu. Problémom ešte zostáva osvetlenie, máme tréningové, nie však herné. To bude naša ďalšia úloha.

 

 

Kde si môžu fanúšikovia pozrieť herné rozpisy či tabuľky?

- Na našej stránke www.trnavapanthers.sk sú rozpisy všetkých zápasov, hracie časy, ihriská, sú tam aj odkazy na sociálne siete. Každý tam môže nájsť všetko čo sa týka majstrovstiev, samozrejme vrátane informácií o klube a kontaktoch. Všetky zápasy Sloveniek v základnej skupine sa hrajú na softbalovom ihrisku na Ulici Jána Bottu. Všetci priaznivci tohto športu i nášho klubu sú srdečne pozvaní.

 

EDUARD GUNIŠ

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama