Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky
reklama

VIDEO: Exoti zo stredu sveta

RELAX - Tí sú naši | 11.7.2011, 00.00, Katarína Rosinová

Tak to som si na seba ušila búdu! Predstaviť v jednom článku bratov Jobusovcov z Vrbového a všetky ich podivuhodné projekty? Nemožné! Ostáva mi len dúfať, že ste ich už videli v akcii. Ak nie, rýchlo to napravte. Buď budete nechápavo pozerať a rozčarovaní odídete, alebo budete nechápavo pozerať a zamilujete si ich.

VIDEO: Exoti zo stredu sveta

Autorom kurióznych nástrojov a najväčším odborníkom na Kriak je Andrej Budislav Jobus. FOTO: Katarína Rosinová

reklama

V tom druhom prípade nechápavo nad ich genialitou. Branislav Branuško Jobus a jeho o dva roky starší, ale zato o hlavu nižší brat Andrej Budislav Jobus, milujú recesiu a hudbu, preto ich spájajú dokopy v skupine Vrbovskí víťazi. Prvé pesničky vymýšľali už ako malí fagani. „Do kazetového magnetofónu sme zapichli mikrofón a nahrávali sme. Do toho sme búchali pokrievkami a inými predmetmi...“ spomína Branislav.

Všetko, čo má dieru
Netradičné nástroje chytili Andreja, Braňovi ostal spev a vymýšľanie textov. „Objavil som klasický folklór a zarovno s ním išiel náš vymyslený priemyselný folklór. Keď som si kúpil prvú píšťalku a fujaru, hneď som sa ich snažil zhotoviť z dostupnejších materiálov,“ hovorí Andrej. Pri výrobe nástrojov zužitkoval záchodové nádržky a trúbky, kanalizačné potrubia, hadice, staré vysávače, bandasky, plastové fľaše... Takto vyrába predovšetkým dychové nástroje, ktoré naozaj fungujú! Bratia každému z nich vymysleli viac či menej komplikovaný názov. Tak napríklad píšťala dvojačka hajzlovka. Na podobnej hrávali starí Slovania, ale tá priemyselná je vyrobená zo záchodových rúrok. Trojhlavý zúrivý karpatský drak z Vrbového, v skratke 3HZKDZV, sú obrovské gajdy. Zvuk do nich vháňa vysávač. Ich menší model nazvali kravička modzgocucka, vítrub s mäkkým i je víťazná trúba z hadice, lievika a plastovej fľaše. Najzložitejší názov má saxofón za 35 korún - Odkaz pre výrobcov hudobných nástrojov: Strčte si do rici vaše drahé saxafóny! Preto ho skracujú na ešte zložitejší OPVHNSSDRVDS.
Najväčší inštrument ropovod Družba je niečo ako skladacia fujara, zložená z troch kanalizačných potrubí. Dá sa zložiť a strčiť pod kabát, čo je veľmi praktické. Ten, ktorý aktuálne používajú, je už druhý v poradí. „Prvý ropovod Družba sme si nechali cez víkend v Bratislave u Laskyho zo skupiny Para. Mal ho odložený v pivnici a ukradli ho odtiaľ. Tie rúry sú vhodné na kanalizáciu, takže cez náš nástroj už v Bratislave tečú, s prepáčením, hovná,“ zosmutnie Andrej. Hrať sa dá vraj na všetkom, čo má rúru a dieru.

reklama

Alkohol, Abusus, Anciáš
Vrbovskí víťazi hrajú a spievajú o práci, ale najmä o bezpečnosti pri nej, pretože tá je často dôležitejšia ako práca samotná. Tomu zodpovedá aj ich kroj – montérky.
„Každú pieseň hráme na inom hudobnom nástroji. Koľko ich je, toľko máme aj piesní. A nástrojov je toľko, koľko sa zmestí do osobného auta,“ približuje Branislav. Na tom aute pobehajú všetky koncerty a festivaly. Počas letnej sezóny hrajú aj trikrát za večer. Nielen ako Vrbovskí víťazi, obaja majú ešte svoje vlastné kapely. Branislav pred tridsiatimi rokmi založil rockové Karpatské chrbáty. Andrejove Vrbovské vŕby hrajú na gotických historických nástrojoch. K tomu treba pripočítať prácu na plný úväzok v bohunickej atómke, aktivity v multiorganizácii Kriak, Branuškov sólový projekt Abusus a rozprávkové knižky a festival Vrbovské vetry, ktorý spoločne organizujú. „Stíhame to všetko, aj keď s odretými ušami. Kedysi, keď som ešte pil, to bolo nepredstaviteľné,“ zabŕdne Braňo do svojich alkoholických čias. „Dvadsať rokov som požíval alkohol. Potom som prestal. Zrazu som potreboval vyplniť čas, a tak som začal písať rozprávkové knižky. Vtedy vznikol aj Abusus, bol takou prvou barličkou.“ Sólový elektronický projekt je preňho akousi školou života, cestou za slobodou. Podobne aj písanie rozprávok. „Fantázia môže ísť až donekonečna a za rozprávkami všetko bez problémov skryjem. Môžem si napísať, čo len chcem,“ vysvetľuje Branuško.
Prvú knihu Láskavé rozprávky písal s túžbou, že by mohla potešiť aspoň jedného človeka. No podľa ohlasov ich bolo oveľa viac. Ešte osobnejšou je preňho kniha o muflónovi Anciášovi, ktorej onedlho vyjde druhé pokračovanie. „Veľmi sa na to teším, Anciáško je taká moja radôstka. Písal som ju úplne uvoľnene, nič som nemal premyslené. Ani to, čo bude o desať minút. Anciáš nie je nič diabolské. Pre mňa je to huncút. Rozdáva a robí dobro.“

Každá pesnička Vrbovských víťazov má svoj vlastný aranžmán. Pri tejto hrá Branislav na rýli v zvláštnej čapici. FOTO: Katarína Rosinová

Dadaisti z Vrbového
Keď už človek nadobudne pocit, že bratom Jobusovcom ako-tak rozumie, vyvalí sa naňho záplava ďalších absurdít v podobe multiorganizácie Kriak. Tá zastrešuje množstvo ďalších organizácií, ako napríklad CVAHAHUK - Celovesmírna asociácia húpačov a húpacích koní, či Klincpeace - Hnutie na ochranu práv zle uderených a dokrívaných klincov. Vo Vrbovom, ktoré je stredom sveta aj vesmíru, organizujú viaceré podujatia. Napríklad majstrovstvá sveta a vesmíru v pindžerle. Tento netradičný šport si vymysleli sami a zjednodušene by sa dalo povedať, že je to futbal, ktorý sa hrá s panáčikmi z človeče, nehnevaj sa. Pánačik je spojený aj s ďalším zvykom – každý rok ho zakopávajú do zeme a na jar vykopávajú. Udalosť sprevádza kultúrny program.
Na všetko dohliada predseda Kriaku, hojdací kôň Preceda. Nesmie chýbať na žiadnej akcii Jobusovcov. „Objavil sa v dome, do ktorého som sa nasťahoval. Ja som prišiel a on tam už býval,“ objasňuje Andrej Budislav Precedov pôvod. „Zobrali sme ho na medzinárodné vedecké sympózium, ktoré organizujeme, a tam každého presvedčil tak, že sa stal predsedom celej multiorganizácie. Vyzeral presne tak ako dnes, len oblek sme mu dali ušiť neskôr. Keď sa ženil s hojdacou kobylou z Prašníka.“ Opäť nechápavo krútim hlavou. Prečo to všetko robia? „Máme to skrátka v krvi. Až nedávno sme sa dozvedeli, že také niečo robili aj dadaisti,“ hovorí Andrej a dodáva, že aj recesia je vážna vec. „Veď ako by sme dokázali zorganizovať trebárs dostihy na hojdacích koňoch, keby sme to nemysleli vážne?“

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o. Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty
Copyright © 2010-2022 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk

Pocitadlo.sk

Mazda plug in hybrid
reklama